Nasze windy krzesełkowe codziennie likwidują bariery architektoniczne w domach tysięcy osób starszych i niepełnosprawnych. Dzięki solidnym zabezpieczeniom użytkownicy krzeseł schodowych mogą pokonywać nawet bardzo wąskie i strome schody o skomplikowanym biegu. Zobacz, co sprawia, że windy krzesełkowe gwarantują bezpieczeństwo w każdej sytuacji.

Krzesła schodowe są bezpieczne dla seniorów i osób niepełnosprawnych.

 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut. Dzięki temu dowiesz się:

  • czy krzesełko schodowe przetrwa spotkanie z przeszkodą pozostawioną w ciągu biegu schodowego,
  • jaki rodzaj zabezpieczenia wynika z Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE,
  • co chroni użytkownika krzesła schodowego przed wypadnięciem z siedziska.

Z krzesłem schodowym bez przeszkód dotrzesz do celu

Nawet, jeśli na Twojej drodze pojawią się niespodziewane bariery. Jesteś mieszkańcem kamienicy lub bloku? Może się więc zdarzyć, że Twoi sąsiedzi pozostawią na trasie krzesełka np. wiadro z mopem. Przeszkodą w pokonaniu schodów może być także torba z zakupami lub porzucona przez dziecko zabawka.

Pasażerowie krzeseł schodowych nie muszą jednak obawiać się kolizji z niechcianym przedmiotem lub przypadkowego uszkodzenia windy. O ich bezpieczeństwo zadbali producenci, instalując w minidźwigach czujniki krawędziowe, które po wykryciu przeszkody automatycznie zatrzymują krzesełko. Dzięki nim zawsze bezpiecznie dotrzesz do celu – nawet wtedy, jeśli na Twojej drodze pojawią się niespodziewane bariery.

Krzesła schodowe zaiwerają czujniki krawędziowe, które wykryją przeszkodę i skutecznie zapobiegną kolizji.

Winda krzesełkowa pokona schody z bezpieczną prędkością

Nie za szybko i nie za wolno. Krzesło schodowe porusza się z prędkością rekomendowaną do bezpiecznego transportowania osób niepełnosprawnych po schodach. Pamiętaj, że krzesełko dla seniora nie przewiezie Cię między piętrami tak szybko, jak tradycyjna winda osobowa. I nie wynika to wcale z technicznych możliwości urządzenia, lecz z rygorystycznych zasad bezpieczeństwa. Krzesło schodowe jest windą dla niepełnosprawnych, dlatego zawiera ogranicznik prędkości, który spowalnia dźwig, gdy wykryje jego zbyt szybki ruch. Dzięki temu Twoja winda nigdy nie będzie się poruszała szybciej niż 0,15 m/s.

W krześle schodowym znajduje się ogranicznik prędkości, który spowalnia ruch urządzenia.

Krzesło na schody zatrzyma się, gdy zwolnisz przycisk

Obawiasz się, że winda ruszy z miejsca zanim usiądziesz w foteliku? Niepotrzebnie! Nasze krzesła schodowe windami dla niepełnosprawnych, dlatego podlegają pod przepisy Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE. Zgodnie z aktualnymi regulacjami prawnymi tego typu windy mogą pozostawać w ruchu tylko wtedy, gdy pasażer naciska przycisk startu. Jeśli więc go puścisz, krzesełko schodowe od razu się zatrzyma.

Jak widzisz, sposób sterowania windą dla seniora wygląda inaczej niż w przypadku tradycyjnego dźwigu. Jego opanowanie jest kwestią przyzwyczajenia. Wystarczy pamiętać o tym, by po zajęciu miejsca na siedzisku przez cały czas naciskać przycisk umieszczony na pilocie zdalnego sterowania lub podłokietniku.

Przycisk sterowania znajduje się w zasięgu ręki pasażera, który przez cały czas kontroluje ruch krzesła schodowego.

Pasy bezpieczeństwa nie pozwolą Ci wypaść z siedziska

Dostępne na rynku windy krzesełkowe są wyposażone w różne rodzaje pasów bezpieczeństwa. Przykładem jednego z nich jest szeroki i wygodny pas biodrowy. Ciekawą alternatywą są także specjalne pasy wielopunktowe, często wybierane przez osoby niepełnosprawne lub rodziców chorych dzieci. Ich konstrukcja sprawia, że lepiej stabilizują pozycję ciała pasażera siedzącego w foteliku.

W przypadku niepełnosprawnych dzieci, które nie zachowują prawidłowej postawy ciała, warto też sięgnąć po kamizelki stabilizujące. Dzięki nim znika ryzyko wysunięcia się dziecka z fotelika podczas pokonywania schodów.

Szeroki i wygodny pas bezpieczeństwa w krzesełku schodowym Acorn.

Producenci krzeseł schodowych stawiają na bezpieczeństwo

Ograniczniki prędkości, czujniki krawędziowe, pasy bezpieczeństwa oraz specjalny system sterowania to tylko przykłady zabezpieczeń stosowanych w windach krzesełkowych. Warto pamiętać także o tym, że sama konstrukcja krzesła dla seniora również zwiększa bezpieczeństwo pasażera podczas pokonywania schodów. Wygodne siedzisko z oparciem, podłokietniki i podnóżek ułatwiają seniorowi utrzymanie stabilnej pozycji ciała. A przycisk sterowania umieszczony na podłokietniku lub na pilocie pozostaje zawsze w zasięgu ręki użytkownika windy. Dzięki temu daje mu pełną kontrolę nad urządzeniem w trakcie przemieszczania się pomiędzy piętrami.  

Krzesło schodowe z kamizelką w bloku

Szukasz bezpiecznej windy dla osoby niepełnosprawnej? A może chciałbyś dopasować krzesełko schodowe do swoich potrzeb?

Zgłoś się do nas! Doradzimy Ci, które urządzenie wybrać.

Windy Schodowe Rafał Kurzyna

FAQ

Co się stanie, gdy krzesełko schodowe natrafi na przeszkodę?

Producenci wyposażyli windy krzesełkowe w niezawodne czujniki krawędziowe, które wykrywają przedmioty stojące na trasie wagonika. Dzięki nim Twoje krzesło schodowe nigdy nie zderzy się z torebką, kartonem lub zabawką pozostawioną na schodach. Jeśli czujniki wykryją przeszkodę, natychmiast zatrzymają urządzenie, chroniąc pasażera przed ewentualną kolizją. Kontynuowanie przejazdu będzie możliwe dopiero po usunięciu przedmiotu leżącego na schodach.

Z jaką prędkością poruszają się krzesła schodowe dla seniorów?

Windy krzesełkowe mogą przewozić pasażera z maksymalną prędkością 0,15 m/s. Ich przejazd trwa więc dłużej niż w przypadku tradycyjnej windy, która przemieszcza się z prędkością wynoszącą min. 2 m/s. Krzesełka dla seniorów zostały wyposażone w specjalne ograniczniki, które zatrzymują urządzenie, jeśli zarejestrują nadmierną prędkość. Ich zastosowanie wynika ze względów bezpieczeństwa i dotyczy wszystkich wind dla osób niepełnosprawnych.