Mieszkasz w domu z ogródkiem, lecz nie możesz korzystać z zieleńca przez trudności z wchodzeniem po schodach? Zobacz, co możesz zrobić, aby zlikwidować bariery architektoniczne, które utrudniają Ci życie – i to bez przeprowadzania remontu! Zewnętrzne krzesełko schodowe może być tanim i skutecznym rozwiązaniem Twoich problemów.

Krzesło ruchome na schody
Krzesełko schodowe dla seniora – realizacja w Przemyślu.

Z artykułu dowiesz się:

Czym jest krzesełko schodowe?

Krzesło schodowe jest urządzeniem dźwigowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych (z małą dysfunkcja narządu ruchu) i osób starszych, które mają problemy z pokonywaniem schodów. Aby sterować windą krzesełkową, wystarczy użyć pilota zdalnego sterowania lub przełącznika ukrytego w podłokietniku. Krzesełko schodowe może poruszać się po torze prostym lub krzywoliniowym.

Winda schodowa Acorn
Zewnętrzne krzesełko schodowe w Miechowie – realizacja firmy Windy Schodowe

Krzesełka na torze prostym to niezwykle popularny typ małych dźwigów osobowych. Przykładem zewnętrznego krzesełka prostoliniowego jest Acorn Superglide. Droższym rozwiązaniem są krzesełka krzywoliniowe, które montujemy tylko wewnątrz budynków. Ich szyna jest zawsze profilowana indywidualnie – pod kształt konkretnych schodów. Dlatego wymaga wykonania specjalistycznych pomiarów w miejscu montażu. Szynę krzywoliniową można umieścić właściwie na każdych schodach (krętych, zabiegowych, wielobiegowych) i na wielu kondygnacjach.

Krzesełko schodowe Acorn Superglide na torze prostym dla seniorów

Krzesełka schodowe na zewnątrz

Urządzenia przystosowane do użytku zewnętrznego są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych: deszczu, śniegu, słońca i wiatru. Zostały jednak przystosowane do całorocznej pracy w takich warunków, dlatego możesz z nich bez przeszkód korzystać nawet w razie niepogody. Pamiętaj tylko o tym, by zasłonić krzesełko schodowe przed deszczem specjalnym pokrowcem, który ochroni je przed wilgocią.

Gdzie można zastosować zewnętrzne krzesełka schodowe

  • Schody do mieszkania lub domu. Krzesełko schodowe jest montowane przy ścianie. Urządzenie ułatwia poruszanie się po schodach. Siedząc na nim, można przewozić zakupy lub inne przedmioty na kolanach. Winda krzesełkowa jest niezastąpiona w przypadku śliskich od deszczu lub oblodzonych stopni, których pokonywanie mogłoby narazić osobę starszę na groźny upadek. Korzystając z krzesełka schodowego, całkowicie ominiesz stopnie i pokonasz je bezpiecznie oraz bez wysiłku.
krzeselko_schodowe_zewnetrzne
Pokonywanie schodów na krzesełku Acorn jest wygodne i bezpieczne.
  • Zejście do ogrodu lub na taras. Zewnętrzne krzesełka schodowe znajdują zastosowanie w różnych obszarach. Można ich używać np. przy  stromym zejściu do ogrodu. Zamontuj to urządzenie w swoim domu, jeśli masz problem z wchodzeniem i schodzeniem po takich schodach.
krzeselko_schodowe_zewnetrzne1
Zewnętrzne krzesełko schodowe dla osoby starszej i niepełnosprawnej
  • Zejście do garażu lub piwnicy. Często do garażu lub piwnicy prowadzą strome schody. Dla osoby niepełnosprawnej lub starszej to poważna przeszkoda, która często uniemożliwia dotarcie do celu bez pomocy innej osoby. Aby zachować samodzielność, warto założyć krzesełko schodowe na schodach prowadzących do garażu lub piwnicy.
krzeselko_schodowe_zewnetrzne2
Krzesełko proste na schodach do garażu.

Kto może korzystać z windy schodowej?

Warto pamiętać o tym, że krzesełka schodowe nie przewiozą osoby na wózku inwalidzkim. Są one zatem dobrym rozwiązaniem dla osób starszych lub częściowo niepełnosprawnych ruchowo, ale będących w stanie samodzielnie przesiąść się na krzesełko i z niego zejść po zakończeniu podróży. Plusem takiego rozwiązania jest z pewnością przystępna cena, która w porównaniu z innymi urządzeniami (np. platformą schodową, czy tradycyjną windą), jest dużo niższa. Krzesełka schodowe mają elegancki wygląd oraz zajmują niewielką powierzchnię, dlatego zabierają mało miejsca na schodach i niemal wszędzie się zmieszczą.

Chciałbyś zamontować krzesełko schodowe Acorn Superglide w swoim domu?

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych