Osoby starsze i niepełnosprawne mogą prowadzić „życie bez barier”. Aby tak się jednak stało, trzeba zniwelować przeszkody architektoniczne, które są obecne w ich domach, np. schody. Zobacz, jak to zrobić!

Mała platforma dla niepełnosprawnych

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie windy dla niepełnosprawnych pomogą Ci raz na zawsze zlikwidować bariery architektoniczne w domu,
  • które urządzenia są przeznaczone dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • czym różni się platforma schodowa od podnośnika pionowego.

Istnieje cała gama urządzeń umożliwiających skuteczną likwidację barier. Jednym z nich jest winda schodowa, która sprawi, że przemieszczanie się po schodach stanie się bezpieczne i wygodne. Innym, równie praktycznym urządzeniem jest podnośnik pionowy. Dowiedz się więcej o windach dla osób niepełnosprawnych, czytając artykuł oraz klikając tutaj.

Życie bez barier i winda dla niepełnosprawnych

Spośród wind dostępnych na rynku można wybrać najróżniejsze modele: o różnych sposobach mocowania, udźwigach czy rodzajach napędów. Zastosowane w nich rozwiązania sprawdzają się zarówno w prywatnych domach, jak i w budynkach użyteczności publicznej (urzędach, sklepach, hotelach). Każda winda powinna musi jednak zostać odpowiednio dopasowana do specyfiki obiektu oraz potrzeb osób, które będą z niej korzystać.

Do kategorii „winda dla niepełnosprawnych” można zaliczyć między innymi podnośniki pionowe oraz platformy schodowe. Oba rodzaje wind mają za zadanie zniwelować barierę architektoniczną w postaci schodów.

Zobacz, jak działa platforma schodowa dla niepełnosprawnych.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | Ascendor PLK8 na torze krzywoliniowym

Podnośniki pionowe

Montowane są zwykle tam, gdzie schody są wąskie i nie ma możliwości zainstalowania platformy przyschodowej. Są łatwe w obsłudze i praktyczne. Ich udźwig wynosi zwykle ponad 300 kg. Podnośniki pionowe mogą unieść osobę na wózku na różną wysokość. Nie wymagają montażu podszybia, a dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom konstrukcyjnym czasami udaje się uniknąć konieczności budowy szybu.

podnośnik pionowy
Podnośnik Pionowy Kali B obok bloku umożłiwia osobie niepełnosprawnej wjazd do mieszkania bezpośrednio przez balkon.

Przykładami podnośników pionowych są np. modele: Kali A i Kali B.

podnośnik pionowy
Winda dla niepełnosprawnych Kali B

Platformy schodowe

Są montowane w miejscach, gdzie nie można zainstalować windy dla niepełnosprawnych. Platforma przyschodowa to komfortowa i funkcjonalna alternatywa dla zwykłej windy. Jej założenie nie ogranicza dostępu do schodów pozostałym użytkownikom. Ze względu na to, że jej konstrukcja jest prosta, nie wymaga wykonywania dodatkowych prac budowlanych ani architektonicznych podczas montażu. Udźwig plaform schodowych wynosi zwykle 200-300 kg.

platforma ascendor plg7
Platforma schodowa dla osób na wózkach inwalidzkich

Przykładami platform schodowych są modele: Ascendor PLG7 i PLK8, Delta czy Logic.

platforma przyschodowa
Platforma schodowa prostoliniowa (na schodach o biegu prostym)
Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | model Ascendor PLK8 na szynie krzywoliniowej