Bardzo często jak pojawia się w życiu niepełnosprawność, to wraz z nią pojawiają się bariery architektoniczne. Są one uciążliwe, jednak jest wiele sposobów na to, aby móc je pokonać. Jednym z takich sposobów jest winda na schody. Schody bowiem są najczęstszą barierą, która dokucza w życiu z niepełnosprawnością.

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki rodzaj windy wybrać. Do wyboru są bowiem takie rodzaje jak: krzesełka schodowe, platformy schodowe oraz podnośniki pionowe.  W tym artykule zajmiemy się jednak charakterystyką krzesełek schodowych.

Są to urządzenia dźwigowe, które świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Posiadają składane elementy takie jak podłokietniki, podnóżek i siedzisko. Mają też obracane siedzisko, co bardzo ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Urządzenia są łatwe w obsłudze.

Można je instalować na schodach prostych, zabiegowych oraz wieloczęściowych. Mogą być one usytuowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Wyróżnia się dwa rodzaje krzesełek:

  • na szynie prostoliniowej,
  • na szynie krzywoliniowej.

Windy schodowe na szynie prostoliniowej charakteryzują się tym, że posiadają jeden bieg. Można je montować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów. Wymagana szerokość schodów w przypadku tego rozwiązania to minimum 60 cm. Po złożeniu krzesełka, całość zajmuje nie więcej niż 25 cm. Kąt nachylenia schodów powinien w tym wypadku wynosić 25-55 stopni. Szyna urządzenia ma długość od 4 do 4,5 m i taka też powinna być długość schodów. Maksymalny udźwig tego rodzaju windy to maksimum 130 kg. W ciągu minuty krzesełko jest w stanie pokonać ok. 5 m.

Krzesełko używane Acorn

Na rynku polskim dostępne są krzesełka schodowe na szynie prostej różnych producentów. Jest to m.in. holenderska firma Otolift i ich modele Jade i Onyx oraz brytyjska firma Acorn i ich modele Superglide i Brooks.

Zobacz film przedstawiający działanie krzesełka na szynie prostej

Krzesełko schodowe Acorn - sposób użytkowania

Windy schodowe na szynie krzywoliniowej charakteryzują się tym, że posiadają łamany lub kręty bieg. Urządzenia tego typu można instalować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie schodów. Ich szyna dopasowana jest do konkretnych schodów -- produkowane są zatem indywidualnie dla każdych schodów. Nachylenie schodów, po jakim winda może się poruszać wynosi do 70 stopni. Urządzenie można zatem montować na dość stromych schodach. Aby bez problemów zamontować windę krzesełkową na szynie krzywoliniowej trzeba wykonać odpowiednie pomiary. Najlepiej wykona to doświadczona ekipa. Maksymalny udźwig tego rodzaju windy to maksimum 120 kg.

Krzesełko schodowe Otolift Saphire

Na rynku polskim dostępne są krzesełka schodowe na szynie krzywoliniowej różnych producentów. Jest to m.in. holenderska firma Otolift i ich modele Ruby i Sapphire, brytyjska firma Acorn i ich model Bison oraz włoska firma Vimec i ich model Capri.

Zobacz film przedstawiający działanie krzesełka na szynie prostej

Krzesełko schodowe dla seniorów na torze krzywoliniowym

Na stronie internetowej www.windy-schodowe.pl można znaleźć wiele rozwiązań służących do niwelowania barier architektonicznych. Strona ta promuje specjalną windę na schody, jaką jest krzesełko schodowe.

Krzesełka schodowe w porównaniu z innymi rozwiązaniami dźwigowymi mają stosunkowo niską cenę.

Warto też wspomnieć, że na zakup krzesełka schodowego można uzyskać dofinansowanie przyznawane w ramach likwidacji barier architektonicznych lub likwidacji barier technicznych. Dofinansowanie przyznawane jest ze środków PFRON, a dostępne jest w PCPRach lub MOPRach.