Krzesełka schodowe (zw. windami krzesełkowymi) są idealnym rozwiązaniem w przypadku likwidowania barier architektonicznych w domu. Sprawdzi się zarówno w przypadku osób starszych, jak i niepełnosprawnych. Cena takiego urządzenia jest stosunkowo nieduża, a krzesło to zajmuje bardzo mało miejsca na schodach.

Krzesełko schodowe jest to urządzenie dźwigowe (dźwig osobowy) przeznaczone do przemieszczania osób starszych oraz niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) po schodach.

Siedzisko tego urządzenia jest zamocowane na wagoniku jezdnym, w którym znajduje się silnik prądu stałego, przekładnia mechaniczna oraz baterie (dwa akumulatory 15V 7Ah). Silnik napędza przekładnię zębatą, która obracając się przemieszcza wagonik wraz z pasażerem po szynie z zębatką, która jest przymocowana do stopni schodów.

Sterowanie krzesłem schodowym może odbywać się w dwojaki sposób: za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu – najczęściej w podłokietniku. Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażera podczas jazdy, krzesło schodowe zaopatrzone jest w pasy bezpieczeństwa oraz cały zestaw czujników, które po napotkaniu przeszkody zatrzymują urządzenie.

Winda krzesełkowa posiada składane siedzisko, podłokietniki oraz podnóżek – dzięki czemu w czasie, kiedy nie jest używane zajmuje bardzo mało miejsca na schodach, a tym samym umożliwia normalne ich użytkowanie. Krzesła schodowe mają także z reguły system łagodnego startu i stopu, dzięki czemu ruszanie oraz zatrzymywanie się jest bardzo płynne i łagodne. Pełni komfortu dopełnia podnóżek oraz obracane siedzisko, dzięki któremu zsiadanie z windy na górnym przystanku jest bardzo komfortowe.

Windy krzesełkowe mają mniejszy zakres stosowalności niż platformy schodowe, gdyż nie mogą przewieźć osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Nie znaczy to jednak, że nie mogą ich używać osoby, poruszające się na takich wózkach. Wręcz przeciwnie – z doświadczenia wiemy, że nawet osoby bez nóg bez problemów przesiadają się z wózka na krzesełko schodowe. Niemniej jednak windy krzesełkowe są najlepszym rozwiązaniem na pokonywanie barier architektonicznych dla osób starszych, bądź częściowo niepełnosprawnych ruchowo. Ich plusem jest przystępna cena, elegancki wygląd, który pasuje nawet do ekskluzywnie urządzonych domów, jak również niewielka powierzchnia, którą urządzenie zajmuje na schodach.

Krzesła schodowe występują w różnych wariantach na tej witrynie przedstawiamy wszystkie możliwości.