Na rynku pojawiają się już wózki, które łączą w sobie dwie funkcje: wózka elektrycznego i schodołaza. To ciekawe rozwiązanie jako wózek elektryczny pozwoli Ci zmniejszyć liczbę posiadanych sprzętów oraz ułatwić przechowywanie urządzeń do likwidacji barier architektonicznych.

wozek_schodolaz

Dzięki przeczytaniu artykułu poznasz:

  • po pierwsze mechanizm działania innowacyjnego wózka,
  • po drugie różnice pomiędzy modelami Observer Maximus a TopChair
  • po trzecie zastosowanie i możliwości niezwykłych urządzeń do likwidacji barier.

Jak działa nietypowy wózek dla niepełnosprawnych?

Wystarczy włączyć specjalny tryb jazdy, aby przy pomocy czujników ultradźwiękowych wózek określił, gdzie zaczynają się stopnie. Gdy to ustali, do gry wchodzi układ kroczący, który we współpracy z układem poziomującym z przodu wciąga pojazd po schodach. Wózek może też zjeżdżać po schodach. Jest to możliwe dzięki specjalnemu czujnikowi ultradźwiękowemu, zlokalizowanemu pod pojazdem, który określa odległość od podłoża. Po przełączeniu na funkcję zwykłej jazdy, układy służące do pokonywanie schodów przechodzą w stan uśpienia. Urządzenie zachowuje się jak tradycyjny wózek elektryczny.

dofinansowanie PFRON
Zobacz jak uzyskać dofinansowanie PFRON

Czym jest Observer Maximus?

Przykładem takiego zintegrowanego urządzenia jest Observer Maximus, który może pokonywać schody oraz strome podjazdy i obracać się w miejscu. Wózek ten jest wyposażony w żyroskop, który umożliwia zmianę kąta nachylenia siedziska. Dzięki napędowi na cztery koła jest on odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Radzi sobie nawet z trudnymi do pokonania nawierzchniami.

Wózek elektryczny.
Wózek elektryczny.

Urządzenie umożliwia samodzielne wjeżdżanie i zjeżdżanie po schodach. Bez pomocy ze strony człowieka jest w stanie pokonać schody o nachyleniu do 36 stopni i wysokości stopni sięgającej maksymalnie 16 cm.

Wózek bez trudu pokonuje schody o nachyleniu do 45 stopni, dzięki możliwości zmiany położenia środka ciężkości podczas ruchu, napędowi na cztery koła i mocnym silnikom (mającym łącznie 2,5 kW). Promień obrotu na wózku wynosi 58 сm – możliwy jest zatem obrót o 360 stopni (czyli obrót w miejscu).

TopChair – alternatywa dla Observera

Innym rozwiązaniem zastępującym wózek elektryczny i schodołaz gąsienicowy jest TopChair. Wystarczy nacisnąć tylko jeden przycisk, aby zmienić funkcję Modus-jazda na  Modus-schodołaz.

top chair - alternatywa dla schodołazu

Urządzenie jest wyposażone w podwójny system poruszania się: przy użyciu

  • po pierwsze kół do jazdy po płaskich nawierzchniach
  • po drugie gąsienic przeznaczonych do pokonywania schodów.

Gąsienice wykonane są ze specjalnej gumy oraz z metalowych okuć i mocowań wykonanych ze stali wysokiej jakości.

Sprawdź modele windy Stiltz.