Aby osoba niepełnosprawna lub starsza mogła prowadzić „życie bez barier” ważne jest, aby tych barier w otoczeniu było jak najmniej. Gdy jakieś się pojawiają, warto zastanowić się, jak je zniwelować. Jedną z głównych barier dla osoby poruszającej się na wózku mogą okazać się schody. Jednak istnieje cała gama urządzeń pomagających wyeliminować ten problem. Na przykład winda – odpowiednio dopasowana sprawi, że przemieszczanie się po schodach będzie bezpieczne i wygodne. Przegląd wind dla osób niepełnosprawnych można znaleźć tutaj.

Życie bez barier i winda dla niepełnosprawnych

Wśród wind dostępnych na rynku można wybrać najróżniejsze modele: o różnych sposobach mocowania, różnych udźwigach czy rodzajach napędów. Zastosowane w nich rozwiązania sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i w budynkach użyteczności publicznej (urzędach, sklepach, hotelach). Każda winda jednak powinna być dopasowana do potrzeb osób z niej korzystających i wnętrza, w którym się znajduje.

Do kategorii „winda dla niepełnosprawnych” można zaliczyć między innymi podnośniki pionowe oraz platformy schodowe. Oba rodzaje wind mają za zadanie zniwelować barierę architektoniczną w postaci schodów.

Podnośniki pionowe

Montowane są zwykle tam, gdzie schody są wąskie i nie ma możliwości zainstalować platformy przyschodowej. Są łatwe w obsłudze i praktyczne. Ich udźwig to z reguły 300 kg i więcej. Są w stanie podnieść osobę na wózku do różnych wysokości. Nie wymagają montażu podszybia, dzięki rozwiązaniom konstrukcyjnym eliminują też czasem konieczność budowy szybu.

podnośnik pionowy

Przykładami podnośników pionowych są np. modele: Kali A i Kali B czy Vimec Silver i Steppy.

podnośnik pionowy

Platformy schodowe

Montowane w miejscach, gdzie nie można zainstalować windy dla niepełnosprawnych. Jest to tania i funkcjonalna opcja. Nie ograniczają dostępu do schodów innym użytkownikom. Ze względu na to, że posiadają  nieskomplikowaną konstrukcję nie wymagają dodatkowych prac budowlanych czy architektonicznych podczas montażu. Ich udźwig to z reguły 200-300 kg. Zwykle posiadają najazd po rampach, które umieszczone są z boku platformy. Po złożeniu stanowi to dodatkowe zabezpieczenie dla użytkownika.

platforma ascendor plg7

Przykładami platform schodowych są np. modele: Ascendor PLG7 i PLK8, Delta czy Logic.

platforma przyschodowa

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych, model Ascendor PLK8 - na szynie krzywoliniowej