Zapewnienie optymalnej metody transportu po schodach osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim to duże wyzwanie dla urzędu, przychodni oraz szkoły. Choć na rynku są dostępne nowoczesne podnośniki pionowe i platformy schodowe, to każde z tych urządzeń ma inne zastosowanie. Sprawdź, co trzeba o nich wiedzieć, aby wybrać najskuteczniejszy sposób likwidacji barier architektonicznych w budynku użyteczności publicznej.

Po lewej platforma schodowa, a po prawej – podnośnik pionowy Kali B.

Czytając artykuł, dowiesz się:

  • która winda dla niepełnosprawnych może przewozić pasażerów bez przerwy na ładowanie akumulatorów,
  • jakie urządzenie sprawdzi się w przypadku osób niepełnosprawnych niekorzystających z pomocy opiekuna,
  • co trzeba zrobić, aby z windy dla niepełnosprawnych mogli korzystać także seniorzy.

Podnośnik pionowy i platforma schodowa – zabezpieczenia dostępu

Obydwa urządzenia powstały, by umożliwić osobom niepełnosprawnym samodzielne poruszanie się pomiędzy piętrami budynków, w których są schody. W praktyce jednak część osób z ograniczoną sprawnością ruchową nie będzie w stanie samodzielnie uruchomić windy lub zostanie wyręczona przez portiera.

Platformę schodową można obsługiwać za pomocą panelu sterowania lub radiowego pilota.

Zarządcy budynków użyteczności publicznej często bowiem zabezpieczają dostęp do dźwigu za pomocą kluczyka, pilota, karty lub immobilizera, aby zapobiec uszkodzeniu urządzenia. Dzięki temu zyskują pewność, że winda będzie zawsze uruchamiana prawidłowo i nie stanie się celem zabaw dzieci lub wandali. Aby skorzystać z urządzenia, wystarczy nacisnąć bezprzewodowy przycisk, który zasygnalizuje portierowi posiadającemu kluczyk lub kartę przybycie osoby niepełnosprawnej. Po usłyszeniu sygnału stróż podejdzie do windy i uruchomi dźwig.

Podnośnik pionowy może poruszać się bez przerwy na doładowanie akumulatorów.

Podnośnik pionowy – sposób na pokonywanie barier z opiekunem

W budynkach, w których obok schodów znajduje się podest lub taras warto zamontować podnośnik platformowy Kali B. Służy on do pokonywania barier przez osobę niepełnosprawną na wózku inwalidzkim – samotnie lub razem z opiekunem. W przeciwieństwie do platformy schodowej, podnośnik pionowy nie jest zasilany akumulatorowo. Oznacza to, że działa bez przerwy – może przemieszczać się w górę i w dół nawet kilkadziesiąt razy z rzędu. Warto uwzględnić tę cechę przy wyborze windy do budynku o dużym natężeniu ruchu lub obiektu często odwiedzanego przez osoby niepełnosprawne.  

Platforma schodowa sprawia, że przestrzeń schodów jest węższa, lecz sprawdza się w przypadku budynków, w których brakuje tarasu lub podestu.

Platforma schodowa – idealna dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Z komfortowej windy poruszającej się wzdłuż biegu schodów mogą korzystać także osoby starsze, które mają trudności z pokonywaniem schodów. Aby umożliwić im przejazd dźwigiem, należy jednak zamówić rozkładane siedzisko do platformy schodowej, które jest dostępne opcjonalnie. Bez niego seniorzy nie będą mogli korzystać z windy dla niepełnosprawnych, ponieważ można nią podróżować wyłącznie w pozycji siedzącej. Przed założeniem platformy przyschodowej warto też pamiętać, że jej montaż przełoży się na zwężenie przestrzeni schodów. Urządzenie porusza się bowiem po szynie jezdnej, która jest montowana w ciągu biegu schodowego.

Rozkładane krzesełko (dostępne jako opcja) sprawi, że z platformy schodowej będą mogli korzystać także seniorzy.

Schody na zewnątrz budynku? To nie musi być problem!

Zarówno platforma schodowa, jak i podnośnik pionowy pozwalają skutecznie zlikwidować barierę w postaci schodów zewnętrznych. Jeśli jednak obsługą windy w obiekcie publicznym nie zajmuje się portier, warto rozważyć założenie podnośnika platformowego. Dlaczego? Ponieważ w przypadku zamontowania platformy schodowej konieczne będzie okrywanie urządzenia specjalnym pokrowcem zabezpieczającym przed wilgocią.

Podnośnik pionowy nie wymaga zabezpieczenia specjalnym pokrowcem, który chroni platformę schodową przed wilgocią.

Jego zdjęcie przez osobę siedzącą na wózku inwalidzkim, której nie towarzyszy opiekun, może być bardzo trudne. Jeśli natomiast dostępu do platformy strzeże pilot obsługiwany przez portiera, to skorzystanie z windy nie będzie się wiązało z żadnymi problemami. Portier z łatwością zdejmie pokrowiec i przywoła platformę przyschodową – nawet wtedy, gdy będzie zaparkowana na drugim końcu szyny jezdnej.

Zobacz, jak działa podnośnik pionowy Kali B.

Idealna winda dla niepełnosprawnych dla obiektu użyteczności publicznej

Warto pamiętać, że nie istnieje jedno urządzenie, które sprawdzi się w każdej przychodni, szkole, przedszkolu czy urzędzie. Poszczególne obiekty różnią się od siebie m.in. natężeniem ruchu, ewentualną obecnością stróża lub portiera, który obsługuje urządzenie, specyfiką użytkowników oraz architekturą. Dopiero uwzględnienie każdego z tych elementów pozwoli wybrać windę dla niepełnosprawnych, która ułatwi życie pracownikom oraz pozostałym użytkownikom budynku użyteczności publicznej.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych