Krzesełka schodowe (zwane windami krzesełkowymi) to idealny sposób na trwałą likwidację barier architektonicznych. Ceny takich urządzeń są niższe niż innych wind, co sprawia, że coraz więcej osób interesuje się ich założeniem w domu lub bloku. 

Krzesełko do transportu po schodach

Krzesełko do transportu po schodach jest urządzeniem dźwigowym przeznaczonym do przewożenia osób starszych oraz niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcją narządu ruchu) pomiędzy piętrami.

Budowa krzesła ruchomego na schody

Siedzisko tego urządzenia jest zamocowane na wagoniku jezdnym, w którym znajdują się: silnik prądu stałego, przekładnia mechaniczna oraz baterie (dwa akumulatory 15V 7Ah). Silnik napędza przekładnię zębatą, która obracając się, przesuwa wagonik z pasażerem po szynie z zębatką, przymocowanej do stopni schodów.

Istnieją 2 rodzaje krzesełek schodowych – prosto- i krzywoliniowe. Przykładem tego drugiego jest innowacyjny model windy Otolift Two.

Winda krzesełkowa składa się m.in. z siedziska, podłokietników oraz podnóżka. Gdy nie jest używana, można ją łatwo złożyć, dzięki czemu zajmuje jeszcze mniej miejsca na schodach. Nowoczesne krzesła schodowe są wyposażone w system łagodnego startu i hamowania, które umożliwiają łagodne ruszanie z miejsca oraz zatrzymywanie się u celu. Komfortowym rozwiązaniem jest także wspomniany już podnóżek oraz obracane siedzisko, które ułatwia schodzenie z windy na górnym przystanku.

Zobacz działanie krzesełka schodowego na filmiku!

Intuicyjna obsługa windy krzesełkowej

Sterowanie krzesłem schodowym może odbywać się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub przełącznika umieszczonego na urządzeniu – najczęściej w podłokietniku. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażera podczas jazdy, krzesło schodowe zostało wyposażone w pasy bezpieczeństwa oraz zestaw czujników, które po wykryciu przeszkody zatrzymują urządzenie.

Niezależnie od tego, który model krzesełka schodowego wybierzesz, możesz obniżyć koszty jego zakupu, dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków PFRON.

Zastosowanie krzesełek schodowych

Windy krzesełkowe – w przeciwieństwie do platform schodowych – nie przewiozą osoby niepełnosprawnej wraz z wózkiem inwalidzkim. Mimo to takie osoby również z powodzeniem korzystają z krzesełek schodowych, jeśli mają wystarczająco silne ręce, by samodzielnie usiąść na siedzisku.

Windy krzesełkowe powstały jednak głównie z myślą o osobach starszych lub z ograniczoną sprawnością ruchową, dla których schody stanowią poważną barierę architektoniczną. Urządzenia te mają wiele zalet –  przystępną cenę, elegancki wygląd, który pasuje nawet do ekskluzywnie urządzonych domów oraz kompaktowe rozmiary. Nasi klienci cenią sobie także komfort związany z ich użytkowaniem oraz samodzielność i bezpieczeństwo w trakcie pokonywania schodów.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych