Osoby niepełnosprawne zyskają teraz pomoc podczas jednej z bardzo istotnych czynności dnia codziennego. Spożywanie posiłków w przypadku niemożliwości wykonania tej czynności samodzielnie angażuje czas opiekuna. Istotny jest jednak nie tylko czas, ale i fakt, że karmienie przez drugą osobę jest oznaką całkowitej zależności od drugiej osoby.

Specjaliści od robotyki z firmy Desin stworzyli robota, którego zadaniem jest karmienie osób niepełnosprawnych i sparaliżowanych. Robot ma kolor biały i jest średnich wymiarów.

Został wyposażony w długie ramię, do którego dołączona jest łyżeczka. Łyżeczka wykonana jest z plastiku BPA i można ją bezpiecznie myć w zmywarce. Jego podstawę stanowi specjalny talerz podzielony na cztery strefy (każda strefa przeznaczona jest dla innego rodzaju pożywienia). Pożywienie nabierane jest przez ramię z łyżeczką i podawane do ust osoby karmionej.

obi_robot

Obi nie jest w pełni samodzielny i musi być sterowany przez człowieka. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków, specjalnych sensorów, poduszki wyposażonej w sensory nacisku lub specjalnego sterownika obsługiwanego ustami.

Urządzenie zasilane jest za pomocą wbudowanego akumulatora. Jego żywotność to cztery godziny.

Meet Obi – The Robotic Dining Companion

Dzięki temu rozwiązaniu osoby niepełnosprawne mogą spożywać posiłki, bez konieczności angażowania innych osób, poświęcając na jedzenie tyle samo czasu, co członkowie rodziny.

Obi jest dostępny w sprzedaży na stronie producenta: https://meetobi.com/, a koszt jego zakupu wynosi 4 500 dolarów.