Czasami specyfika budynku nie pozwala na standardowy montaż windy lub pojawia się konieczność dostosowania funkcjonalności krzesełka do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Właśnie w takich sytuacjach przydaje się wieloletnie doświadczenie naszych fachowców. Dowiedz się, w jaki sposób rozwiązują nietypowe problemy podczas montażu krzesełek schodowych!

Przeczytaj poniższy artykuł, aby:

  • poznać nieszablonowe przykłady likwidacji barier architektonicznych z wykorzystaniem wind dla seniorów,
  • dowiedzieć się, co może utrudnić założenie krzesełka schodowego w Twoim domu,
  • odkryć nietypowe rozwiązania, które ułatwiają życie osobom niepełnosprawnym ze specjalnymi potrzebami.
Schody nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak na zdjęciu. Nasz zespół potrafi montować krzesełka schodowe nawet na bardzo wąskich i stromych schodach, przed którymi brakuje wolnej przestrzeni.

Kiedy mówimy o standardowych montażach krzesełek schodowych?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, posłużmy się przykładem najpopularniejszej windy dla seniora – Acorn Superglide. Producent krzesełek schodowych rekomenduje wykonanie montażu na schodach, których minimalna szerokość wynosi 65 cm, a kąt nachylenia mieści się w widełkach 230-550. W zestawie z windą krzesełkową jest dostępna standardowa szyna o długości 5 metrów, która umożliwia założenie urządzenia na schodach prostych. Typowy montaż zakłada też, że przed schodami znajduje się ok. 50-70 cm wolnej przestrzeni (w zależności od kąta nachylenia schodów).

Krzesełko schodowe założone w standardowy sposób może wyglądać tak, jak na tym filmiku.

Standardowy montaż krzesełka schodowego Acorn.

Krzesełka schodowe – niestandardowe montaże

Nie zawsze mamy jednak do czynienia z tak książkowym przykładem. Bardzo strome schody, brak wolnej przestrzeni przed dolnym stopniem czy niskie nadproża sprawiają, że nasi monterzy muszą szukać nieszablonowych rozwiązań. Dużym ułatwieniem jest dla nich jednak 10-letnie doświadczenie i wiedza z zakresu montażu krzesełek schodowych. Szczególnie wind Acorn, które są naszym flagowym produktem. Załoga Wind Schodowych zdobyła certyfikat, który potwierdza pełne przeszkolenie z instalacji i konserwacji angielskich krzeseł dla seniorów.

Certyfikat przyznany naszej firmie przez producenta krzesełek schodowych – Acorn

Dzięki praktycznemu przygotowaniu jesteśmy w stanie wdrażać rozwiązania, które są pozornie niemożliwe do wykonania, zapewniając przy tym bezpieczeństwo użytkownikom wind.

8 przykładów nietypowych montaży krzesełek schodowych zrealizowanych przez Windy Schodowe

Zobacz, jakie przeszkody potrafimy pokonać, aby zlikwidować bariery architektoniczne w Twoim domu!

1. Nietypowy kąt nachylenia schodów

W przypadku zbyt niskiego kąta nachylenia schodów montujemy pod siedziskiem podwyższany słupek, który dodatkowo przeginamy, jeśli schody są bardzo płaskie. Ta metoda pozwoliła nam z powodzeniem zakładać windy dla seniora nawet na schodach o nachyleniu 160. Z kolei odpowiednie skrócenie słupka pod siedziskiem umożliwia zamontowanie krzesełka schodowego na stromych schodach o nachyleniu przekraczającym 500.

Nawet bardzo wąskie schody i brak miejsca przy górnym podeście nie wykluczają montażu krzesełka schodowego.

2. Montaż krzesełka schodowego prostoliniowego na schodach z zabiegiem

Tysiące naszych realizacji potwierdzają, że można założyć krzesełko proste Acorn na schodach z 2-3 stopniami zabiegowymi oraz na schodach dwubiegowych prostych. Odpowiedni montaż windy na schodach z zabiegiem u góry pozwala pasażerowi zejść bezpośrednio na górny podest lub na przedostatni stopień. Aby ułatwić użytkownikowi wygodne korzystanie z krzesełka prostoliniowego na schodach z górnym zabiegiem stosujemy też czasami tzw. platformę lądowania. Dlaczego tworzymy tak nietypowe rozwiązania zamiast zamontować krzesełko na szynie krzywej? Ponieważ cena krzesła krzywoliniowego jest ponad 2 razy wyższa niż koszt montażu krzesełka prostego.

Założenie krzesełka schodowego nad pierwszym stopniem to rozwiązanie kompromisowe, które pozwala obniżyć cenę montażu, lecz wymaga od użytkownika większej sprawności fizycznej.

3. Niestandardowa długość schodów

Jeśli długość schodów przekracza 6 m, musimy wykonać odpowiednie łączenia szyny i spasować zębatki, aby umożliwić krzesełku schodowemu bezpieczny przejazd.

4. Niewystarczająca przestrzeń przed schodami

Jeżeli istnieje niewielka przestrzeń pomiędzy ścianą a 1. stopnień schodów, to stosujemy jedno z niecodziennych rozwiązań:

  • ustawiamy szynę jezdną tak, aby rozpoczynała się nie na poziomie podłogi, lecz dopiero od 1. stopnia,
  • przesuwamy wyżej punkt ładowania krzesełka schodowego,
  • ucinamy szynę jezdną po kątem prostym,
  • demontujemy część podłokietnika, zmniejszając szerokość windy.
W takim przypadku nietypowy montaż krzesełka schodowego stanowi jedyną szansę na likwidację barier architektonicznych w domu.

5. Przeszkoda umiejscowiona tuż przy schodach

Rozwiązujemy ten problem, montując tzw. zawias.

6. Bardzo wąskie schody krzywoliniowe lub niskie nadproża

W tej sytuacji świetnie radzi sobie krzesełko schodowe Otolift modul Air, wyposażone w opcję automatycznego obrotu podczas jazdy. Może ono jechać nawet w poziomie, skutecznie omijając wszystkie przeszkody.

Krzesełka schodowe Otolift modul Air zostały przystosowane do omijania kłopotliwych przeszkód.

7. Specjalne potrzeby osoby niepełnosprawnej

W niektórych przypadkach musimy uwzględnić indywidualne potrzeby wynikające m.in. z niepełnosprawności właściciela windy.

Oto przykłady!

  • Użytkownicy krzesełek schodowych, którzy nie są w stanie zgiąć nóg chętnie korzystają z powiększonego podnóżka.
  • Dla osób otyłych zwiększamy odstępy pomiędzy podłokietnikami i przygotowujemy większe siedziska.
  • W niektórych przypadkach wykonujemy od podstaw niestandardowe siedziska, które są znacznie głębsze i szersze od siedzeń udostępnianych przez producenta.
  • Możemy też dopasować windę do potrzeb niskich osób oraz zmienić sterowanie na radiowe lub obsługiwane za pomocą sterownika trzymanego w dłoni.

8. Winda o nieszablonowym zastosowaniu

Czasami przerabiamy krzesełka Acorn SuperGlide na windy towarowe lub windy dla psów. W tym celu usuwamy siedzisko i montujemy składaną platformę, która ułatwia np. transportowanie schorowanego zwierzęcia.

Winda towarowa to praktyczne rozwiązanie stosowane m.in. w hotelach i restauracjach.

FAQ

Jaki kąt nachylenia schodów umożliwia standardowy montaż krzesełek schodowych?

Zgodnie z zaleceniami producenta taniej windy dla seniora HomeGlide kąt nachylenia schodów powinien mieścić się w przedziale 280-530. Z kolei firma Acorn umożliwia zakładanie swoich krzesełek na schodach o kącie nachylenia od 230 do 550. Wieloletnie doświadczenie ekipy Wind Schodowych sprawia, że potrafimy zamontować windę krzesełkową nawet na schodach o kącie nachylenia wynoszącym zaledwie 160.

Co jeszcze utrudnia założenie windy krzesełkowej w standardowy sposób?

Montażowi krzesełka schodowego mogą towarzyszyć trudności związane m.in. z:

– niewystarczającą przestrzenią przed schodami na dole (mniejszą niż 50-70 cm),

Przykład nietypowego montażu krzesełka schodowego.

– przeszkodą znajdującą się tuż przy schodach, m.in. drzwiami lub grzejnikiem,

– biegiem schodowy o długości przekraczającej 6 m. W takich sytuacjach wybieramy niestandardowe rozwiązania, które pozornie wydają się niemożliwe do wdrożenia. Wykonujemy wiele nietypowych realizacji z wykorzystaniem krzesełka schodowego Acorn, które jest naszym flagowym produktem. Znamy je doskonale, czego potwierdzeniem są: certyfikat szkoleniowy, ponad 10-letniedoświadczenie oraz wiedza zdobywana podczas szkoleń z instalacji i konserwacji.