Długi weekend czerwcowy to dla wielu osób początek okresu wakacyjnego. Zaczynamy planować swoje letnie wyjazdy wypoczynkowe. Jak się jednak okazuje, osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi napotykają wiele utrudnień w przemieszczaniu się – zwłaszcza w przypadku kolei. Podpowiadamy, jak pokonać bariery, aby podróżowanie koleją było przyjemnością niezależnie od stanu zdrowia.

Dokładny plan podróży

Wybierając się na wakacyjny wyjazd warto dobrze go zaplanować. Jest to szczególnie ważne w przypadku podróżowania środkami komunikacji publicznej. O ile do samochodu można wsiąść w każdej chwili o tyle w przypadku pociągu trzeba dostosować się do rozkładu jazdy. Dlatego dobry plan podróży powinien obejmować wszystkie pociągi, do których będziemy wsiadać oraz miejsca i czas przesiadek.

podróżowanie koleją
Podróżowanie koleją

Bilety

Kolejnym etapem podróży jest zakup biletów. Dziś można kupować bilety na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest skorzystanie z kasy na dworcu. Niestety ta metoda zakupu biletów ma sporo wad. Wśród nich są długie kolejki przed kasami oraz niewygodnie umieszczone okienka – często umieszczone są one ponad głowami osób siedzących na wózkach inwalidzkich. Kolejną przeszkodą jest porozumiewanie się za pośrednictwem głośniczków i mikrofonów, które znacząco utrudniają zrozumienie, o co chodzi podróżującemu i kasjerowi. Na koniec warto wspomnieć, że coraz częściej na dworcach w ogóle nie ma kas lub są czynne w ograniczonym czasie.

Kolejnym sposobem na zakup biletów jest skorzystanie ze stron internetowych. Warto postawić na tę metodę, ponieważ jest wygodna i bardzo opłacalna. Kupując bilety z wyprzedzeniem można skorzystać z obniżki sięgającej nawet 30% ceny biletu. Ponadto zakup biletów za pośrednictwem Internetu pozwala zarezerwować wygodne miejsce.

Na koniec warto pamiętać, że bilety można nabyć u konduktora. Po wejściu do pociągu należy poinformować obsługę pociągu o chęci zakupu biletu. W większości wypadków do ceny biletu doliczana jest prowizja. W przypadku osoby niepełnosprawnej nie ma konieczności powiadamiania konduktora o chęci zakupu biletu. Ponadto w niektórych wypadkach osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie nie muszą opłacać prowizji.

Likwidacja barier na dworcu kolejowym
Dworzec kolejowy

Dworzec

Kolejną przeszkodą do pokonania jest sam dworzec. W ostatnich latach wiele dworcowych budynków oraz infrastruktura kolejowa została odnowiona i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dlatego też warto rozejrzeć się dokładnie i skorzystać z udogodnień takich jak np. winda zamontowana w miejscach, gdzie zmieniają się poziomy dworca. W małych miastach, gdzie nie ma udogodnień w formie wind czy podjazdów należy zgłosić chęć podróżowania obsłudze dworca. Po takim zgłoszeniu pracownik kolei ma obowiązek pomóc osobie niepełnosprawnej w pokonaniu wszelkich barier architektonicznych.

zniżki dla osób niepełnosprawnych
Podróżowanie pociągiem

Pociągi

Polskie koleje stale zmieniają się i unowocześniają. Choć może się to wydać absurdalne, to im bardziej lokalne pociągi tym lepszy standard jazdy. Wprawdzie wybór Kolei Regionalnych wiąże się z dłuższym czasem podróżowania lub kilkoma przesiadkami, ale bardzo często przejazd nimi jest wygodniejszy niż w wielu pociągach Intercity. Głównym tego powodem są nowoczesne, otwarte wagony. Są one idealne dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osoby korzystające z kul mogą wygodnie usiąść wybierając miejsca przeznaczone dla niepełnosprawnych lub np. przy stolikach w środku pociągu, gdzie jest więcej miejsca na nogi. W nowoczesnych wagonach są też miejsca przystosowane dla osób na wózkach, dzięki czemu podróż pociągiem staje się wygodna i bezpieczna.

W przypadku pociągów dalekobieżnych nadal większość wagonów podzielona jest na przedziały co utrudnia podróżowanie nimi. Aby jeździć wygodnie warto kupić bilety przez Internet, ponieważ można zarezerwować najwygodniejsze dla siebie miejsca.

Należy też pamiętać, że w przypadku problemów z dostaniem się do wnętrza pociągu lub wyjścia z niego osoba niepełnosprawna ma prawo prosić o pomoc pracowników kolei.

Dla osób niepełnosprawnych ruchowo podróżowanie koleją wydaje się prawdziwą torturą. Warto jednak spróbować wybrać się na wycieczkę pociągiem, choćby do sąsiedniego miasta, aby przekonać się, że taka wyprawa może być bardzo przyjemna. Przebudowa dworców, zarówno tych dużych jak i tych malutkich, nowoczesne wagony, możliwość zakupu biletów przez Internet oraz wsparcie obsługi to ogromna pomoc, z której warto korzystać. Trzeba się tylko odważyć na ten pierwszy raz z koleją.

Więcej informacji na temat podróżowania osób niepełnosprawnych znajdziesz na stronie:

https://www.pkp.pl/pl/dworce/informacje-dla-pasazerow-niepelnosprawnych-lub-o-ograniczonej-sprawnosci-ruchowej