W transporcie osób niepełnosprawnych po schodach niezwykle ważną rolę odgrywają windy schodowe. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń tego typu, które różnią się między sobą parametrami, typem, warunkami technicznymi, które panują w miejscu instalacji, a także ceną. Cena urządzenia dźwigowego może być jednym z wielu elementów wpływających na wybór konkretnego urządzenia.

Cena windy schodowej
Podnośnik pionowy a jego koszt

Ile kosztuje zatem winda dla niepełnosprawnych? Takie oto pytanie dosyć często słyszmy podczas rozmów jakie prowadzimy z naszymi klientami. Informacja odnośnie ceny platformy schodowej lub podnośnika pionowego jest najbardziej pożądana. Parametry techniczne odgrywają drugorzędną rolę.

Winda dla niepełnosprawnych – jaka jest cena urządzenia dźwigowego?

Cena windy dla niepełnosprawnych jest bardzo ważna i często kluczowa podczas zamawiania wybranego urządzenia. Jest to coś, co najbardziej interesuje klientów, nawet więcej niż parametry techniczne, wyposażenie oraz warunki gwarancji. Należy jednak pamiętać, że przy zakupie urządzeń tego typu, oferta najtańsza nie zawsze jest najlepsza. Windy dla osób niepełnosprawnych i starszych powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne oraz mieć niezbędne atesty.

Rodzaje urządzeń do transportu dla osób starszych i niepełnoprawnych

Pierwszą grupę urządzeń do transportu stanowią krzesełka schodowe. Jest to jeden z najtańszych rodzajów wind schodowych. Niestety nie są przystosowane do transportu wózków inwalidzkich i jest to ich jedyna wada. Krzesełko schodowe transportuje osobę o wadze nawet do 150 kg. Siedzisko jest stabilne i zamocowane na tzw. wagoniku jezdnym, w którym znajduje się silnik prądu stałego. Przemieszcza się on po szynie, która umocowana jest do stopni schodów, po ich prawej lub lewej stronie. Krzesełka schodowe instalujemy nie tylko w domach prywatnych, ale również w miejscach użyteczności publicznej, takich jak przychodnie, szkoły, szpitale i punkty usługowe.

Cena urządzenia dźwigowego
Krzesełko schodowe Acorn Superglide

Natomiast inną grupę stanowią platformy schodowe. Montuje się je do stopni schodów, w tak zwanym biegu schodowym. Urządzenia te przewozić mogą osoby wraz z wózkiem inwalidzkim. Dzięki temu znika całkowicie bariera architektoniczna, a osoba niepełnosprawna może bez problemu samodzielnie pokonać schody.

Na schodach, które są proste, nie mają zakrętów, półpięter ani spoczników, zainstalować można proste krzesełka schodowe, których cena jest bardzo korzystna. Krzesła przyschodowe możecie Państwo kupić już za około 11 tysięcy. Ich dokładna cena zależy od długości schodów i materiału, z którego są wykonane schody. Urządzenia takie często można kupić po promocyjnych, bardzo korzystnych cenach. Przy kręconych schodach należy zaopatrzyć się w krzesełka schodowe na torze krzywoliniowym. Winda schodowa tego typu to koszt około trzydziestu tysięcy.

httpv://www.youtube.com/watch?v=30t\u002d\u002dLebwig

Platformy schodowe dla osób starszych – rodzaje i ceny

Ceny platform schodowych mogą być różne i zależą od kształtu schodów. W sprzedaży dostępne są platformy schodowe na torze prostym oraz ukośne platformy przyschodowe. Winda schodowa tego typu to już wydatek, pomiędzy 40 a 50 tysięcy. Dokładna cena uzależniona jest od długości schodów, a także od umiejscowienia platformy. Platforma może być wewnętrzna lub zewnętrzna. Cena zależy także od sposobu montażu toru jezdnego platformy schodowej i jej wyposażenia.

Tania platforma schodowa
Platforma schodowa Ascendor

Podnośniki pionowe – ich cena i specyfikacja

Kolejną i zarazem ostatnią grupą urządzeń do transportu osób chorych i starszych są podnośniki pionowe. Ich cena zależy od wysokości, na jaką może się podnieść takie urządzenie. Cena podnośników pionowych Kali rozpoczyna się już od kwoty 30 tysięcy. Na jej wzrost wpływa nie tylko wysokość podnoszenia, ale również koszt dostawy i montażu urządzenia. A także sposób usytuowania wjazdu i zjazdu, a także rodzaj zasilenia i sposób wykończenia.

Dofinansowanie z PFRON

Osoby starsze lub niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie z środków PFRON na zakup krzesła schodowego, schodołazu, platformy lub podnośnika schodowego.