Największą barierą do pokonania dla osób niepełnosprawnych ruchowo są schody. Występują one niemal w każdym budynku, co znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, szczególnie osobom na wózku lub poruszającym się przy pomocy balkonika. Jednym z urządzeń pozwalających szybko i bez trudu pokonać schody jest winda. Warto jednak wiedzieć, że modele wind dostępnych na rynku są bardzo różne i nie każda sprawdzi się w konkretnych warunkach. Jak zatem wybrać idealną windę do swojego domu?

Jaka winda jest potrzebna?

Windy dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale również przeznaczeniem. Jedne z nich można zamontować wyłącznie wewnątrz budynku, inne na zewnątrz, a jeszcze inne modele świetnie sprawdzą się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz domu. Kolejną różnicą jest wysokość na jakiej może pracować winda. Wszystkie modele przeniosą użytkownika na wysokość do 1 metra, ale wysokość powyżej 3 metrów pokonuje już tylko nieliczna część urządzeń. Kolejne cechy różniące między sobą windy to sposób montażu oraz wymagania techniczne poszczególnych urządzeń. Dlatego też zanim winda zostanie zamontowana należy bardzo dokładnie określić, gdzie będzie umieszczona, na jakiej wysokości będzie operować i w jakich warunkach przyjdzie jej pracować.

Winda do domu

Wśród wielu wind, które posiadamy w naszej ofercie jest kilka modeli, które można zamontować wyłącznie wewnątrz budynku. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się windy Stiltz modele Duo i Trio. Urządzenia te charakteryzują się bardzo efektownym wyglądem. Ich stosunkowo niewielki rozmiar pozwala na montaż w wielu domach jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkaniach.

Winda na zewnątrz

Od wind zewnętrznych wymaga się dużej odporności na zróżnicowane warunki atmosferyczne. W naszym klimacie urządzenie musi wytrzymać zarówno 30-stopniowe upały jak i mrozy. Także zmieniająca się wilgotność powietrza nie sprzyja poprawnemu działaniu mechanizmów. Dlatego też windy montowane na zewnątrz muszą być zbudowane inaczej niż te montowane wewnątrz. Doskonałym tego przykładem jest winda Kali B. Wprawdzie nie prezentuje się tak efektownie jak omawiane wcześniej modele wind Stilz, ale za to doskonale sprawdza się w różnych warunkach pogodowych. Winda Kali B może pracować do wysokości 3 metrów, a co za tym idzie sprawdzi się w większości budynków jednorodzinnych a także w niewysokich budynkach wielorodzinnych.

Winda zewnętrzna Kali B
Winda Kali B

Podnośnik zamiast windy

Często wydaje się nam, że do pokonania schodów konieczne jest zamontowanie profesjonalnej widny. Jednak zdarza się, że lepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny podnośnik. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest Liftboy. Jest to podnośnik, który pozwala wygodnie pokonać schody do wysokości 1 metra. Sprawdza się zarówno w domu jak i w budynkach użyteczności publicznej. Jest prosty w obsłudze a zarazem bardzo wygodny.

Loftboy
Podnośnik Loftboy

Winda na duże wysokości

Standardowe windy wewnętrzne i zewnętrzne pracują do wysokości 3 metrów. Sprawdzają się w większości domów jednorodzinnych oraz w zabudowie wielorodzinnej takiej jak szeregowce czy niskie bloki. Zdarza się jednak, że potrzebna jest winda operująca na większej wysokości. W takim wypadku zapraszamy do kontaktu z nami, wspólnie wybierzemy rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

platformy schodowe