Dom to przestrzeń, w której żyjemy. Każdemu zależy na tym, aby w domu czuć się swobodnie. Szczególnie ważne jest to w przypadku osób niepełnosprawnych. Jednak często mieszkanie, które powinno być dla nich wygodne, stawia wiele wyzwań. Na rynku jednak pojawia się coraz więcej nowości technologicznych, które sprawią, że wiele czynności nie będzie już uciążliwych.

Dostosowanie mieszkań do potrzeb osoby niepełnosprawnej to sprawia priorytetowa dla tych osób. Dla osoby sprawnej zautomatyzowanie domu to często dodatkowy gadżet, co prawda sprawiający wiele wygody, jednak nie niezbędny. W przypadku osoby niepełnosprawnej często jest to uzyskanie odpowiednich standardów życia.

Zdalne sterowanie żaluzjami i roletami

KNX/EIB – urządzenie służące do sterowania roletami, żaluzjami, oknami, bramami. Sterowanie centralne i z dowolnego miejsca oraz możliwość zaprogramowania automatycznych zdarzeń, zapewniają użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo. Po wyjściu domowników zamykają się rolety zewnętrzne, zasłony w pokojach podnoszą się, obniża się temperatura, wentylacja ustawia się na minimalną moc. Użytkownik zostanie poinformowany sygnałem ostrzegawczym o wykryciu niezamkniętego okna lub rolety antywłamaniowej.

Primo Touchscreen ECU – pilot dotykowy, dzięki któremu można kontrolować m.in. rolety, ale i inny sprzęt domowy jak np. telewizor, sprzęt hi fi, telefon, interkom. Urządzenie posiada ponad 180 opcji. Łatwo zamontować je przy wózku inwalidzkim.

Fibaro FGRM-222 – umożliwia sterowanie w sieci z-wave roletami, markizami, żaluzjami, bramami. Możliwe jest dokładne pozycjonowanie rolety oraz w przypadku żaluzji precyzyjne sterowanie lamelkami. Urządzenie posiada zasięg  do ok. 50 metrów w terenie otwartym i do ok. 30 metrów w budynkach.

Zdalne włączanie urządzeń elektronicznych

Belkin WeMo – służy do sterowania domowymi urządzeniami elektronicznymi za pomocą iPhone’a, iPada lub iPoda touch. Za jego pomocą można włączyć lub wyłączyć lampę, wentylator czy sprzęt stereo. Urządzenie daje możliwość zaplanowania włączenia lub wyłączenia sprzętu.

LX-Switch – umożliwia sterowanie bramami, drzwiami, oświetleniem i instalacjami HVAC za pomocą połączenia telefonicznego (CLIP) lub SMS. Urządzenie rozpoznaje połączenia z numeru autoryzowanego użytkownika, natychmiast odrzuca je i wykonuje wybraną czynność. Może też wysłać sygnał potwierdzający otrzymanie i wykonanie polecenia.

SmartPlug SP-1101W – umożliwia zdalne włączanie i wyłączanie urządzeń elektronicznych w domu. Można go w prosty sposób skonfigurować za pomocą smartfonu lub tabletu. Daje możliwość na zapisanie harmonogramu automatycznego włączania i wyłączania urządzeń, dzięki czemu można zmniejszyć zużycie energii. SmartPlug działa w zasięgu do 10 metrów.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Smart 868 – przeznaczony jest dla tych, którzy sterować ogrzewaniem podłogowym (wodnym lub elektrycznym) i grzejnikami elektrycznymi. Urządzenie umożliwia automatyczne ustawienie pracy w zależności od pory dnia i dnia tygodnia. Posiada bezprzewodowy czujnik temperatury. Umożliwia ustawienie programów utrzymujących wskazane temperatury, gdy pomieszczenia nie są używane. Posiada też czujnik wilgotności powietrza.

Eq-3 Max – urządzenia daje możliwość sterowania ogrzewaniem za pośrednictwem Internetu przy użyciu komputera lub aplikacji na smartphona. Użytkownik może ustawiać programy na poszczególne dni lub grupy dni (do trzynastu możliwych przełączeń na dzień). Urządzenie posiada wbudowaną funkcję „urlopu”. Zasilane jest bateriami.

xComfort – urządzenie dające możliwość kontrolowania z jednego miejsca ogrzewania, światła czy klimatyzacji. Sterowanie odbywa się z poziomu komputera lub telefonu. Czujniki systemu pozwalają na monitorowanie stanu temperatury w pomieszczeniu, detekecję zalania, dymu, bądź ruchu. Sterowanie odbywa się poprzez wysyłanie sygnałów do odbiorników, które sterują właściwymi urządzeniami takimi jak np. piece C.O, oświetlenie, silniki do rolet lub bram garażowych.

Pokonywanie schodów

Schodołazy – to transportery schodowe, które można zamontować w różnych miejscach. Dzięki szybkiemu składaniu i lekkiej konstrukcji są bezproblemowe w przewozie np. samochodem. Sprawdzają się w przypadku, gdy nie ma możliwości montażu innego urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych. Nie wymagają instalacji na stałe.

Schodołazy

schodolaz_kroczacy

Krzesełka schodowe – zajmują mało miejsca na schodach, są łatwe w użyciu i mają elegancki wygląd. Zaopatrzone są w tzw. system łagodnego startu i stopu, czyli delikatne ruszanie i zatrzymywanie. Siedzisko obraca się pod kątem 90 stopni, dzięki czemu wsiadanie i zsiadanie z krzesełka jest ułatwione.

Krzesełka schodowe

krzeselko_szyna_prosta

Podnośniki i platformy schodowe – sprawdzają się w sytuacjach, kiedy nie ma możliwości montażu długiej rampy podjazdowej. Mogą być montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

omega

Wszystkie wymienione urządzenia są niezwykle użyteczne, ponieważ dają osobie niepełnosprawnej poczucie komfortu i wygody we własnym mieszkaniu. Warto rozważyć wyposażenie mieszkania w te urządzenia. Trzeba tylko wybrać z tych dostępnych na rynku takie, które najlepiej sprawdzą się w naszym wypadku. Później pozostaje już tylko cieszyć się ułatwieniami.