Stare budynki, które często podlegają pod nadzór konserwatora zabytków, są trudno dostępne dla osób poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich. A to właśnie w takich obiektach mieszczą się zwykle teatry, szkoły, DPS-y oraz gminne ośrodki kultury. Zobacz, w jaki sposób można zlikwidować bariery architektoniczne i ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do budynków użyteczności publicznej.

Winda schodowa dla niepełnosprawnych w Warszawie

Krzesełko schodowe w szkole alternatywą dla windy

Firma Windy Schodowe pomogła zlikwidować bariery architektoniczne w wielu szkołach podstawowych, których specyfika budynku wyklucza budowę tradycyjnego dźwigu. W takich sytuacjach montujemy estetycznie wykonaną platformę schodową, która umożliwia wygodne transportowanie osób na wózkach inwalidzkich pomiędzy piętrami. Czasami siedziba szkoły mieści się jednak w budynku, w którym wąskie schody uniemożliwiają założenie platformy przyschodowej. Jedynym sposobem na zniwelowanie barier jest wtedy małe krzesełko schodowe, które pozwala na bezpieczne przewożenie niepełnosprawnych dzieci między kondygnacjami.

Platforma schodowa w obiekcie użyteczności publicznej
Platformę schodową dla niepełnosprawnych można niekiedy zastąpić krzesełkiem schodowym, jeśli schody w budynku są bardzo wąskie.

Windy dla niepełnosprawnych na schody z wąskimi stopniami

W przypadku dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich lub korzystających z chodzików użycie krzesła schodowego wymaga pomocy ze strony nauczyciela. Opiekun powinien pomóc dziecku w zajęciu miejsca na siedzisku oraz zejściu z krzesełka do transportu po schodach po dotarciu do celu. Nie musi jednak przenosić ucznia po schodach na rękach, co stwarzałoby ryzyko potknięcia się na stopniach i groźnego w skutkach upadku. Bezpieczeństwo użytkowania oraz niskie koszty montażu sprawiają, że krzesło ruchome na schody jest rozwiązaniem często wybieranym przez placówki oświatowe. Sprawdza się także w DPS-ach oraz przychodniach – takich, jak ta na warszawskim Ursynowie, w której skomplikowany bieg schodów uniemożliwia założenie platformy schodowej. Dzięki zamontowaniu krzesełka schodowego starsi i schorowani pacjenci zyskali możliwość bezpiecznego dotarcia do poziomu -1, w którym odbywa się rehabilitacja.

Zobacz na filmiku, w jaki sposób firma Windy Schodowe zlikwidowała bariery architektoniczne w warszawskiej przychodni!

Krzesło schodowe dla seniorów Otolift TWO na torze krzywoliniowym

Winda schodowa dla niepełnosprawnych w Teatrze Guliwer

Innym przykładem niwelowania przeszkód w postaci schodów jest założenie nowoczesnej platformy schodowej krzywoliniowej Ascendor PLK8 w warszawskim teatrze dla dzieci. Winda dla niepełnosprawnych na schody okazała się w tym przypadku doskonałą alternatywą dla tradycyjnej windy montowanej w szybie. Zastosowanie standardowego rozwiązania wymagałoby dokonania licznych przeróbek konstrukcyjnych kamienicy, których udało się uniknąć dzięki założeniu komfortowej windy w biegu schodów.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | Ascendor PLK8 na torze krzywoliniowym
Winda dla niepełnosprawnych na schody w Teatrze Guliwer

W Teatrze Guliwer zamontowaliśmy platformę schodową z tzw. przystankiem pośrednim, która zatrzymuje się na 3 poziomach – górnym, dolnym i pośrednim. Szyna, po której sunie winda, została przymocowana do słupków po prawej stronie schodów. Komfortowa winda schodowa dla niepełnosprawnych Ascendor umożliwia samodzielne przemieszczanie się po schodach osobom na wózkach inwalidzkich. Jednak ze względu na to, że mieści się w budynku odwiedzanym głównie przez dzieci, pracownicy teatru pomagają gościom w obsłudze windy.  

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych
Platforma schodowa z tzw. przystankiem pośrednim w Teatrze Guliwer.

Dofinansowanie PFRON 2020 na windy dla osób niepełnosprawnych

Zarówno krzesełka schodowe, jak i platformy przyschodowe trwale likwidują bariery architektoniczne w obiektach użyteczności publicznej oraz domach. Jeśli chcesz założyć windę dla niepełnosprawnych na schody w swoim budynku, możesz obniżyć koszty inwestycji, korzystając z dofinansowania ze środków PFRON. Dzięki uzyskanym środkom zmniejszysz wydatki nawet o 95%. Chcesz skorzystać z dotacji? Skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy bezpłatnie przygotują dla Ciebie kosztorys oraz fakturę pro forma, będące załącznikami do wniosku o dofinansowanie. Czekamy na Twój telefon pod numerami:

+48 606 686 002,

+48 787 986 002,

+48 692 44 94 74.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych