Schodołaz kołowo-kroczący jest urządzeniem, które pozwala na pokonanie bariery architektonicznej w postaci schodów. Przeznaczony jest do transportu osób niepełnosprawnych poruszających się na ręcznym wózku inwalidzkim i dla tych którzy mają problemy z przemieszczaniem się po schodach. Jest urządzeniem łatwym w obsłudze. Można nim łatwo manewrować w wąskich przestrzeniach. Aby go obsłużyć, potrzebna jest druga osoba.

Pokonuje schody poprzez wspinanie się schodek po schodku. Porusza się na schodach przy pomocy systemu kroczącego i pary kółek, które służą do poruszania się na płaskich powierzchniach. Ma niewielką wagą i jest niedużych rozmiarów, dzięki czemu można go swobodnie przewozić w bagażniku samochodu i używać w różnych miejscach. W zależności od potrzeb schodołaz może być wyposażony w krzesełko lub w uchwyt dla wózka inwalidzkiego.

Wśród schodołazów kołowo-kroczących dostępnych na rynku można wyróżnić schodołaz Jack. Został on stworzony do pokonywania nawet bardzo wąskich schodów, z wyrastającymi krawędziami i spiralnych. Posiada dolne płyty z regulacją szerokości zamocowane do ramy urządzenia oraz górne haki z regulacją szerokości i wysokości zamocowane do kolumny sterowniczej, dzięki czemu można łatwo i szybko pozycjonować i kotwiczyć większość wózków. Model N912 zaprojektowany jest do transportowania osoby niepełnosprawnej na wózku, natomiast model N911 do transportu osoby siedzącej bezpośrednio na urządzeniu. Obie wersje posiadają taką samą ramę i łatwe w zastosowaniu akcesoria, dzięki czemu wszelkie transformacje nie są kłopotliwe. Urządzenia posiadają regulowany uchwyt, dający możliwość manewrowania w ciasnych miejscach. Zaopatrzone są też w automatyczne hamulce na krawędzi stopnia i teleskopową poprzeczkę kotwiczącą z regulowaną szerokością przy pomocy pokrętła.

schodolaz_kolowo_kroczacy_jack

Dane techniczne schodołaza Jack:

Udźwig: 130 kg
Waga: 43 kg
Prędkość jazdy: 12 stopni/minutę
Moc silnika: 220 W
Max. wysokość stopnia: 240 mm
Szerokość x min./max. wysokość (model 911): 51 x 116/152 mm
Szerokość x min./max. wysokość (model 912): 60-68 x 116/152 mm

Koszt zakupu nowego schodołaza kołowo-kroczącego Jack to ok. 15 500 zł brutto. Na jego zakup można uzyskać dofinansowanie, które przyznawane jest ze środków PFRON, a obsługuje je MOPR lub PCPR właściwy dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.

Innym schodołazem kołowo-kroczącym dostępnym na rynku jest schodołaz Liftkar PT Uni. Jego obsługa jest również bardzo prosta. Trzeba najechać wózkiem na urządzenie i zabezpieczyć oparcie wózka. Pasuje do każdego ręcznego wózka inwalidzkiego. Dostępny jest w dwóch modelach: 130 i 160. Wartości te oznaczają też maksymalną dopuszczalną wagę pasażera wraz z wózkiem inwalidzkim. Urządzenie posiada panel sterowania zlokalizowany w górnej części kolumny głównej. Ma regulowany zagłówek, zintegrowaną część zabezpieczającą oparcie wózka oraz mechanizm minimalizujący wstrząsy podczas pracy. Metalowe platformy, które podtrzymują koła wózka podczas przejazdu można łatwo złożyć dla łatwiejszego przechowywania.

schodolaz_kolowo_kroczacy_liftkar_pt_uni

Dane techniczne schodołaza Liftkar PT Uni:

Udźwig: 130 i 160 kg
Waga: 27,6 kg
Przestrzeń wymagana na półpiętrze: 1,1 x 0,9
Wysokość: 1130 mm
Szerokość: 760 mm (opuszczone platformy), 395 mm (złożone platformy)
Głębokość: 385 mm

Koszt zakupu nowego schodołaza kołowo-kroczącego Liftkar PT Uni to ok. 22 000 zł brutto. Na jego zakup można uzyskać dofinansowanie, które przyznawane jest ze środków PFRON, a obsługuje je MOPR lub PCPR właściwy dla miejsca zamieszkania ubiegającej się o nie osoby.