Platformy schodowe są urządzeniami dźwigowymi likwidującymi bariery architektoniczne w postaci schodów. Ich udźwig jest większy niż np. krzesełka schodowe. Dowiedz się więcej o tych komfortowych urządzeniach!

Winda schodowa w domu
Platforma na schody proste – Extrema Logic (realizacja w Warszawie)

Platformy schodowe – mechanizm działania

Do kierowania windą wykorzystuje się intuicyjny panel sterowania. Możesz nią także sterować zdalnie – za pomocą pilota albo tzw. kasety przywoławczej. Tor jezdny windy schodowej może być montowany zarówno do ściany nośnej jak i do słupków.

Platformy schodowe zabezpieczają pasażera przed wypadnięciem w trakcie jazdy, opuszczając specjalne barierki ochronne. Urządzenia te są najczęściej wyposażone w najazd po specjalnych rampach umieszczonych z boku windy, które po złożeniu stanowią dodatkowe zabezpieczenie.

Dowiedz się więcej o platformach schodowych, oglądając poniższy filmik:

WINDA SCHODOWA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH W BLOKU | WINDY SCHODOWE

Maksymalny kąt nachylenia toru jazdy zależy  od warunków technicznych pomieszczenia oraz konkretnego modelu dźwigu. W przypadku niektórych, bardzo wąskich klatek schodowych założenie platformy dla niepełnosprawnych może nie być możliwe.

Krzywoliniowa platforma schodowa
Platforma zamontowana na schodach krzywoliniowych

Rodzaje platform schodowych

Platformy schodowe dzielimy na dwie grupy:

  1. prostoliniowe (na szynie prostej),
  2. krzywoliniowe (na szynie krzywoliniowej).

Pierwszy typ urządzeń pokonuje różnicę jednego biegu schodowego i znajduje zastosowanie na schodach prostych bez półpięter. Minimalna szerokość przy montażu toru do ściany może wynosić nawet 85 cm. Platformy schodowe prostoliniowe można jednak założyć tylko wtedy,  gdy na schodach nie ma zakrętów. Ich montaż nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia w Wydziale Architektury. Jeżeli jednak winda ma być założona w budynku wielorodzinnym, konieczne jest uzyskanie zgody administracji / wspólnoty mieszkaniowej.

Winda schodowa złożona
Platforma schodowa po złożeniu

Z kolei platformy schodowe na szynie krzywoliniowej poruszają się po krętym torze. Rekomendujemy ich założenie w sytuacjach, w których ze względu na nietypowy bieg schodów konieczne jest odpowiednie wyprofilowanie szyny – pod kształt konkretnych schodów. Platformy krzywoliniowe można złożyć, gdy nie są używane. Zajmują wtedy bardzo mało miejsca. Ich zamontowanie nie wymaga ingerowania w architekturę budynku.

Więcej informacji o modelach wind schodowych dla osób na wózkach inwalidzkich znajdziesz w zakładce „Platformy schodowe”.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych