Wiele osób niepełnosprawnych z niecierpliwością czeka na nadejście nowego roku, ponieważ właśnie wtedy rośnie szansa na otrzymanie dotacji z PFRON. Nie znaczy to jednak, że nabory są organizowane wyłącznie w pierwszym kwartale. Zobacz, kiedy jeszcze można zdobyć dofinansowanie do krzesełka schodowego i innych urządzeń dla niepełnosprawnych!

Przeznacz 5 minut na przeczytanie artykułu, z którego dowiesz się:

kiedy możesz otrzymać dofinansowanie z PFRON,

jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych,

jaka może być wysokość dotacji na niwelowanie barier architektonicznych,

ile możesz zaoszczędzić, jeśli otrzymasz dofinansowanie do krzesełka przyschodowego.

Kiedy można otrzymać dofinansowanie na urządzenie dla niepełnosprawnych?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektóre urzędy organizują nabory wniosków o pomoc w likwidacji barier architektonicznych na początku roku kalendarzowego.  W wielu przypadkach na uzyskanie finansowego wsparcia wpływa kolejność zgłoszeń. Istnieją jednak MOPS-y, MOPR-y i PCPR-y, które przyjmują wnioski o dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych przez cały rok.

W niektórych urzędach właśnie trwa nabór na dofinansowanie do krzesełka schodowego.

Część placówek organizuje nawet 3 nabory wniosków w ciągu roku. Jeden z nich odbywa się zwykle pod koniec sierpnia lub na początku września. Jeżeli więc chciałbyś otrzymać dotację z PFRON, to jak najszybciej wyrób orzeczenie o niepełnosprawności i skompletuj pozostałe załączniki do wniosku. A gdy już to zrobisz, bądź w stałym kontakcie z przedstawicielami urzędu odpowiedniego do Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu nie przegapisz ogłoszenia terminu naboru wniosków na dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych.

Kto może otrzymać dofinansowanie z PFRON?

Finansowa pomoc jest skierowana do osób:

– posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności (lub równoważny dokument) i

– mieszkających w lokalu, w którym występują  przeszkody natury architektonicznej.

W przypadku dzieci do 16 r.ż. wymagane jest okazanie orzeczenia o niepełnosprawności. Dofinansowanie zostanie przyznane osobom, których rodzaj niepełnosprawności został potwierdzony i wymaga niwelacji barier architektonicznych. Jeżeli osoba niepełnosprawna mieszka w bloku lub innym budynku, który nie jest jej własnością, musi uzyskać zgodę właściciela na likwidację barier.

Dofinansowanie z PFRON możesz przeznaczyć m.in. na budowę windy dla osób niepełnosprawnych Kali A.

Ile wynosi dotacja z PFRON?

Dofinansowanie na urządzenie dla niepełnosprawnych pokrywa zwykle 60%-85% ceny kupowanego sprzętu. Zdarza się jednak, że wnioskodawcy otrzymują środki sięgające nawet 95% wartości platformy schodowej, krzesełka ruchomego na schody lub podnośnika pionowego. Przy odrobinie szczęścia zyskasz więc szansę na zakup nowej windy dla niepełnosprawnych jedynie za 5% jej rynkowej ceny! Na jakiego rzędu oszczędności możesz liczyć, jeśli otrzymasz pełną wartość dotacji? Sprawdźmy to na konkretnym przykładzie.

Otrzymanie maksymalnej wartości dofinansowania do krzesełka pozwoli Ci kupić tanią windę dla seniora nawet za niespełna 500 zł!

Orientacyjny koszt założenia taniej windy dla seniora HomeGlide na wewnętrzne schody proste wynosi 11 000 zł. Maksymalna wartość dofinansowania do krzesełka może w tym przypadku sięgać 9 000 . Po otrzymaniu tak wysokiej dotacji Twój wkład w zakup nowej windy schodowej będzie wynosił zaledwie 2000 zł.  

Chcesz szybko zgromadzić dokumenty i wziąć udział w najbliższym naborze dofinansowań na likwidację barier 2021? Zgłoś się do nas i odbierz bezpłatny kosztorys, który stanowi załącznik do dokumentacji!

FAQ

Co to jest dofinansowanie z PFRON?

Jest to finansowe wsparcie dla osób niepełnosprawnych, które pozwala zmniejszyć koszty zakupu sprzętu przeznaczonego do zniwelowania bariery architektonicznej. Dodatkowe środki z PFRON, których rozdysponowaniem zajmują się PCPR-y, MOPS-y i MOPR-y, mogą pokryć nawet 95% ceny windy. Decyzję o ostatecznej wysokości dofinansowania do krzesełka schodowego, platformy przyschodowej, podnośnika pionowego czy schodołazu podejmuje instytucja organizująca nabór.

Dofinansowanie PFRON pozwoli Ci spełnić marzenie o własnej platformie schodowej dla niepełnosprawnych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych?

Celem przyznania dotacji jest ułatwienie osobom niepełnosprawnym funkcjonowania oraz prowadzenia aktywności zawodowej i życiowej. Środki finansowe z PFRON powinny zostać przeznaczone na likwidację bariery architektonicznej, którą mogą stanowić np. schody zewnętrzne lub wewnętrzne. Dofinansowanie obejmuje wszystkie rodzaje urządzeń z oferty firmy Windy Schodowekrzesełka lub platformy schodowe, podnośniki pionowe oraz schodołazy. Zanim jednak złożysz wniosek o dotację z PCPR, zapytaj pracowników Twojego urzędu, na co będą przyznawać dofinansowania w danym roku.

Dotację z MOPS możesz przeznaczyć także na zakup schodołazu, który nie wymaga montażu.