Czy poszukujesz krzesła schodowego do użytku domowego, lecz nie jesteś pewien, która winda dla seniora byłaby odpowiednia dla Twojego schodów? Jaka jest różnica w krzesełkach schodowych? Skorzystaj z naszych wskazówek i dowiedz się, jak różnią się urządzenia poruszające się po torze prostym i krzywoliniowym w praktyce!

Krzesełko krzywoliniowe
Krzesełko krzywoliniowe porusza się po szynie krzywej.

Którą windę do domu wybrać – różnice między krzesełkiem??

Krzesełka schodowe to urządzenia przemieszczające się wzdłuż schodów. Wybór windy prostoliniowej lub krzywoliniowej zależy zawsze od kształtu schodów.

Krzesełko dla seniora na torze prostym instaluje się na jednobiegowych schodach. Natomiast krzesełka schodowe krzywoliniowe eliminują przeszkody w postaci dwubiegowych, wielobiegowych lub krętych schodów.

Schody zabiegowe są wyjątkiem, gdzie można zamontować oba rodzaje wind schodowych. Sprawdź, jakie są główne różnice między dźwigami krzywoliniowymi i prostymi.

Różnice pomiędzy krzesełkami. Kąt nachylenia.

Winda dla seniora, poruszająca się po torze prostym, porusza się w jednej linii pod stałym kątem nachylenia. W odróżnieniu od krzesełka schodowego krzywoliniowego, nie jest zdolna do skręcania ani dostosowywania się do zmiennego nachylenia schodów.

Wagonik jezdny windy pokonuje schody jedynie w linii prostej. Nie omija przeszkód, takich jak grzejniki, półki czy wystające parapety. Krzesełko schodowe proste pozwoli Ci pokonać schody zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Różnice pomiędzy krzesełkami. Proces produkcji.

Windy prostoliniowe dla seniora posiadają uniwersalne szyny jezdne, które nie wymagają dostosowywania do kształtu schodów. W trakcie montażu wystarczy je odpowiednio dostosować i ustawić optymalny kąt nachylenia. Maksymalna długość toru jezdnego na schody proste wynosi 8-10 m.

Proces produkcji krzesełek schodowych krzywoliniowych wygląda zupełnie inaczej, ponieważ tor jest zwykle tworzony na zamówienie. Szyny jezdne ruchomych fotelików na kręte schody są dokładnie dopasowywane do wymiarów i kształtów konkretnych schodów. Choć ten proces produkcji jest bardziej czasochłonny i zwiększa koszty inwestycji, umożliwia instalację krzesełka na dłuższych schodach. Maksymalna długość szyny jezdnej dla krzywoliniowej windy dla seniora może wynieść około 30 m.

Różnice pomiędzy krzesełkami: czas realizacji zamówienia. .

Standardowa konstrukcja szyny jezdnej sprawia, że czas dostawy jej od producenta jest znacznie krótszy w przypadku krzeseł na schody proste. Niektóre modele wind schodowych prostoliniowych są dostępne nawet od ręki.

W przypadku krzeseł dla seniora na schody kręte, czas realizacji zamówienia wynosi zwykle od 5 do 8 tygodni. Wyjątkiem jest innowacyjne krzesełko firmy Otolift, model Modul AIR. Jego szyna jezdna składa się z krótkich, standardowych elementów, które łączą się ze sobą jak klocki LEGO. Taka konstrukcja toru pozwala skrócić czas realizacji do 3-4 tygodni. Nowoczesna konstrukcja szyny krzesełka schodowego firmy Otolift skraca czas realizacji do niespełna miesiąca.

krzesełko prostoliniowe
Prostoliniowe krzesełko schodowe model Acorn Superglie

Różnica w krzesełkach schodowych – cena.

Koszt zakupu i montażu windy schodowej zależy od wielu czynników, takich jak:

-długość, rodzaj i kształt schodów;

–charakterystyka budynku, w którym istnieją bariery architektoniczne;

–indywidualne potrzeby osoby starszej lub niepełnosprawnej;

– wybrane opcje dodatkowe.

Mimo to można przyjąć orientacyjne zakresy cenowe, zakładając, że koszt montażu krzesełka schodowego prostego wewnątrz budynku wynosi około 13 tys. zł.

Zainwestowanie w możliwość swobodnego poruszania się po skomplikowanych schodach niestety niesie za sobą wyższe koszty, przekraczające 35 tys. zł. Jednak istnieje opcja, aby zredukować tę kwotę, wybierając krzesełko schodowe z rynku wtórnego, co może obniżyć koszty średnio o 40% w porównaniu do nowego sprzętu.

Oferta krzesełek schodowych

Alternatywnym rozwiązaniem zmniejszenia wydatków jest skorzystanie z dofinansowania ze środków PFRON na eliminację barier architektonicznych. Pozyskanie dotacji na zakup krzeseła schodowego, zarówno prostoliniowego, jak i krzywoliniowego, umożliwi obniżenie ceny windy nawet o 95%!