Schodołazy służą do łatwego, szybkiego i bezpiecznego transportu osób niepełnosprawnych i starszych po schodach.

W przypadku, gdy na schodach nie da się zamontować platformy schodowej czy też krzesełka schodowego lub w przypadku, kiedy osoba niepełnosprawna musi przemieszczać się po wielu schodach pozbawionych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, jedynym rozwiązaniem jest tzw. schodołaz. Urządzenia te, nazywane także transporterami schodowymi nie są montowane do konkretnych schodów – można używać ich w różnych miejscach. Ich ogromną zaletą jest mobilność – schodołazy cechują się szybką możliwością złożenia i przewiezienia. Kiedy nie są używane można schować je do garażu czy piwnicy, dzięki czemu nie zajmują miejsca na schodach.

Schodołazy, w zależności od sposobu ich działania, dzielą się na dwa rodzaje:

  • schodołazy kroczące,
  • schodołazy gąsienicowe.

Schodołazy kroczące mogą być dostarczane w komplecie z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem na kółkach. Z reguły fotelik ten można bardzo łatwo odpiąć od schodołazu, co czyni to urządzenie jeszcze bardziej mobilnym. Schodołazy kroczące posiadają specjalny napęd elektryczny, który w sposób bezpieczny płynnie podnosi lub opuszcza schodołaz wraz z pasażerem – kierunek poruszania się zależy od operatora urządzenia.  W ten sposób przy udziale osoby trzeciej osoba na wózku może pokonać schody bez użycia siły. Schodołazy kroczące charakteryzują się kompaktowym rozmiarem, jednak do jego obsługi osoba niepełnosprawna potrzebuje pomocnika.

Schodołazy gąsienicowe charakteryzują się tym, że najeżdża się na nie wózkiem i w prosty sposób montuje się zaciski łączące transporter z wózkiem inwalidzkim. Ząbki gąsienic schodołazu zaczepiają się o krawędzie schodów i w ten sposób całość przemieszcza się w górę lub w dół. Transporter gąsienicowy cechuje się odrobinę większymi rozmiarami niż w przypadku schodołaza kroczącego, co sprawia, że schody, po których porusza się transporter muszą mieć przynajmniej 1,2 – 1,3 metra szerokości. To urządzenie również zasilane jest elektrycznie. Istnieją schodołazy gąsienicowe bezobsługowe – są to bardzo drogie urządzenia i przez to występują bardzo rzadko. Do ich samoobsługi konieczna jest duża sprawność kończyn górnych i tak szerokie schody, aby urządzenie spokojnie mogło zakręcić. Najczęściej jednak do obsługi potrzebna jest osoba opiekuna, której rolą jest zamocowanie wózka na pojeździe i asekuracja pacjenta podczas jazdy.

Istnieje możliwość zakupu schodołazu wraz z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem na kółkach. Całość jest łatwa w demontażu, dzięki czemu urządzenie nie traci swojej mobilności.

W przypadku schodołazów istnieje możliwość zakupu urządzenia używanego, którego koszt automatycznie jest niższy i wynosi około 40-50% ceny nowego urządzenia.

Kolejnym sposobem uniknięcia wszelkich kosztów zakupu schodołazu jest jego wypożyczenie – po uwzględnieniu czasu wypożyczania urządzenia ustala się indywidualny koszt. Na czas wypożyczenia pobierana jest kaucja, zwracana klientowi po oddaniu nieuszkodzonego urządzenia.

Modele schodołazów zostały przedstawione w zakładce „Schodołazy”.