Na rynku pojawiają się wózki, które łączą w sobie dwie funkcje: funkcje wózka elektrycznego i schodołaza. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ pozwala na ograniczenie posiadanych sprzętów, przechowywania ich oraz serwisowania.

wozek_schodolaz

Po włączeniu specjalnego trybu jazdy, dzięki czujnikom ultradźwiękowym wózek rozpoznaje, gdzie zaczynają się stopnie. Wtedy rozpoczyna pracę układ kroczący, który we współpracy z układem poziomującym z przodu wciąga pojazd po schodach. Wózek potrafi też zjeżdżać po schodach. Możliwe jest to dzięki specjalnemu czujnikowi ultradźwiękowemu ulokowanemu pod pojazdem. Wyczuwa on odległość od podłoża. Po przełączeniu na funkcję zwykłej jazdy, układy służące do pokonywania schodów zostają uśpione, a urządzenie zachowuje się, jak zwykły wózek elektryczny.

Przykładem takiego zintegrowanego urządzenia jest Observer Maximus. Observer Maximus potrafi pokonywać schody, strome podjazdy, obracać się w miejscu. Posiada żyroskop, który umożliwia płynną zmianę kąta nachylenia siedziska względem podłoża. Dzięki napędowi na cztery koła, jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i trudne nawierzchnie.

observer_maximus

Urządzenie daje możliwość samodzielnego wjazdu i zjazdu po schodach. Bez pomocy jest w stanie pokonać schody o nachyleniu do 36 stopni i wysokości stopni do 16 cm.

Wózek jest w stanie pokonać skłony o nachyleniu do 45 stopni, dzięki możliwości zmiany położenia środka ciężkości podczas ruchu, napędowi na cztery koła i mocnym silnikom (w sumie 2,5 kW). Promień obrotu na wózku wynosi 58 сm. Możliwy jest zatem obrót o 360 stopni (czyli obrót w miejscu).

Observer Maximus stair climbing wheelchair

Innym rozwiązaniem zastępującym wózek elektryczny i schodołaz gąsienicowy jest TopChair. Przy użyciu jednego przycisku można zmienić funkcję Modus-jazda w funkcję Modus-schodołaz.

top_chair

Posiada podwójny system poruszania się: przy użyciu kół do jazdy po płaskich nawierzchniach oraz przy użyciu gąsienic do pokonywania schodów. Gąsienice wykonane są ze specjalnej gumy oraz z metalowych okuć i mocowań ze stali wysokiej jakości, odpornej na zużycie.

Wózek został wyposażony w wysokowydajny mikroprocesor, w celu zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa.

The stair-climbing wheelchair TopChair-S