Dosyć często jest potrzeba transportu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, w sytuacji gdy osoba taka mieszka na drugim bądź trzecim piętrze. Przy pierwszym piętrze lub przy tak zwanym wysokim parterze najczęściej mamy prosty i jeden bieg schodów. W takiej sytuacji możemy zamontować krzesełko schodowe lub platformę schodową poruszającą się po szynie prostej. Bariery architektoniczne w bloku a możliwości ich likwidacji – sprawdź czytając poniższy artykuł.

W poniższym artykule chcemy omówić sytuację gdy mamy kilak biegów schodów prowadzących na drugie lub trzecie piętro. Są to schody które rozdzielone są spocznikami. Nie są to schody proste. Zatem wymagając montażu urządzenia dźwigowego poruszającego się po szynie krzywej.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe
Krzesełko schodowe krzywoliniowe

Krzywoliniowa platforma schodowa

Przy takim układzie klatki schodowej najlepszym urządzeniem likwidującym barierę architektoniczną jest platforma schodowa. W tym przypadku platforma krzywoliniowa. Jest to urządzenie, które pozwala osobie niepełnosprawnej pokonać schody. Oczywiście może się zdarzyć też taka osoba niepełnosprawna, która nie uruchomi platformy specjalnym przyciskiem.

Platforma schodowa krzywoliniowa najczęściej montowana jest od tak zwanej duszy schodów, czyli od strony poręczy. Czasami jeżeli schody są bardzo wąskie należy tą poręcz zdjąć. Wtedy też montujemy we własnym zakresie słupki samonośne, do których montujemy szynę jezdną, czyli prowadnicę po której się platforma porusza. Po naszym montażu należy wypełnić przestrzenie pomiędzy słupkami. Można tą przestrzeń wypełnić jakimiś panelami na przykład wykonanymi z pleksi. Dzięki takiemu zabiegowi szerokość klatki schodowej nie będzie mniejsza po montażu. To dobry argument do rozmowy z administracją czy też strażakiem. Po tej klatce schodowej porusza się duża liczba osób i taki argument o braku zawężenia klatki schodowej jest dość istotnym argumentem.

Krzywoliniowa platforma schodowa
Krzywoliniowa platforma schodowa

Platforma schodowa to urządzenie mające duży udźwig nawet do 300 kg. Platforma ma podest jezdny który jest otwierany i zamykany. Na ten podjazd wjeżdża się wózkiem inwalidzkim I razem z platformą wjeżdża się do góry. Są różne rodzaje platforma schodowych. Napędzane w różny sposób: linowe i zębatkowe. Są to generalnie urządzenia dosyć drogie. Koszt takiej platformy to około 60 tysięcy złotych. Koszt zależy od długości toru jezdnego. Platforma może być sterowana pilotem zdalnego sterowania. Platforma może mieć także różny rozmiar podestu jezdnego. My w firmie Windy Schodowej mamy różne modele i możemy dobrać odpowiedni rozmiar do wymogów technicznych danej klatki schodowej.

Krzywoliniowe krzesełko schodowe

Alternatywą dla platformy schodowej może być krzesełko schodowe krzywoliniowe. Krzesełko porusza się po szynie jezdnej, która montowana jest do stopni schodów tak samo jak platforma od strony duszy schodów. W przypadku krzesełka schodowego szyna jezdna nie może tak jak w przypadku platformy schodowej nie może pełnić funkcji balustrady. Prowadnica idzie na wysokości kolana. Zatem nie możemy zdemontować istniejącej poręczy i zamontować szyny jezdnej krzesełka schodowego. W przypadku krzesełka schodowego ta szyna jezdna montowana jest w odległości około 220 mm od poręczy. Jeżeli mamy szerokość schodów na poziomie 110 cm to możemy zawęzić te schody do 90 cm. W takim przypadku administrator może nie zgodzić się na taki montaż. Trzeba wziąć pod uwagę kwestie prawne i budowlane. Krzesełko schodowe transportuje osobę bez wózka inwalidzkiego. Jest to jednak półśrodek przy transporcie osoby niepełnosprawnej. Koszt zakupu i montażu krzesełka schodowego krzywoliniowego jest o połowę tańszy niż montaż platformy krzywoliniowej.

Bariery architektoniczne w bloku a dofinansowanie na zakup platformy lub krzesełka

W olbrzymiej większość zarówno na zakup i montaż platformy jak i krzesełka schodowego można otrzymać dofinansowanie z PFRON.

Jak zasilane są platforma i krzesełko krzywoliniowe?

Urządzenia te zasilane są akumulatorowo. To znaczy, że silnik który jest w urządzeniu pobiera prąd z akumulatorów. Akumulatory doładowują się na stacjach końcowych. To znaczy do poprawnego działania urządzenia potrzebne jest gniazdko elektryczne. Potrzebujemy takie gniazdko jedno na dolnym lub górnym krańcu szyny jezdnej. Często padają pytania, kto ma płacić za prąd za taki urządzanie. Czasami można się podłączyć do gniazda w mieszkaniu osoby, dla której montuje się krzesełko lub platformę schodową. Warto też zaznaczyć, że zużycie prądu dla takiego urządzenia jest naprawdę minimalne.

Różnice i podobieństwa między platformą i krzesełkiem

Platforma jak i krzesełko mogą być sterowane pilotem zdalnego sterowania, lub osoba może sterować bezpośrednio z poziomu urządzenia. Udźwig platformy to około 250 kg, zaś krzesełka to 130 kg. Zatem jest to dwukrotnie mniejsza różnica. Urządzenie można zabezpieczyć przed niepowołanym dostępem. Możemy urządzenie zdalnie zablokować lub odblokować, lub też w platformie może być po prostu stacyjka z kluczykiem zamykającym urządzenie.

Najlepszym modelem platformy schodowej do montażu na klatce schodowej jest model firmy Ascendora, a w przypadku krzesełka schodowego to krzesełko Otolift.

Oferta krzesełek schodowych

Schodołazy

Kolejną alternatywną do transportu osoby w bloku są schodołazy. Ich zaletą jest to, że to nie są to urządzenia montowane na stałe do schodów. W momencie gdy nie są używane mogą stać z boku przed wejściem na przykład do mieszkania. Jest to relatywnie najtańsze rozwiązanie, które kosztuje około 20 tys. Schodołaz nie podlega także pod dozór techniczny. Urządzenie takie jak krzesełko czy platforma musi podlegać pod taki dozór, i musi być co jakiś czas konserwowane. Schodołaz nie umożliwia osobie samodzielnego pokonania schodów. Przy osobie niepełnosprawnej musi być opiekun, operator który pomaga w pokonaniu schodów.