Przy wyborze konkretnego modelu platformy schodowej do transportu osoby niepełnosprawnej, niezbędna jest informacja dotycząca ceny jej dostawy i montażu. Precyzyjne obliczenie kosztów zakupu takiej windy schodowej wymaga jednak zawsze określenia kilku czynników, które mają wpływ na ostateczną wysokość kalkulacji. Zobacz, od czego zależy cena platformy schodowej dla osób niepełnosprawnych i jak tę cenę można obniżyć.

Opuszczone podczas jazdy ramiona bezpieczeństwa na platformie schodowej chronią osobę na wózku inwalidzkim przed wypadnięciem z windy w czasie przemieszczania się.
Platforma schodowa

Nasz polski rynek oferuje do wyboru co najmniej kilka różnych modeli platform przyschodowych. Wybierając konkretny model takiej windy schodowej dla niepełnosprawnych warto kierować się wieloma czynnikami. Jednym z ważniejszych jest zawsze cena platformy schodowej. Jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że niskie koszty zakupu urządzenia nie zawsze oznaczają najbardziej optymalny wybór.

Czytając artykuł, dowiesz się:

 • co to jest platforma przyschodowa,
 • ile kosztuje platforma schodowa,
 • jakie wyróżniamy rodzaje wind schodowych,
 • od czego zależy cena windy schodowej dla niepełnosprawnych.

Czym jest platforma schodowa

Zanim poznasz cenę, dowiedz się, czym wyróżniają się windy platformowe na tle innych urządzeń przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Platforma schodowa pozwala na przewożenie nad stopniami schodów osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Urządzenie to zwane jest również platformą ukośną lub platformą przyschodową. Najczęściej montuje się je w ciągu biegu schodowego, a więc tuż nad schodami – chociaż zdarzają się od tego odstępstwa. Osoba niepełnosprawna może kierować ruchem platformy za pomocą panelu sterowania umieszczonym na korpusie urządzenia lub zdalnie – poprzez pilota bądź tzw. kasetę przywoławczą lub sterownik na kablu spiralnym.

dofinansowanie PFRON
Zobacz jak uzyskać dofinansowanie PFRON
Cena platformy schodowej zależy od wielu czynników
Platforma schodowa dla niepełnosprawnego.

Rodzaje platform schodowych do transportu osób niepełnosprawnych

Urządzenia te można podzielić ogólnie na dwie grupy:

 1. platformy na szynie prostej – tzw. prostoliniowe,
Platforma schodowa w środku domu.
Platforma schodowa w środku domu.
 1. Platforma schodowa do transportu osób niepełnosprawnych dedykowana do montażu i użytkowania na schodach prostych model Extrema Logic (zobacz film)

 2. platformy na szynie krzywoliniowej – tzw. krzywoliniowe.

  Platforma schodowa do transportu osób niepełnosprawnych dedykowana do montażu i użytkowania na schodach wielobiegowych lub krętych bądź zabiegowych model Ascendor PLK8 (zobacz film)

Urządzenia poruszające się na szynie prostej pokonują z reguły jeden bieg schodowy, czyli jedną część schodów prostych (chociaż tutaj znowu mogą zdarzyć się wyjątki od tej reguły). Można je zamontować na schodach prostych, a więc pozbawionych półpięter oraz zakrętów. Minimalna szerokość schodów wynosi 95 cm przy montażu toru jezdnego do ściany (obok schodów musi być ściana nośna) w przypadku taniej windy Logic oraz 85 lub 92 cm (w zależności od sposobu montażu szyny jezdnej) dla urządzeń firmy Ascendor.

Zobacz na filmie jak działa platforma schodowa Extrema Logic na szynie prostej

Platforma schodowa ułatwia transport osób po schodach.
Platforma schodowa ułatwia transport osób po schodach.

Platformy poruszające się po szynie krzywoliniowej są natomiast przystosowane do jazdy po torze krętym (ze zmianami kąta nachylenia oraz zakrętami 90 lub 180 stopni). Polecamy je zawsze wtedy, gdy pojawia się konieczność wygięcia szyny w dowolnym kierunku. Dopasowanie wyglądu toru jezdnego do kształtu schodów jest możliwe, ponieważ producent każdorazowo dostosowuje projekt urządzenia do specyfiki danego miejsca.

Oferta krzesełek schodowych
Platforma dla niepełnosprawnych - cena zależy od rodzaju windy schodowej
Platforma schodowa może być estetycznym dodatkiem.

Cena platformy schodowej

Określenie uniwersalnych kosztów zakupu urządzenia tego rodzaju nie jest możliwe. Zależą one od wielu czynników, które mogą istotnie wpływać na finalną wycenę. Zobacz, co decyduje o końcowej cenie platformy schodowej.

Na wysokość kwoty zakupu windy schodowej dla osób niepełnosprawnych wpływają:

 • długość szyny (aby zainstalowanie platformy było możliwe, przed schodami powinno znajdować się od 130 do 170 cm wolnego miejsca – w zależności od kąta nachylenia schodów oraz rozmiaru podestu jezdnego),
 • liczba zakrętów (przy tworzeniu kosztorysu istotne jest stwierdzenie, czy platforma będzie poruszała się po torze prostym, czy krzywoliniowym),
 • miejsce użytkowania (platformę można zamontować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku),
 • sposób montażu (tor jezdny platformy może być przymocowany do ściany nośnej pełnej lub wsparty na słupkach samonośnych),
 • wymiary windy schodowej (większe wymiary platformy dla niepełnosprawnych rzutują na jej wyższą cenę),
 • opcje dodatkowe (w zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać jedną z dodatkowych opcji: składane krzesełko, automatyczne otwieranie, frontowy najazd na platformę, wykonanie w całości ze stali nierdzewnej, itd.).
Platforma do transportu osób niepełnosprawnych model Logic - tania winda schodowa

Każdy z powyższych elementów należy uwzględnić podczas szacowania finalnych kosztów inwestycji związanej z likwidacją barier przy użyciu platformy przyschodowej.

Dokumentacja techniczna urządzenia
Pobierz dokumentację techniczną prostoliniowej platformy schodowej model Ascendor PLG7.

Ile zatem może kosztować platforma schodowa dla osób na wózkach inwalidzkich?

Orientacyjna cena taniej windy dla niepełnosprawnych na schody proste wewnętrzne może zaczynać się od kwoty 33-35 tys. zł dla modelu Logic Extrema i od 40 tys. zł w górę dla modelu Ascendor PLG7. Ceny platform schodowych krzywoliniowych (np. model Ascendor PLK8 lub Stratos) wahają się natomiast średnio od 70 000 zł do ponad 90 000 zł (w zależności od liczby kondygnacji). Przy kilku kondygnacjach lub skomplikowanych schodach cena ta może wynosić nawet powyżej 150 tys zł.

Pomimo, że koszty te są dosyć duże to i tak są jednak nadal znacznie mniejsze, niż w przypadku typowych wind. Szukając urządzenia tańszego warto zwrócić swoją uwagę na krzesła schodowe.

Jak można obniżyć cenę platformy schodowej?

Aby obniżyć koszty zakupu i montażu platformy schodowej należy przede wszystkim postarać się o dofinansowanie.

Jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności lub grupę inwalidzką, możesz otrzymać dofinansowanie do zakupu windy sięgające nawet 95% wartości inwestycji.

Warto wiedzieć, że możliwość montażu szyny jezdnej do ściany spowoduje, że urządzenie będzie tańsze. Podobnie z umiejscowieniem windy – model wewnętrzny będzie z reguły posiadał niższą cenę niż winda przeznaczona do użytkowania na zewnątrz budynku. Czasem warto poczekać na różnego rodzaju promocje, które z reguły firmy organizują na początku roku.

Kolejnym sposobem na znaczne obniżenie kosztów zakupu windy schodowej do bezpiecznego transportu osoby po schodach może być po prostu zmiana platformy na inny rodzaj urządzenia. W niektórych sytuacjach zamiast platformy schodowej można w danym miejscu użyć krzesełka schodowego lub chociażby schodołaza. Dzięki temu cena zakupu windy schodowej będzie znacząco niższa.

Skontaktuj się z firmą Windy Schodowe i poproś o indywidualną wycenę – przygotujemy ją dla Ciebie za darmo.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych


Zobacz film przedstawiający działanie platformy schodowej na szynie krzywoliniowej Ascendor PLK8