Krzesełka schodowe są urządzeniami dźwigowymi przeznaczonymi do przemieszczania osób starszych i niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) po schodach. Zwykle zajmują mało miejsca i są łatwe w obsłudze. Są też jednym z najtańszych i najbardziej uniwersalnych rozwiązań dotyczących likwidacji barier architektonicznych.

Można wyróżnić dwa rodzaje krzesełek: poruszające się na szynie prostej i poruszające się na szynie krzywoliniowej. Co ważne krzesełka schodowe na szynie prostej mogą występować w wersji używanej.

Używane krzesła schodowe oferuje firma Acorn. Krzesełko Acorn Superglide 120 to bezpieczne, proste i wygodne rozwiązanie. Zasilane jest baterią poprzez niezależny zasilacz, zatem działa nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Może poruszać się po schodach o kącie nachylenia od 25 do 55 stopni.

Krzesełka porusza się po aluminiowym torze jezdnym ze stalową zębatką. Tor ten mocowany jest do stopni schodów, które mogą być wykonane z dowolnego materiału: drewna, betonu, kamienia bądź metalu. Urządzenie ma maksymalny udźwig do 130 kg.

Obsługa krzesełka możliwa jest poprzez specjalne przyciski sterujące, które znajdują się na obydwu podłokietnikach. Możliwe jest także uruchomienie urządzenia za pomocą pilota zdalnego sterowania.

Aby móc zainstalować krzesełko, minimalna szerokość schodów w najwęższym miejscu powinna wynosić co najmniej 65 cm. Przed pierwszym stopniem (na dole) wymagane jest ok. 70 cm miejsca. Nie jest wymagany żaden podest na górze schodów. Długość schodów nie ma ograniczeń, ponieważ tor jezdny można w miarę dowolnie przyciąć lub wydłużyć łącząc kilka jego elementów.

Używana wersja tej windy schodowej zawsze dostarczana jest z nowym siedziskiem i nowymi akumulatorami. Używany jest tylko tor jezdny i napęd. Urządzenie jest zwykle 3-4 letnie.

Cena używanego krzesełka wynosi ok. 6000 zł (brutto) i zawsze podlega negocjacji. Zależy ona m.in. od takich czynników jak: długość schodów, materiał z jakiego są wykonane schody, zawias na dole, montaż w środku czy na zewnątrz.

Dostawa krzesełka następuje zwykle w ciągu 5 dni roboczych. Czas montażu zależy od kilku czynników, ale zwykle wynosi on od 3 do 7 godzin. Na używane krzesełko schodowe obowiązuje dwuletnia gwarancja.

Film z używanym krzesełkiem schodowym

Używane krzesełko schodowe Acorn dla niepełnosprawnych