Jesteś właścicielem budynku wymagającego dostosowania do potrzeb przychodni, lecz brakuje Ci czasu na kosztowny remont? A może prowadzisz praktykę lekarską i chciałbyś ułatwić dostęp do poradni swoim niepełnosprawnym pacjentom? W obydwu sytuacjach rozwiązaniem problemów jest tania winda schodowa – niewielkie urządzenie, które zyskuje akceptację sanepidu. Zobacz, co warto o nim wiedzieć!

tania winda dla niepełnosprawnych do przychodni

Z artykułu dowiesz się:

  • które urządzenia do likwidacji barier są najlepsze dla przychodni,
  • czy odbiór windy przez Sanepid przebiega bez problemów,
  • czym różni się platforma od krzesełka schodowego?

Jak pokonać schody w przychodni?

Niezależnie od tego, czy schody składają się z kilku czy kilkudziesięciu stopni, zawsze stanowią barierę architektoniczną dla osób niepełnosprawnych. Utrudniają przemieszczanie się pomiędzy piętrami seniorom, a dla pacjentów na wózkach inwalidzkich są często przeszkodą nie do pokonania. Właściciel budynku może ją jednak łatwo zlikwidować, nie ponosząc przy tym kosztów związanych z remontem lub przebudową obiektu. Sprawdzonym sposobem na wyeliminowanie utrudnień związanych z obecnością schodów w przychodni jest założenie taniego krzesełka schodowego lub platformy przyschodowej.

Winda krzesełkowa - cena krzesełka jest niższa niż tradycyjnej windy, a nawet schodołazu.
Krzesełko schodowe zewnętrzne w przychodni

Odbiór windy przez sanepid to nie problem!

Sanepid, NFZ oraz nadzór budowlany od wielu lat akceptują windy schodowe jako urządzenia służące do likwidacji barier w przychodniach zdrowia. Kolejnym argumentem za założeniem małego dźwigu w Twojej poradni jest jego niski koszt. Dotyczy to przede wszystkim windy krzesełkowej – cena urządzenia poruszającego się po torze prostym może być niższa niż cena zakupu schodołazu. A pamiętajmy, że mobilny transporter – w przeciwieństwie do krzesełka schodowego – nie likwiduje bariery architektonicznej, przez co nie uzyska akceptacji sanepidu.

Winda na schodach do przychodni zdrowia
Winda dla niepełnosprawnych (platforma schodowa) przy wejściu do przychodni

Odbiór windy przez sanepid to jednak nie wszystko. Krzesełka oraz platformy schodowe wymagają także uzyskania pełnego dozoru technicznego. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób dopełnić formalności, możesz liczyć na pomoc firmy Windy Schodowe.

Zobacz, jak działa platforma schodowa Logic na szynie prostej!

Platforma schodowa - niska cena, szybka dostawa

Tania winda dla niepełnosprawnych do przychodni

Jeśli Twoimi pacjentami są osoby w podeszłym wieku, które z trudem pokonują stopnie, to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie winda krzesełkowa. Cena tego urządzenia jest znacznie niższa niż platformy schodowej czy podnośnika pionowego. A jego niewielkie kształty i możliwość złożenia  czynią go często jedynym urządzeniem pozwalającym na likwidację barier w budynku. Krzesełko schodowe można zamontować na zewnątrz i wewnątrz budynku, na niemal wszystkich typach schodów. Jest ono niezastąpione na wąskich i stromych schodach, w przypadku których przepisy przeciwpożarowe często uniemożliwiają założenie jakiegokolwiek innego urządzenia.  

Obejrzyj działanie krzesełka schodowego krzywoliniowego Otolift Two, które założyliśmy w jednej z warszawskich przychodni.

Krzesło schodowe dla seniorów Otolift TWO na torze krzywoliniowym

Platforma schodowa – idealna dla osób na wózkach inwalidzkich

Ze względu na większy udźwig oraz szeroką platformę urządzenie to umożliwia bezpieczne transportowanie po schodach osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Mogą z niego korzystać także kobiety chcące przewieźć dzieci w wózkach lub osoby o ograniczonej sprawności – np. poruszające się o kulach. Aby dostosować platformę schodową do potrzeb seniorów oraz pozostałych pacjentów, wystarczy zamówić rozkładane krzesełko dostępne jako opcja dodatkowa.

Odbiór windy przez sanepid nie stanowi problemu.
Platforma schodowa dla osób na wózkach inwalidzkich

Którą windę schodową wybrać?

Jeżeli zależy Ci na szybkim czasie realizacji, rozważ montaż krzesła na schody proste (Acorn Superglide) lub platformy prostoliniowej (Extrema). Dostarczamy je niemal od ręki – nawet w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia. Urządzenia te można założyć tylko na schodach o biegu prostym. W niektórych przypadkach istnieje też możliwość zamontowania 2 krzesełek Acorn na schodach zabiegowych, które kosztują mniej, niż 1 krzesło krzywoliniowe. W pozostałych sytuacjach sposobem na likwidację barier o wysokości sięgającej nawet 3 pięter mogą być krzesełko Otolift Two lub platforma Ascendor.

Krzesło schodowe na szynie prostej pomoże Ci zlikwidować bariery także na schodach zewnętrznych. Zobacz, w jaki sposób mogą z niego skorzystać Twoi pacjenci!

Krzesełko schodowe Acorn Superglide na torze prostym dla seniorów
Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych