Podnośniki pionowe są urządzeniami służącymi do transportowania między poziomami osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Konstrukcyjnie przypominają windę. Są jednak od wind tańsze i prostsze w montażu.
Podnośniki pionowe dla osób na wózkach inwalidzkich – zasady montażu
Montuje się je zwykle tam, gdzie ze względu na zbyt wąskie schody nie można zainstalować platformy przyschodowej. Dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom konstrukcyjnym nie zachodzi konieczność budowy szybu. Czasem wymagane jest jednak wykonanie odpowiednio zbrojonej płyty betonowej lub podszybia, na którym mocuje się podnośnik. Istotne jest również zamontowanie dodatkowej, oddzielnej linii, która zasilać będzie odpowiednie zabezpieczenia na wypadek braku energii elektrycznej (hamulec i zjazd awaryjny).
Zobacz, jak w praktyce wygląda działanie podnośnika pionowego Kali B!
Udźwig podnośników pionowych wynosi zwykle do 385-400 kg, a wysokość podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów.
Instalacja podnośników została określona w przepisach prawa budowlanego. Urządzenia są zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE.
Alternatywą dla dużego podnośnika Kali może być mała platforma podnośnikowa – LiftBoy. Zobacz jej działanie na filmiku!
Jakie są rodzaje podnośników pionowych?
Urządzenia te dzielimy na dwie grupy:
- podnośniki niskiego podnoszenia,
- podnośniki wysokiego podnoszenia.
Podnośniki niskiego podnoszenia są uniwersalne, proste w obsłudze oraz dostępne w korzystnych cenach. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Dostępne są różne warianty wielkościowe urządzeń.
Podnośniki wysokiego podnoszenia (platformy pionowe) muszą być montowane na tzw. konstrukcji samonośnej lub w specjalnie zbudowanym szybie. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wysokość ich podnoszenia może sięgać nawet kilkunastu metrów.
Zobacz różne modele podnośników pionowych, klikając w zakładkę „Podnośniki pionowe”.