Krzesełko schodowe zwane też krzesłem dźwigowym jest w Polsce dosyć nowym rodzajem urządzenia transportowego dla osób niepełnosprawnych i starszych. Służy do przemieszczania się po schodach osób niepełnosprawnych i starszych, z małą dysfunkcją narządu ruchu.

Krzesełko schodowe idealnie sprawdza się w małych wnętrzach, ponieważ zajmuje mało miejsca (zawiera elementy składane tj. podłokietniki, podnóżek, siedzisko). Urządzenie jest łatwe w obsłudze. Posiada tzw. system łagodnego startu i stopu, czyli delikatne ruszanie i zatrzymywanie. Posiada również obracane siedzisko, co daje możliwość łatwiejszego wsiadania i zsiadania.

Charakteryzuje się też stosunkowo niską ceną. Instalacja takiego urządzenia nie wymaga też wykonywania żadnych prac budowlanych. Krzesełko schodowe przystosowane jest do użytku zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Wyróżnia się 2 typy krzesełek schodowych:

  1. Krzesełka schodowe prostoliniowe – zaprojektowane dla schodów prostych, posiadających jeden bieg.
  2. Krzesełka schodowe krzywoliniowe – szyna takiego krzesełka jest dopasowana idealnie do konkretnych schodów, przez co trzeba wykonać w tym wypadku dokładny pomiar w miejscu montażu.

Na rynku dostępne są różne modele krzesełek schodowych, zarówno na szynie prostej, jak i na szynie krzywoliniowej.

Krzesełko na szynie prostej może zostać zamontowane zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów (w zależności od potrzeb). Schody w przypadku montażu tego rodzaju urządzenia powinny mieć minimum 60 cm szerokości. Maksymalny udźwig krzesełka nie przekracza zazwyczaj 130 kg. Kąt nachylenia do montażu urządzenia powinien znajdować się w granicach 25-55 stopni.

krzeselko_szyna_prosta

Wśród krzesełek na szynie prostej warto wymienić krzesełka firmy Acorn – Acorn Superglide i Acorn Brooks oraz krzesełka firmy Otolift – Jade i Onyx.

krzeselko_szyna_prosta1

Krzesełko na szynie krzywoliniowej produkuje się indywidualnie dla każdych schodów. Przed produkcją wymagane są odpowiednie pomiary. Krzesełko na szynie krzywoliniowej można zamontować zarówno na wewnętrznym, jak i na zewnętrznym łuku schodów kręconych lub zabiegowych. Urządzenie ma możliwość jazdy na schodach o nachyleniu do 70 stopni. Maksymalny udźwig krzesełka to 130 kg.

krzeselko_szyna_krzywoliniowa

Wśród krzesełek na szynie krzywoliniowej warto wymienić krzesełka firmy Acorn – Bison, krzesełka firmy Otolift – Ruby i Sapphire oraz krzesełka firmy Vimec – Capri.

krzeselko_szyna_krzywoliniowa1

Na zakup obu rodzajów krzesełek schodowych można uzyskać dofinansowanie. Dofinansowanie przyznawane jest w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych ze środków PFRON dostępnych w PCPRach lub MOPRach.