Niepełnosprawność ruchowa znacząco obniża jakość codziennego funkcjonowania człowieka. Osoby niepełnosprawne, pomimo najszczerszych chęci i podejmowanych działań niemal codziennie natykają się na przeszkody trudne do pokonania. Jednymi z najbardziej uciążliwych są powszechnie występujące schody. Osoba z problemami w poruszaniu się może skorzystać z różnych opcji pomagających pokonanie tej bariery. Jedną z nich jest krzesełko schodowe. Podpowiadamy, dlaczego warto zainwestować właśnie w to urządzenie.

1. Ułatwienie w pokonywaniu schodów a krzesełko schodowe

Schody to jedna z najczęstszych przeszkód w poruszaniu się. Pojawiają się niemal wszędzie. Są w domach, w budynkach użyteczności publicznej, a nawet w przestrzeni miejskiej. Pokonanie ich przez osobę na wózku jest niemal niemożliwe. Osoby poruszające się przy pomocy kul lub laski również mają z tym problem. Krzesełko schodowe znacznie poprawia komfort poruszania się i umożliwia pokonanie schodów, szczególnie umieszczonych wewnątrz budynku, bez większego trudu.

Krzesełko schodowe zewnętrzne
Ułatwienie pokonywania schodów

2. Niewielki rozmiar

Jedną z zalet krzesełka schodowego jest jego rozmiar. Dzięki temu, że nie jest ono większe od zwykłego krzesła, można je zamontować niemal wszędzie. Dodatkowym atutem jest możliwość złożenia siedziska, co jeszcze bardziej zmniejsza zajmowaną przez urządzenie przestrzeń. Dzięki temu, że jest ono tak małe, można je zamontować nie tylko na szerokich schodach w urzędzie, ale także na wąskich schodach prowadzących na piętro w domu jednorodzinnym.

Krzesełko schodowe

3. Tory prosto- i krzywoliniowe a krzesełko schodowe

Kolejnym atutem krzesełek schodowych jest możliwość dostosowania ich do każdego rodzaju schodów. Najprostszym modelem jest krzesełko poruszające się po prostym torze. Sprawdza się w przypadku większości schodów zarówno w domach jak i instytucjach publicznych. Takie rozwiązanie jest idealne w przypadku budynków z prostymi, jednoczęściowymi schodami. Niekiedy jest też używane w przypadku schodów wieloczęściowych z półpiętrem. Wówczas osoba korzystająca z krzesełka musi przesiąść się z jednego urządzenia na drugie. Innym rozwiązaniem problemu poruszania się po schodach wieloczęściowych są krzesełka z zakrzywionym na półpiętrze torem. Dzięki takiemu rozwiązaniu całe schody można pokonać bez przesiadek. Krzywoliniowe tory są również rozwiązaniem dla schodów o nietypowym kształcie. Można je zamontować np. na schodach okrągłych.

4. Krzesełko schodowe – cena

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że krzesełka schodowe nie należą do tanich urządzeń. Cena krzesełka wraz z montażem to kwota ok. 5000 zł, a niekiedy znacznie wyższa. Niemniej jednak krzesełko jest bez wątpienia najwygodniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, które zapewnia im komfort poruszania się w domu i poza nim. Przy okazji omawiania ceny urządzenia należy wspomnieć, że krzesełko jest jedną z najtańszych opcji likwidacji bariery architektonicznej w postaci schodów.

dofinansowanie do zakupu krzesełka schodowego
Cena krzesełka schodowego

5. Możliwość zakupu używanego urządzenia

Cena nowego urządzenia może odstraszać. Warto jednak pamiętać, że niedobór pieniędzy nie musi uniemożliwiać zakupu krzesełka. Nasza firma umożliwia zakup krzesełka używanego. Urządzenia z drugiej ręki są przez nas dokładnie sprawdzane, dzięki czemu kupiec ma pewność, że działają. Zazwyczaj noszą ślady użytkowania, ale niższa cena rekompensuje uszkodzenia.

6. Dofinansowanie

Warto także pamiętać, że osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie do zakupu i montażu urządzenia pozwalającego na pokonywanie barier architektonicznych. Jednym z takich urządzeń jest krzesełko schodowe. Dotacja z PFRON może wynieść nawet 95% kosztu zakupu i montażu krzesełka, niezależnie od tego czy ma być ono nowe czy używane. Należy jednak pamiętać, że są ograniczenia w dotacjach, które warto poznać przed złożeniem wniosku.

Bezpieczne krzesełko schodowe

7. Bezpieczeństwo

Bardzo ważną cechą krzesełka schodowego jest jego bezpieczeństwo. Krzesełko posiada wiele zabezpieczeń, dzięki którym wypadek jest niemal niemożliwy. W pierwszej kolejności należy wymienić wygodne siedzisko wyposażone w podłokietniki, najczęściej składane. Dzięki nim nawet osoba mająca problemy z zachowaniem odpowiedniej postawy podczas korzystania z urządzenia nie wypadnie z niego. Kolejnym zabezpieczeniem są pasy utrzymujące korzystającego z krzesełka w miejscu. Warto również pamiętać, że tempo poruszania się krzesełka jest bardzo małe, co ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort korzystania z niego. Na koniec należy wspomnieć o elementach elektronicznych takich jak sterowniki umieszczone w podłokietniku lub specjalnym pilocie, oraz czujniki reagujące na wszelkiego rodzaju przeszkody znajdujące się na schodach.

Krzesełko schodowe to urządzenie ułatwiające pokonywanie bariery architektonicznej jaką są schody. Choć cena nowego krzesełka wraz z montażem jest dość wysoka, jednak warto w nie zainwestować, ponieważ znacząco poprawia jakość życia osobom z niepełnosprawnością ruchową.