Przy wyborze windy krzesełkowej zwracamy uwagę na dopasowanie rodzaju krzesła do kształtu schodów. Zapominamy jednak o tym, że istnieją także inne, często znaczące różnice pomiędzy modelami krzesełek schodowych. Zanim więc zamówisz montaż, poznaj 12 różnic między windami prostoliniowymi HomeGlide i Acorn SuperGlide 130, o których wiedzą tylko eksperci!
Co łączy krzesła do transportu po schodach prostych?
W pierwszej kolejności skupmy się na elementach wspólnych dla obu modeli. Zarówno krzesełka schodowe HomeGlide, jak i Acorn są przeznaczone do montażu na schodach o biegu prostym. W obydwu przypadkach aluminiowa szyna, po której przemieszcza się winda jest więc prosta. W modelu Acorn Superglide szyna jezdna jest mocowana tuż nad stopniami schodów. Prowadnica w krzesełku HomeGlide jest także przykręcana do stopni schodów, ale znajduje się kilkanaście cm nad stopniami.
Podobna jest także zasada działania krzesełek schodowych. Każde z nich zawiera 2 akumulatory żelowe, o napięciu 12 Voltów i pojemności 7 Ah, zasilające silnik, który napędza koło zębate poprzez przekładnię ślimakową (to ona zapewnia samohamowność całego mechanizmu). Wprawione w ruch koło toczy się po stalowej listwie zębatej, podciągając windę krzesełkową w górę lub opuszczając w dół. Owa listwa zębata w modelu HomeGlide jest tylko wsunięta w specjalne wyżłobienie w prowadnicy. Krzesło Acorn posiada zębatkę przykręcaną. Gdy krzesło schodowe najeżdża na tzw. stację bazową, automatycznie zatrzymuje się, aby naładować akumulatory. Do zasilania urządzenia wystarczy gniazdko elektryczne 230V, do którego należy na stałe wpiąć ładowarkę dołączoną do zestawu.
Obejrzyj mechanizm działania obydwu wind krzesełkowych na poniższych filmikach!
Krzesełka HomeGlide oraz Acorn łączy też to, że ich założenie nie wymaga remontu ani przebudowy budynku. Ponadczasowe wzornictwo urządzeń doskonale komponuje się z każdym wystrojem wnętrz, pomimo braku możliwości personalizacji tych modeli wind.
Krzesełka schodowe w atrakcyjnych cenach
Do podobieństw możemy również zaliczyć korzystne ceny krzeseł, które są znacznie niższe od wydatków ponoszonych na montaż tradycyjnej windy. Ile zatem kosztuje krzesło do transportu chorego po schodach prostych? Wysokość kosztów zależy od wielu czynników, lecz można przyjąć, że użytkownik prywatny kupi tanie krzesełko HomeGlide już za ok. 10-11 tys. zł brutto. Cena ta obejmuje zakup urządzenia, montaż i dostawę oraz 8%-owy VAT. Krzesełka Acorn Superglide są nieco droższe – można je nabyć za ok. 13-15 tys. zł brutto. Niezależnie od tego, którą windę krzesełkową wybierzesz, możesz obniżyć koszty inwestycji nawet o 85%, jeżeli otrzymasz dofinansowanie PFRON. 2020 to kolejny rok, w którym jest ono dostępne dla osób niepełnosprawnych, spełniających warunki formalne. Zobacz, co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację z PFRON!
Co odróżnia krzesełka schodowe Acorn SuperGlide od wind HomeGlide?
Choć najpopularniejsze krzesła prostoliniowe łączy wiele podobieństw, to zachodzą pomiędzy nimi także istotne różnice.
Odkryj 12 mało znanych faktów na temat modeli SuperGlide 130 oraz HomeGlide i wybierz urządzenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
1. Nietypowe możliwości montażu
Montaż obydwu krzesełek na schody proste wygląda podobnie, lecz w przypadku windy Acorn stwarza więcej możliwości. Urządzenie można założyć na przykład na schodach z nierównymi stopniami, pomiędzy którymi istnieją duże różnice w wysokości. Windy krzesełkowe SuperGlide 130 sprawdzają się także na schodach z zabiegiem na górze. Jeżeli wymaga tego sytuacja, mocujemy szynę jezdną krzesełka Acorn do ściany lub podpieramy ją specjalnym słupkiem. W przypadku urządzeń HomeGlide wprowadzenie takich rozwiązań nie jest możliwe.
Optymalny kąt nachylenia schodów jest podobny w obydwu modelach krzesełek schodowych i wynosi 23 stopnie (Acorn) oraz ponad 27 stopni (HomeGlide). W praktyce można jednak montować krzesełka SuperGlide 130 na znacznie bardziej płaskich schodach. Urządzenia te działają sprawnie nawet wtedy, gdy kąt nachylenia osiąga 18 stopni.
To wszystko sprawia, że krzesła na schody Acorn znajdują szersze zastosowanie i umożliwiają likwidację barier tam, gdzie montaż wind HomeGlide nie byłby możliwy.
2. Udźwig
W tej kategorii wygrywa krzesło do transportowania chorych po schodach Acorn. Bazując na rekomendacjach producenta widzimy, że udźwig tej windy jest tylko o 2 kg większy niż w przypadku krzesełka HomeGlide. Choć oficjalnie krzesełko schodowe SuperGlide przewiezie pasażera ważącego maksymalnie 127 kg, to w praktyce radzi sobie z obciążeniem sięgającym nawet 140 kg.
3. Kąt obrotu siedziska
Zarówno windy krzesełkowe HomeGlide, jak i Acorn mają siedziska obracane na górnym przystanku. Dzięki temu pasażer może wygodniej wstać z krzesełka po dotarciu do celu. W przypadku tańszego krzesełka schodowego kąt obrotu jest jednak niepełny. Oznacza to, że można z niego korzystać jadąc bokiem do kierunku jazdy lub z siedziskiem obróconym o ok. 80 stopni. Inne rozwiązanie wprowadził producent urządzeń Acorn, który umożliwił wygodne obracanie siedziska o 45 lub 90 stopni.
4. Pasy bezpieczeństwa
Obydwa urządzenia zostały wyposażone w praktyczne pasy bezpieczeństwa, które chronią pasażera przed wypadnięciem z siedziska. Pasy te różnią się od siebie wyglądem i konstrukcją. Senior korzystający z windy Acorn SuperGlide ma do dyspozycji szeroki oraz wygodny pas bezpieczeństwa z napinaczem. Zabezpieczenie to przypomina pas stosowany w samochodzie i tak jak on blokuje się w wyniku szarpnięcia.
Jeśli natomiast wybierzesz krzesełko HomeGlide, będziesz mógł korzystać z cienkich pasków zapinanych na sprzączkę.
5. Praktyczny wyświetlacz
Wbudowany panel diagnostyczny to niewątpliwy atut windy krzesełkowej Acorn. Na czytelnym wyświetlaczu pojawiają się informacje pomocne w usuwaniu awarii lub błędów – np. przypomnienie o obróceniu siedziska podczas jazdy. Krzesełka schodowe HomeGlide nie zostały wyposażone w panel diagnostyczny.
6. Blokada dostępu
Funkcja ta umożliwia ograniczenie niepowołanym osobom dostępu do urządzenia. Aby z niej skorzystać, wystarczy wyjąć specjalny kluczyk ze stacyjki urządzenia Acorn. Dzięki temu ochronisz swoje krzesełko przed przypadkowym uszkodzeniem ze strony dzieci, młodzieży lub wandali. Blokada dostępu sprawia, że windy Acorn są często montowane w domach, przychodniach, szkołach oraz blokach.
7. Sterowanie
Obsługa obydwu krzesełek jest intuicyjna, lecz rozwiązania zastosowane w windach Acorn dodatkowo zwiększają jej komfort. Oprócz pilota zdalnego sterowania, użytkownik ma bowiem do dyspozycji 2 joysticki sterujące, umieszczone w podłokietnikach.
W krzesłach na schody HomeGlide joystick jest tylko 1. Pasażer może też korzystać z pilota, do którego producent dołączył specjalne uchwyty – dzięki nim wygodnie zawiesisz pilot na ścianie.
8. Odległość szyny jezdnej od ściany
Szyna jezdna krzeseł Acorn leży na stopniach schodów. Licząc od ściany, zajmuje ona ok. 200 mm. W zależności od kąta nachylenia schodów szyna wystaje przed ich biegiem na dole na ok. 40-50 cm. Tor jezdny krzesełek HomeGlide zajmuje podobną odległość od ściany, lecz znajduje się na wyższej wysokości względem krawędzi schodów niż w przypadku windy Acorn. Decydując się na jego montaż, należy zarezerwować nieco więcej miejsca przed pierwszym stopniem u dołu.
9. Regulowany rozstaw podłokietników
Jest to opcja dostępna wyłącznie w krzesełkach schodowych wyprodukowanych przez firmę Acorn. Regulacja rozstawu pozwala optymalnie dopasować odległości pomiędzy podłokietnikami do potrzeb pasażera, zwiększając komfort korzystania z krzesełka schodowego.
10. Okres gwarancji
W przypadku wind dla niepełnosprawnych i seniorów HomeGlide wynosi on 2 lata. Jeśli wybierzesz krzesło na schody Acorn, zyskasz 3-letnią gwarancję – i to w standardzie!
11. Zastosowanie zewnętrzne
Każde krzesełko do transportowania chorych po schodach prostych można zamontować wewnątrz budynku, lecz tylko windę Acorn zakładamy również na schodach zewnętrznych. Dzięki specjalnemu pokrowcowi, który chroni urządzenie przed wilgocią, dźwig zachowuje sprawność przez cały rok.
12. Strona montażu
W przeciwieństwie do wind schodowych Acorn, krzesełka HomeGlide nie są produkowane jako prawo- lub lewostronne. Dzięki temu możemy wybrać optymalną stronę montażu dopiero po przyjeździe do budynku, kierując się przy tym możliwościami technicznymi oraz wygodą mieszkańców.
Jeśli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z naszymi ekspertami, którzy pomogą Ci dopasować model urządzenia do Twoich potrzeb.
Zadzwoń: +48 692 44 94 74 | +48 698 132 056 | +48 606 686 002