Podnośniki pionowe są urządzeniami służącymi do transportowania między poziomami osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Konstrukcyjnie przypominają windę. Są jednak od wind tańsze i prostsze w montażu.

Montuje się je zwykle tam, gdzie ze względu na zbyt wąskie schody nie można zainstalować platformy przyschodowej. Dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym wyeliminowana została konieczność budowy szybu. Czasem wymagane jest jednak wykonanie odpowiednio zbrojonej płyty betonowej lub podszybia, na którym mocuje się podnośnik. Istotne jest również zamontowanie dodatkowej, oddzielnej linii, która zasilać będzie odpowiednie zabezpieczenia na wypadek braku energii elektrycznej (hamulec i zjazd awaryjny).

Udźwig podnośników pionowych wynosi zwykle do 400-500 kg, a wysokość podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów.

Instalacja podnośników objęta jest przepisami prawa budowlanego. Urządzenia są zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.

Podnośniki pionowe można podzielić na dwie grupy:

  • podnośniki niskiego podnoszenia,
  • podnośniki wysokiego podnoszenia.

Podnośniki niskiego podnoszenia są urządzeniami uniwersalnymi, prostymi w obsłudze oraz dostępnymi w korzystnych cenach. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dostępne są różne warianty wielkościowe urządzeń.

Podnośniki wysokiego podnoszenia (platformy pionowe) muszą być montowane na tzw. konstrukcji samonośnej lub w specjalnie zbudowanym szybie. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wysokość ich podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów.

Modele podnośników pionowych można poznać klikając w zakładkę „Podnośniki pionowe”.