Firma Ascendor jest dosyć młodą firmą na rynku. Pomimo tego urządzenia tej firmy są świetnej jakości. Platforma schodowa Ascendor w porównaniu do innych firm jest świetnym urządzeniem, które jest ciche, ładne, nie psuje się i dobrze działa w warunkach zewnętrznych. Standardowo na platformy Ascendora mamy trzy letnią gwarancję. Dodatkowo za dopłatą możemy ją przedłużyć do lat pięciu. Jest to ewenement w skali kraju czy nawet Europy.

Szyna jezdna

Standardowo szynę jezdną wykonuje się ze stali nierdzewnej. Dzięki czemu ona nie koroduje nawet w trudnych warunkach atmosferycznych jak w środowisku morskim.

Montażysta montuje standardowo szynę jezdną w platformie do ściany lub do słupków. To zależy oczywiście od konkretnej sytuacji. Słupki podwyższają koszt montażu platformy, zwiększają także czas montażu.  Montaż do ściany jest szybszy bo jest łatwiejszy. Najczęściej na zewnątrz budynku montujemy platformę na słupkach, ze względu na przykład na ocieplenie, czy elewację budynku. Wewnątrz budynku tam gdzie się da montujemy się do ściany nośnej.

Platforma schodowa Ascendor
Platforma schodowa Ascendor

Istnieje możliwość customizacji platformy pod nasze oczekiwania to znaczy na przykład, iż możemy wybrać dowolny kolor RAR słupków do przykręcenia platformy.

Platforma schodowa Ascendor – modele

Jeżeli chodzi o modele platformy Ascendora to wyróżniamy model na szynie prostej model PLG7, model na szynie krzywej PLK8. Platforma schodowa prostoliniowa PLG7 jak nazwa wskakuje porusza się po szynie jezdnej prostej i jest dedykowana do montażu i użytkowania na prostych schodach biegów. Ta platforma ma dwa przystanki z reguły: górny i dolny. Szyna jezdna montuje się na pewnej wysokości nad schodami. Szynę jezdną buduje się z dwóch rur. Górna rura jest to rura o średnicy typowego pochwytu i pełni funkcję pochwytu. To jest zaleta platform Ascendora, iż szyna jezdna z stali nierdzewnej i górna rurka pełni funkcję pochwytu. Dolne rura w platformie PLG7 to tak naprawdę jest pręt a nie rura, czyli rura która ma wypełnienie. I w tym pręcie są nacięte ząbki i po tych ząbkach koła napędowe wciąga platformę w górę i w dół.

W platformie PLK8 górna rura jest również pochwytem, za to na dolnej rurze zębatka jest przyspawana. Jeżeli chodzi o zasady działania platform, to te platformy mogą być sterowane pilotem, sterowane przyciskami na panelu. Pilotem sterować można zarówno platformę złożoną jak i nierozłożoną. Osoba będąca na wózku na platformie może wówczas sterować samodzielnie guzikami na platformie. Urządzenie nie używane może być złożone i zajmuje wtedy mało miejsca. To jest to co wyróżnia prócz gwarancji platformy Ascendor.  Urządzenia są bardzo ładne, ciche ale także zajmują mało miejsca po złożeniu. Można powiedzieć, że są to najcieńsze platformy na rynku. To znaczy, że przy montażu do ściany platforma Ascendor PLG7 zajmuje 25 cm. W przypadku platformy PLK8 ten wymiar jest trochę większy. Oczywiście montaż na słupkach powoduje, że ten wymiar się zwiększa.

Platforma schodowa AScendor
Platforma schodowa Acendor

Platforma schodowa Ascendor – wymiary

Platformy Ascendor są dostępne z wieloma wymiarami podestów jezdnych. Podest jezdny jest to miejsce gdzie znajduje się osoba na wózku inwalidzkim.

W standardzie mamy wymiary 1000 na 800 mm, 800 na 800 cm i wiele innych. Te platformy różnie można zrobić z długim podestem jezdnym czyli nawet koło 1,25 cm, lub takie z krótkim podestem 700 na 600 mm, i szczególnie tam gdzie mamy bardzo wąskie schody np. schody zabiegowe, tam gdzie montujemy platformę krzywoliniową to jest to jedyne urządzenie, które się zmieści w tak wąskich schodach. Jest to kolejna zaleta platform Ascendor to małe gabaryty i mała ilość miejsc potrzebna do montażu.

Platformy schodowe Ascendor mają standardowo udźwig 225 kg. Można go zwiększyć do 300 kg. Wówczas konstrukcja się nie zmieni, ale dodawane są kolejne akumulatory, oraz dodawany tak zwany czujnik przeciążeniowy, który informuje o przekroczeniu danego obciążenia.

Jeżeli chodzi o długość szyny jezdnej to około 4 lub 5 metrów w przypadku szyny prostej. W przypadku szyny krzywej może ona wynosić 30 metrów, tak by na przykład wjechać na trzecie lub czwarte piętro. Przystanki pośrednie mogą być zamontowane w platformach schodowych Ascendor zarówno na szynie prostej jak i krzywoliniowej. To znaczy, że urządzenie prócz tego, że ma dolny i górny przystanek, również może mieć przystanki między tymi wspomnianymi czyli tak zwane pośrednie. Również dzięki temu że urządzenie to jest sterowane z mikrokontrolera są możliwe różne konfiguracje zatrzymania się na danym przystanku.

Platforma schodowa Ascendor – terminy

Jeżeli chodzi o czas realizacji to jeżeli chodzi o platformę Ascendor PLG7 na szynie prostej jest to około cztery do pięciu tygodni, jeżeli chodzi o platformę krzywoliniową Ascendor PLG8 wynosi około sześć do siedmiu tygodniu. Czasami jak mamy okres wakacyjny lub początek roku okres ten może się nieznacznie przedłużyć.

Ogólną wycenę możemy zrobić na podstawie zdjęć czy przesłanych rzutów. Pod platformę platformą i krzywoliniową musimy zrobić w momencie zamówienia dokładny pomiar schodów. Urządzenia te są zamawiany pod konkretne zamówienie, to znaczy iż po naszym projekcie jest tworzony rysunek i następnie wysyłany jest on do firmy Ascendor. Firma projektuje platformę pod konkretne schody. Klient zawsze uczestniczy w omówieniu projektu wykonawczego od którego oczekujemy akceptacji tego projektu.

Platformy Ascendora szczególnie polecamy dla osób prywatnych. Wiemy, że są to dosyć drogie urządzenia, ale warto te pieniądze wydać i mieć urządzenie w wysokiej jakości. Często polecamy do wyboru pięcioletnią gwarancję w tej samej cenie. Jest to bardzo mocny argument, iż to urządzenie jest wysokiej jakości.