Schodołaz to urządzenie pozwalające pokonać barierę architektoniczną w postaci schodów. Umożliwia transportowanie po schodach osoby niepełnosprawnej lub starszej w prosty i wygodny sposób. Ciekawym przykładem schodołaza jest autonomiczne urządzenie, które nie wymaga pomocy opiekuna. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć!

schodolaz_stairmax_1
Samodzielne przemieszczanie się za pomocą autonomicznego transportera Stairmax

Z artykułu dowiesz się:

  • czym wyróżnia się schodołaz Stairmax,
  • w jaki sposób można go połączyć z wózkiem inwalidzkim,
  • do jakiej kategorii schodołazów go zaliczamy?

Schodołaz autonomiczny

Mobilne transportery są zwykle obsługiwane przez opiekuna, jednak na rynku pojawiają się też modele, które nie wymagają jego pomocy. Może nimi samodzielnie kierować osoba niepełnosprawna lub starsza. Właśnie takim urządzeniem jest schodołaz Stairmax.

Jest to schodołaz gąsienicowy, który daje poczucie dużej niezależności, zwiększa mobilność, jest stabilny i łatwy w obsłudze. Warunkiem jego użytkowania jest jednak posiadanie przez osobę na wózku inwalidzkim sprawnych rąk i tułowia. Istotne jest również to, aby przy schodach znajdowała się co najmniej jedna poręcz.

Ciekawą alternatywą dla Starimaxa jest schodołaz gąsienicowy Liftkar.

Schodołaz gąsienicowy dla osób niepełnosprawnych | Liftkar PTR

Schodołaz gąsienicowy Stairmax – zastosowanie 

Urządzenie sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można je łatwo rozłożyć na części i przewozić w bagażniku przeciętnego samochodu osobowego. Osoba niepełnosprawna jest w stanie samodzielnie podłączyć mobilny transporter do wóżka inwalidzkiego, kierować urządzeniem podczas pokonywania schodów i rozłożyć schodołaz po zakończonej pracy.

Urządzenie sprawdzi się w przypadku jazdy po prostych schodach z pośrednim podestem o minimalnej szerokości 1 metra. Jego sposób działania bazuje na podnoszeniu oraz mechaniźmie gąsienicowym, który znajduje się pod wózkiem inwalidzkim. Przed użyciem takiego schodołaza należy jednak indywidualnie dostosować wózek inwalidzki do potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Schodołaz Stairmax – dane techniczne 

Waga: 54 kg
Maksymalne obciążenie: 110 kg (1 osoba razem z wózkiem)
Maksymalny kąt nachylenia schodów: 35 stopni
Wymiary: 1473 mm x 635 mm
Prędkość jazdy w górę: 6,50 m/min.
Prędkość jazdy w dół: 7,7 m/min.
Zasięg: do 200 schodów (w zależności od obciążenia)
Napęd: silnik elektryczny 300 W, przekładnia ślimakowa
Baterie: 2 x 6 V / 20 Ah, Dryfit-Typ (bezobsługowe, żelowe)
Hamulec: elektromagnetyczny

schodolaz_stairmax_2
Schodołaz gąsienicowy Stairmax

Jak podłączyć wózek do schodołaza Stairmax?

Zanim to zrobisz, zwróć uwagę na to, żeby adapter znajdował się w górnej pozycji, a czerwona dźwignia kontroli nie była w zamkniętej pozycji. Dzięki temu zostaną odblokowane wsporniki zamykające dla oparcia wózka, a profile stojaka adaptera uzyskają pozycję prawidłową do podłączenia rur adaptacji wózka. Tylko w takiej pozycji można podłączyć wózek.

Na zakup autonomicznego schodołaza Stairmax można otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON.