Schodołazy służą do łatwego, szybkiego i bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych oraz starszych po schodach. Zobacz, który rodzaj mobilnego transportera może ułatwić życie Twojej rodziny!

Schodołazy dla osób niepełnosprawnych
Schodołaz kroczący

Dzięki przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się:

  • czym różnią się schodołazy od wind schodowych,
  • który schodołaz lepiej wybrać – kroczący czy gąsienicowy,
  • co można zrobić, aby obniżyć cenę schodołazu.

Kiedy warto kupić schodołaz?

Na Twoich schodach nie można zamontować platformy schodowej ani krzesełka schodowego? A może opiekujesz się osobą niepełnosprawną, która musi często pokonywać schody nieprzystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich? Jeśli któraś z tych sytuacji Cię dotyczy, rozważ kupienie schodołazu, zwanego także mobilnym transporterem schodowym. Nie montujemy go do stopni, dzięki czemu można z niego korzystać na niemal każdych schodach – zlokalizowanych zarówno w budynkach, jak i w przestrzeni publicznej.

Schodołaz gąsienicowy dla osób niepełnosprawnych | Liftkar PTR

Niewątpliwą zaletą schodołazów jest możliwość ich szybkiego złożenia i przewiezienia w inne miejsce autem osobowym. W przeciwieństwie do wind schodowych możesz je schować do garażu lub piwnicy, gdy nie są akurat używane. Dzięki temu nie będą niepotrzebnie zajmowały miejsca na schodach.

Schodołazy gąsienicowe kontra kroczące

Ze względu na odmienny sposób działania dzielimy mobilne transportery na:

  • schodołazy kroczące,
  • schodołazy gąsienicowe.

Schodołazy kroczące mogą być dostarczane w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem na kółkach. Fotelik można bardzo łatwo odpiąć od schodołazu, co czyni to urządzenie jeszcze bardziej mobilnym. Schodołazy kroczące są wyposażone w specjalny napęd elektryczny, który w bezpieczny sposób płynnie podnosi lub opuszcza schodołaz wraz z pasażerem. Jego kierunek poruszania się zależy od operatora urządzenia.  W ten sposób osoba korzystająca z wózka może pokonać schody bez użycia siły, lecz przy pomocy opiekuna. Schodołazy kroczące charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, jednak do ich obsługi niezbędny jest opiekun osoby niepełnosprawnej.

Schodowłazy
Schodołazy kroczące wymagają pomocy ze strony opiekuna.

Aby skorzystać ze schodołazu gąsienicowego należy natomiast najechać na niego wózkiem. A następnie w prosty sposób zamontować zaciski łączące transporter z wózkiem inwalidzki. Ząbki gąsienic schodołazu zaczepiają się o krawędzie schodów, umożliwiając przemieszczanie się urządzenia w górę lub w dół. Transporter gąsienicowy jest trochę większy od kroczącego, dlatego może się poruszać po schodach o minimalnej szerokości 1,2-1,3 m. Jest zasilany elektrycznie, a czasem występuje także w wersji samoobsługowej, z której korzystanie wymaga jednak sprawnych rąk oraz szerokich schodów. Zwykle jednak do obsługi mobilnego transportera niezbędna jest pomoc opiekuna, który montuje wózek na pojeździe i asekuruje osobę niepełnosprawną podczas jazdy.

Schodowłazy gąsienicowe
Schodołaz gąsienicowy w przestrzeni publicznej

Używane schodołazy i tani wynajem schodołazów

Aby obniżyć koszty zakupu mobilnego transportera, możesz wybrać używany schodołaz z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem na kółkach, który łatwo zdemontujesz na czas podróży. Jaka jest jego cena? Używany schodołaz kroczący jest u nas dostępny już za 5000 zł.

Innym sposobem na uniknięcie kosztów zakupu nowego urządzenia jest wypożyczenie mobilnego transportera. Aby to zrobić, wystarczy uiścić kaucję pobieraną na czas wynajęcia urządzenia i zwracaną po oddaniu nieuszkodzonego schodołazu. Dopiero podczas zwrotu naliczamy kwotę za usługę wypożyczenia, która jest uzależniona od czasu wynajmu.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych