Jeśli mieszkamy w domu z ogródkiem, do wejścia prowadzą schody, a my mamy problem z poruszaniem się, nasuwa się pytanie jak zlikwidować barierę i móc w swoim domu jak i na jego zewnątrz czuć się swobodnie. Odpowiedzią mogą okazać się krzesełka schodowe, które często można zastosować nie tylko w środku, ale i na zewnątrz budynku.

Czym jest krzesełko schodowe?

Krzesło schodowe jest urządzeniem dźwigowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych (z małą dysfunkcja narządu ruchu) i osób starszych do przemieszczania się po schodach. Krzesełko może okazać się przydatne dla osób mogących samodzielnie usiąść na krzesełku, a po dotarciu do celu samodzielnie z niego zejść. Sterowanie takim urządzeniem odbywa się za pomocą pilota zdalnego sterowania lub za pomocą przełącznika umieszczonego na urządzeniu – najczęściej w podłokietniku. Krzesełko może poruszać się po torze prostym lub krzywoliniowym.

Krzesełka na torze prostym są bardzo popularnym typem urządzeń. Są szczególnie rozpowszechnione w domach jednorodzinnych.

Krzesełka na torze krzywoliniowym to urządzenia, których szyna jest dopasowana idealnie do konkretnych schodów. Wymagają dokładnych, specjalistycznych pomiarów w miejscu montażu. Szynę krzywoliniową można umieścić właściwie na każdych schodach (krętych i prostych) oraz na wielu kondygnacjach. Jest to jednak rozwiązanie droższe od urządzeń na torze prostym.

Krzesełka schodowe na zewnątrz

Urządzenia przystosowane do użytku na zewnątrz budynku, gdzie narażone na różne warunki atmosferyczne takie jak: deszcz, śnieg, słońce i wiatr. W przypadku ich użytkowania, należy zwrócić uwagę na odpowiednie ich zabezpieczanie podczas nieużywania (np. przykrycie specjalnym pokrowcem).

Gdzie można zastosować zewnętrzne krzesełka schodowe

Schody do mieszkania lub domu – krzesełko schodowe montowane jest przy ścianie, ułatwia pokonanie stopni bez większego wysiłku. Problemu nie stanowi również przemieszczanie się na krzesełku z np. zakupami na kolanach. Dzięki temu nie ma już problemu z wnoszeniem ciężkich rzeczy.
Krzesełko świetnie sprawdzi się również na ośnieżonych lub oblodzonych schodach. Wchodząc po takich schodach osoba niepełnosprawna lub starsza jest bardziej narażona na upadek. Dzięki zastosowaniu krzesełka schodowego, wjazd i zjazd po schodach jest już bezpieczny i nie ma obaw o niepotrzebne kontuzje.

krzeselko_schodowe_zewnetrzne

Zejście do ogrodu lub na taras
Zewnętrzne krzesełka schodowe mają zastosowanie w różnych obszarach. Można ich używać np. przy kłopotliwym zejściu do ogrodu. W przypadku, gdy nie ma bezpośredniego zejścia do ogródka, a my mamy problem z wchodzeniem i schodzeniem po schodach, warto pomyśleć o zastosowaniu krzesełka w tym miejscu.

krzeselko_schodowe_zewnetrzne1

Zejście do garażu lub piwnicy
Często, aby dostać się do garażu lub piwnicy trzeba pokonać schody. Dla osoby niepełnosprawnej lub starszej taka przeszkoda jest olbrzymia, i często jest tak, że nie ma możliwości dostać się do tych pomieszczeń bez pomocy drugiej osoby. W tej kwestii również dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie zewnętrznego krzesełka schodowego, które ułatwi nam dostęp do dawno nieodwiedzanych pomieszczeń.

krzeselko_schodowe_zewnetrzne2
Warto pamiętać, że krzesełka schodowe (tzw. windy krzesełkowe) nie przewiozą osoby na wózku inwalidzkim. Są one zatem dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub częściowo niepełnosprawnych ruchowo, ale mających możliwość samodzielnie przesiąść się na krzesełko i samodzielnie z niego zejść po zakończeniu podróży. Plusem takiego rozwiązania jest z całą pewnością przystępna cena, która w porównaniu z innymi urządzeniami (np. platformą schodową, czy samą windą), jest dużo niższa. Krzesełka mają elegancki wygląd oraz niewielką powierzchnię, którą urządzenie zajmuje na schodach.

Przed wyborem tego rozwiązania warto jednak skonsultować się ze specjalistą od montażu, która na pewno doradzi, czy takie rozwiązanie w naszym wypadku spełni oczekiwania.