Do udzielenia odpowiedzi na to pytanie zainspirował nas przykład mieszkańców warszawskiego bloku. Schody o zaokrąglonym biegu utrudniały im codzienne wychodzenie z mieszkania na trzecim piętrze i wywoływały strach przed groźnym upadkiem. Aby to zmienić, wystarczył niespełna 1 dzień – tyle czasu zajął nam montaż windy schodowej Otolift Two. Zobacz kulisy tej realizacji!
Z artykułu dowiesz się:
- jak przebiegał montaż windy schodowej krzesełkowej na nietypowych schodach kręconych,
- dlaczego model Otolift Two idealnie wpisał się w potrzeby mieszkańców warszawskiego bloku,
- kto może korzystać z krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych,
- jakie dodatkowe korzyści odnieśli mieszkańcy bloku w Warszawie?
Windy schodowe krzesełkowe kontra kręcone schody
Krzywoliniowe dźwigi krzesełkowe to urządzenia stworzone z myślą o likwidacji barier nawet na schodach o bardzo nietypowym kształcie. Ich wagoniki jezdne przewożą osoby niepełnosprawne po schodach zabiegowych oraz kręconych, których pokonanie jest najtrudniejsze i najbardziej niebezpieczne. Choć krzesło schodowe do bloku pozwala na transportowanie osób o maksymalnej wadze 130 kg, to jego wymiary są niewielkie. Całkowita wysokość modelu Otolift Two wynosi zaledwie 96 cm, głębokość – 62,5 cm, a szerokość – 57 cm. Założenie windy schodowej nie wymaga ingerencji w architekturę budynku, stanowi więc prosty, a czasami jedyny sposób na likwidację barier w bloku.
Krzesełko schodowe Otolift w Warszawie – kulisy montażu
Powróćmy jednak do stołecznej realizacji. Otrzymaliśmy zgłoszenie od mieszkańców 3. piętra budynku wielorodzinnego, którzy chcieli raz na zawsze rozwiązać problem niebezpiecznych schodów. Strome stopnie biegną wzdłuż ciągnącego się przez kilka kondygnacji słupa, zwężając się z jednej strony, co zwiększało ryzyko upadku. Ich codzienne pokonywanie było dla osób starszych i niepełnosprawnych ogromnym wyzwaniem. Po zdjęciu wymiarów i przedstawieniu kosztorysu zaproponowaliśmy mieszkańcom trwałe usunięcie przeszkody poprzez zamontowanie dopasowanego do kształtu schodów krzesełka Otolift. Zamówiliśmy krzesło schodowe do bloku wyprodukowane pod wymiar schodów, a po jego odebraniu z fabryki zrealizowaliśmy montaż. W tym samym dniu mieszkańcy bloku po raz pierwszy pokonali strome stopnie w bezpieczny sposób, siedząc wygodnie na swoim krzesełku schodowym.
Otolift Two – idealna winda dla niepełnosprawnych w bloku
Szyna jezdna urządzenia zamontowanego w Warszawie okrąża słup, ściśle dopasowując się do jego kształtu. Jej grubość jest niewielka – wynosi ok. 19 cm, licząc od ściany, dzięki czemu umożliwia wszystkim mieszkańcom budynku swobodne korzystanie ze schodów. Samo krzesełko schodowe również zajmuje mało miejsca, a gdy nie jest używane, można je łatwo złożyć. Wystarczy unieść podłokietniki i podnóżek oraz wsunąć siedzisko. Czynność, która zajmuje kilka sekund pozwala zyskać więcej przestrzeni, redukując głębokość urządzenia – po złożeniu wynosi ona już tylko 37 cm.
Krzesełka schodowe dla niepełnosprawnych – dodatkowe korzyści
Z urządzenia mogą korzystać także seniorzy, którzy z powodu wieku, chorób lub osłabienia boją się pokonywać strome schody. Sprawdzi się ono również w przypadku młodych ludzi, którzy ulegli wypadkowi i czasowo utracili sprawność, np. z powodu złamania nogi. Wszyscy użytkownicy windy schodowej dla niepełnosprawnych w bloku przemierzają schody, siedząc na siedzisku wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Specjalne czujniki ruchu rejestrują obecność potencjalnych przeszkód, a po ich wykryciu natychmiast zatrzymują urządzenie, zapobiegając kolizji. Za bezpieczeństwo użytkowników odpowiadają także czujniki jazdy w górę oraz w dół, a wygodę zapewniają tapicerowane oparcie i siedzisko. Z obsługą urządzenia poradzi sobie osoba w każdym wieku – aby sterować krzesełkiem, wystarczy poruszać joystickiem umieszczonym w podłokietniku.
Nietypowy kształt schodów utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Dowiedz się, co możemy zrobić, aby to zmienić.