Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym funkcjonowanie w domu, trzeba go specjalnie przystosować do tego, by łatwo było im się po nim poruszać. Jedną z większych zmian stanowi organizacja przemieszczania się po schodach. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań najbardziej powszechne są dwa: krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych lub platforma schodowa. Poniżej opisujemy szczegółowo każde z nich.

Prostoliniowe krzesełko schodowe
Krzesełko Acorn na schody zewnętrzne

Kiedy lepszym wyborem będzie krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych?

Krzesełko schodowe przyda się nie tylko w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna. Ułatwi także poruszanie się osobie starszej, która z wiekiem może mieć trudności na schodach.

Całość składa się z trzech elementów:

  • wygodnego krzesła, na którym stabilnie można usiąść (samodzielnie lub z pomocą opiekuna)
  • szyny, którą montuje się na schodach
  • napędu, który może być sterowany z joysticka montowanego na podłokietniku lub z pilota – mechanizm działa intuicyjnie, jest bardzo prosty w obsłudze

Krzesełka schodowe montuje się najczęściej na wąskich schodach, ponieważ nie zajmują wiele miejsca. To najtańsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie jeśli chodzi o montaż. Sprawdzi się także na schodach, które są strome.

Do wad tego rozwiązania zalicza się spore trudności, które będą mieć osoby poruszające się na wózkach. Ktoś bowiem musi pomóc im przedostać się na krzesełko, poza tym urządzenie nie przewiezie wózka. W tej sytuacji lepiej wybrać platformę schodową.

Krzesełko schodowe wewnętrzne Acorn
Acorn Superglide na schody prostoliniowe

Platforma schodowa – kiedy warto się na nią zdecydować?

Platforma będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które poruszają się na wózku, ale mimo tego są samodzielne. Na platformę mogą wjechać wózkiem i bezpieczne poruszać się pomiędzy kondygnacjami domu.

Na rynku dostępne są platformy montowane na jednym biegu schodów lub platformy krzywoliniowe. Te drugie można przymocować do krętych lub wielobiegowych schodów.

Platforma składa się:

  • metalowej podłogi i barierek zabezpieczających osobę niepełnosprawną
  • szyny, po której porusza się całość
  • mechanizmu sterowanego za pomocą joysticka lub pilota (w zależności od modelu)

Do wad tego rozwiązania zalicza się dość wysoką cenę oraz przeszkody techniczne. Nie na każdej klatce schodowej (szczególnie w domu jednorodzinnym) istnieje możliwość montażu takiej platformy. Schody, przy których montuje się platformę, powinny mieć minimum 110 cm szerokości. Poza tym ściana, która się przy nich znajduje powinna być ścianą nośną, bo na niej będzie opierał się cały ciężar konstrukcji.

Co do zasady platformy częściej montowane są w budynkach użyteczności publicznej, w których nie ma windy. Klatki schodowe już na etapie projektu przystosowane są do tego, że przy schodach będzie znajdować się platformach dla niepełnosprawnych.

Platforma schodowa Ascendor.
Platforma schodowa jaka alternatywa dla krzesełka schodowego

Jak uzyskać dofinansowanie do zakupu krzesełka lub platformy?

Osoby niepełnosprawne mogą starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ułatwiającego im poruszanie się i codzienne funkcjonowanie. Instytucją, która w tym wypadku świadczy finansowe wsparcie, jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który na mocy ustawy musi dofinansowywać likwidację barier architektonicznych.

Osoba niepełnosprawna powinna złożyć stosowny wniosek we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale PFRON. Fundusz może pokryć maksymalnie 95% kosztów związanych z zakupem i montażem schodowego środka transportu dla niepełnosprawnych.

W niektórych gminach koszt częściowo pokryć może także Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS lub GOPS). Warto także dopytywać o dofinansowanie w fundacjach zajmujących się opieką nad osobami niepełnosprawnymi ruchowo.

Oferta krzesełek schodowych