Krzesełka schodowe są najczęściej używane przez osoby starsze i niepełnosprawne, które mają problem z codziennym pokonywaniem stopni. Niewiele osób jednak wie, że zastosowanie tych urządzeń może być znacznie szersze. Poznaj mało znane sposoby wykorzystania windy krzesełkowej.

Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego prowadzenie firmy może być łatwiejsze z krzesełkiem naschodkowym,
  • z jakiego powodu krzesło ruchome na schody może być niezastąpione w Twoim domu – nawet, jeśli nie jesteś osobą starszą lub niepełnosprawną,
  • w jakich sytuacjach warto rozważyć montaż windy towarowej na schodach.

Krzesło do transportu chorych po schodach

Winda krzesełkowa powstała z myślą o przewożeniu wszystkich, którzy nie radzą sobie z samodzielnym pokonywaniem stopni. Świetnie sprawdza się więc w przypadku osób niepełnosprawnych lub schorowanych, które mają problem z poruszaniem się pomiędzy poziomami budynku.

Krzesło schodowe nadaje się do transportu chorych dorosłych i dzieci, gwarantując im bezpieczne przemieszczanie się tuż nad linią schodów. Osoba niepełnosprawna, niezależnie od wieku, jest chroniona przez upadkiem przez pasy bezpieczeństwa oraz receptory przeszkód. Wspomniane czujniki wykrywają przedmioty ułożone na torze krzesełka schodowego i zatrzymują urządzenie tuż przed nimi, zapobiegając kolizji.

Krzesło do transportu chorych po schodach
Krzesełka schodowe są najczęściej wykorzystywane do przewożenia osób niepełnosprawnych i starszych po schodach, lecz ich zastosowań jest znacznie więcej.

Krzesełko ruchome na schody dla starszych osób

Dzięki urządzeniom służącym do transportu chorych seniorzy mogą bez wysiłku przemieszczać się pomiędzy piętrami oraz samodzielnie wychodzić na zakupy czy do przychodni. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób w podeszłym wieku, które mieszkają samotnie i nie mogą liczyć na pomoc rodziny lub opiekunki. Krzesełko naschodkowe sprawdza się jednak także w przypadku seniorów, którzy nie chcą rezygnować z aktywnego stylu życia i pragną jak najdłużej zachować pełną samodzielność.

Winda krzesełkowa dla psa

Urządzenia do transportowania ludzi mogą okazać się niezastąpione również w przypadku starych lub schorowanych czworonogów – szczególnie psów dużych ras. Ze względu na problemy ze stawami, które często występują u tych zwierząt, codzienne wychodzenie na spacer może być trudne i stresujące.

Winda krzesełkowa dla psa
Stare psy dużych ras mają często problemy ze stawami, dlatego winda schodowa może być dla nich jedyną szansą na normalny spacer.

Firma Windy Schodowe stworzyła jednak specjalny model krzesełka, które służy do przewożenia psów po schodach, zabezpieczając je przed przypadkowym wypadnięciem z platformy. Dzięki temu czworonogi mogą nadal cieszyć się spacerami, a ich opiekunowie nie są zmuszeni do noszenia swoich ulubieńców na rękach.

Zobacz mechanizm działania krzesełka schodowego dla psa:

https://www.windy-schodowe.pl/files/winda_dla_psa.mp4

Krzesełko schodowe towarowe

Oprócz windy do transportowania zwierząt, krzesełko można wykorzystać także w roli minidźwigu towarowego. Jego górna część ma wtedy postać ładownej, zamykanej skrzynki o udźwigu umożliwiającym przewożenie towarów ważących nawet 130 kg. Krzesełka towarowe mogą być zakładane na zewnątrz – są odporne na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych, dlatego zachowują sprawność przez cały rok.

Krzesełko schodowe towarowe
Windę krzesełkową można przerobić na dźwig towarowy, który porusza się po schodach.

Warto je zamontować:

  • na schodach prowadzących do piwnicy – dzięki temu unikniesz męczącego przenoszenia po stopniach słoików z zaprawami, ciężkich narzędzi lub kartonów z rzadko używanymi przedmiotami;
  • na wąskich schodach na poddasze – minimalna szerokość stopni powinna wynosić 60 cm;
  • w obrębie zakładu wulkanizacyjnego, co pozwoli uniknąć przenoszenia na rękach ciężkich opon;
  • w obiektach gastronomicznych – np. na schodach prowadzących do chłodni,
  • w dużych bibliotekach publicznych – dzięki temu transport książek pomiędzy archiwum a czytelnią będzie szybszy i łatwiejszy.
Winda towarowa z krzesełka schodowego

Winda krzesełkowa – 1 urządzenie, wiele zastosowań

Istnieje mnóstwo opcji dostosowania funkcjonalności krzesełka schodowego do konkretnej sytuacji. Firma Windy Schodowe jest w stanie przerobić dźwig naschodkowy w taki sposób, aby w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom. Skontaktuj się z naszymi inżynierami, aby porozmawiać o tym, co możemy dla Ciebie zrobić.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych