Czasami specyfika budynku nie pozwala na standardowy montaż windy lub pojawia się konieczność dostosowania funkcjonalności krzesełka do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się wieloletnie doświadczenie naszych fachowców.

Krzesełko schodowe zamontowane na drewnianej pochylni.
Krzesełko schodowe zamontowane na drewnianej pochylni.

Standardowy montaż krzesełka schodowego

Standardowy montaż krzesełka schodowego, takiego jak Acorn Superglide, zakłada odpowiednie parametry schodów, takie jak minimalna szerokość klatki schodowej, kąt nachylenia, i dostępną przestrzeń przed schodami. Producent krzesełek schodowych rekomenduje wykonanie montażu na schodach, których minimalna szerokość wynosi 65 cm, a kąt nachylenia mieści się w widełkach 230-550. W zestawie z windą krzesełkową jest dostępna standardowa szyna o długości 5 metrów, która umożliwia założenie urządzenia na schodach prostych. Typowy montaż zakłada też, że przed schodami znajduje się ok. 50-70 cm wolnej przestrzeni (w zależności od kąta nachylenia schodów).

Niestandardowe montaże

W przypadku nietypowych schodów, takich jak bardzo strome schody, zbyt mały kąt nachylenia schodów, lub brak wolnej przestrzeni, doświadczeni fachowcy mogą dostosować montaż krzesełka schodowego, korzystając z różnych technik i modyfikacji. Niektóre krzesełka schodowe mogą być przerabiane na inne zastosowania, takie jak windy towarowe lub windy dla zwierząt. Omówmy dziś jeden z naszych ostatnich montaży jakie wykonaliśmy na zewnątrz budynku na nietypowej pochylni zbudowanej dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Mały kąt nachylenia a montaż krzesełka schodowego.
Mały kąt nachylenia a montaż krzesełka schodowego.

Krzesełko schodowe zamontowane na pochylni

W ostatnim czasie montowaliśmy krzesełko schodowe model Acorn na drewnianej pochylni prowadzącej z poziomu balkonu do poziomu gruntu. Pochylnia miała kąt nachylenia 15 procent. Była przygotowana do zjazdu po niej osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku. Takie podesty na zewnątrz budynku powinny mieć nachylenie około 6%. Czyli na każdy metr bieżący możemy podnieść 6 cm w górę. Co więcej co 10 metrów pochylni trzeba zrobić odcinek poziomy o długości 1,5 metra.

Zatem mając wysokość 1,5 metra trzeba by zrobić około 20 metrową pochylnię a nie 5 metrowej długości. Taka długość zapewniłaby bezpieczny i stabilny zjazd osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Klient pomyślał jednak o tym by na tej pochylni zamontować krzesełko schodowe. Krzesełka schodowe zazwyczaj montuje się na większym pochyleniu. Jak już napisaliśmy wcześniej są one dedykowane do użytkowania i montażu na schodach o nachyleniu od 25 stopni. Mowa tutaj o krzesełku prostoliniowym, a nie krzywoliniowym, które porusza się po schodach bardzo stromych ale także i płaskich i na poziomych odcinkach.

Montaż szyny jezdnej nie do stopni schodów

Krzesło schodowe krzywoliniowe jest znacznie droższe w zakupie i montażu niż krzesełko schodowe prostoliniowe. W omawianym przypadku Klient miał ograniczony budżet i szukał rozwiązania montażu na pochylni o kącie nachylenia 15 stopni. Krzesełko schodowe dokładnie model Acorn Superglide montuje się na schodach prostych o kącie nachylenia od 25 do 55 stopni. Zatem co można zrobić by zamontować takie krzesełko na pochylni o nachyleniu 15 stopni? Takie montaże my jako firma robiliśmy już wcześniej. Mamy prawie 15 letnie doświadczenie w zakresie montażu krzesełek, i robiliśmy podobne nietypowe, nieszablonowe realizacje. Wiedzieliśmy, jak technicznie się zabrać do tego montażu. Taką sytuację trzeba oddać w ręce kogoś, kto zna doskonale urządzenie i ma wizję jak dobrze wykonać pracę.

Szynę jezdną zazwyczaj montujemy do schodów. W tym przypadku zamontowaliśmy ją do płaskiej pochylni. Trzeba było zatem zamontować szynę w zupełni inny sposób. Ważne było także ustawienie krzesełka tak by pasażer jechał prosto a nie był przechylony w jedną stronę. Wymagało to odpowiedniego dopasowania słupka siedziska czyli słupka trzymającego siedzisko.

Modyfikacja słupka siedziska.
Modyfikacja słupka siedziska.

Czy montaż się udał?

Montaż został przeprowadzony dobrze i sprawnie. Urządzenie jest użytkowane i jest bezpiecznie i działa. Można nim jeździć i je użytkować. Czasem przerabiamy windy schodowe na potrzeby transportu zwierząt, np. psów, czasem na bazie wind schodowych montujemy urządzenie do transportu jakiś towarów, a czasem obniżamy siedzisko względem podnóżka. Czasem powiększamy siedzisko. Aby dokonać tych wszystkich zmian trzeba dobrze znać urządzenie i wiedzieć co można przerobić pod konkretny nietypowy projekt. Takie nietypowe przeróbki może zrobić tylko doświadczona firma i doświadczony monter.

Oferta krzesełek schodowych