Kuchnia, podobnie jak inne pomieszczenia w domu, powinna być przyjazna i dostępna dla wszystkich domowników. Szczególnie, gdy w domu jest osoba niepełnosprawna, warto spróbować przygotować kuchnię tak, aby swoboda takiej osoby nie musiała zostać ograniczona.

Okucia meblowe

Wspomagają otwieranie i zamykanie przejść między pomieszczeniami i frontów meblowych. Charakteryzują się one bezszelestnym ruchem. Skrzydła, pod wpływem delikatnego pchnięcia, poruszają się w określonym kierunku. W przypadku szuflad warto zastosować prowadnice ze wspomaganiem otwierania, cichym domykaniem i pełnym wysunięciem. Istotne są też zawiasy i klapy wspomagające otwieranie.

Windy meblowe

Mogą być one sterowane elektrycznie. Mebel jest opuszczany do żądanej wysokości, dzięki zastosowaniu silnika. Zapewnia to wygodę sięgania. Na rynku dostępne są również opcje, które oprócz opuszczenia, pozwalają też na lekkie wysunięcie szafki. Dzięki temu osoba poruszająca się na wózku może bez problemów sięgnąć po znajdującą się na niej rzecz.

Windy do blatów

Regulują wysokość blatu meblowego, aby korzystanie z niego było możliwe również z pozycji siedzącej. Można z ich pomocą obniżyć blat, dzięki czemu łatwiej można skorzystać z niego osobie siedzącej na wózku. Gdy obniżenie nie jest już potrzebne można powrócić z blatem na żądane miejsce, podnosząc go do wymaganej wysokości. Sprawdza się to w przypadku, gdy w kuchni pracują zarówno osoba sprawna, jak i osoba poruszająca się na wózku.

Czujniki ruchu

Automatycznie zapalają światło w kuchni oraz w meblach (szafkach, szufladach). Nie ma konieczności przyciskania włącznika światła, co jest dużym ułatwieniem w przypadku osób z niesprawnymi dłońmi. Światło gasi się samoczynnie, jeśli zostanie tak zaprogramowane i czujnik nie wyczuje np. przez dłuższy czas ruchu w pomieszczeniu.

Sprzęty

„Inteligentna” kuchnia to także sprzęty, które łatwo można obsłużyć za pomocą smartfona. Piekarnik, lodówka, kuchenka, okap czy zmywarka – wszystko te urządzenia są już dostępne w opcji, gdzie z użyciem Internetu możemy bez problemu je włączyć, wyłączyć czy nawet ustawić przypomnienie, że kończą się zapasy (jedzenia lub kapsułek do mycia). Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie aplikacje na naszym telefonie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uaktywnić urządzenie nad ranem, i tuż po przebudzeniu poczuć np. zapach świeżo wypieczonego chleba.

Wszystkie te rzeczy sprawiają, że praca w kuchni staje się przyjemnością. Dzięki nim nawet osoba niepełnosprawna nie musi już czuć się w kuchni obco i nieswobodnie.