Coraz bliżej wakacje. Wiele osób myśli już o tym, gdzie spędzi swój wyczekiwany urlop. Podobnie jest w przypadku osób niepełnosprawnych. Wyjazdy wiążą się jednak z tym, że trzeba wybrać odpowiedni środek transportu. Co, jeśli wybierzemy podróż samolotem? Co warto wiedzieć, będąc osobą niepełnosprawną i planując podróż samolotem?

lotnisko_niepelnosprawni

Na początek trzeba zaznaczyć, że linie lotnicze nie mogą odmówić zabrania na swój pokład osoby niepełnosprawnej ruchowo, mentalnie czy sensorycznie. Co więcej, jest szereg praw, które przysługują osobie niesprawnej podczas podróży samolotem. Gwarantują to przepisy zawarte w rozporządzeniu UE nr 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 o prawach pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Warto wiedzieć, że pomoc udzielona osobie niepełnosprawnej zarówno na lotnisku, jak i w samolocie jest bezpłatna. Na jaką zatem pomoc może liczyć niepełnosprawny pasażer linii lotniczych? Może liczyć na:

 • pomoc podczas przemieszczenia się z wyznaczonego punktu do miejsca odprawy,
 • pomoc przy dokonywaniu odprawy i nadawaniu bagażu,
 • pomoc przy przemieszczeniu się z miejsca odprawy do samolotu wraz z wypełnieniem procedury emigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
 • wejście na pokład samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy,
 • pomoc przy przemieszczeniu się od drzwi samolotu do konkretnego miejsca na lotnisku,
 • pomoc przy przechowywaniu i pobieraniu bagażu w samolocie,
 • pomoc przy przemieszczeniu się z konkretnego miejsca na lotnisku do drzwi samolotu,
 • pomoc przy zejściu z pokładu samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy,
 • pomoc przy przemieszczaniu się z samolotu do hali bagażowej i przy odbiorze bagażu wraz z dopełnieniem procedury imigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
 • pomoc w przemieszczeniu się z hali bagażowej do konkretnego punktu,
 • pomoc przy lotach tranzytowych,
 • pomoc przy przemieszczaniu się do toalety.

lotnisko_niepelnosprawni1

Jeśli osoba niepełnosprawna chce podróżować sama, musi umieć samodzielnie skorzystać z toalety, samodzielnie spożywać posiłek i samodzielnie zaaplikować sobie odpowiednie lekarstwa. Osoby niepełnosprawne muszą być również zdolne samodzielnie założyć i korzystać z maski tlenowej. Jeśli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wykonać któreś z wymienionych czynności, musi podróżować pod opieką drugiej osoby (która ma ukończone 16 lat).

Linie lotnicze umożliwiają przewóz wózków inwalidzkich. Jeśli wózek przekracza rozmiary pozwalające na swobodny przejazd na pokładzie samolotu, musi on zostać nadany jako bagaż rejestrowany do luku samolotu. Jest to jednak usługa bezpłatna. W przypadku wózków elektrycznych trzeba podać informację, czy wózek posiada akumulatory suche czy wypełnione płynnym elektrolitem. Obowiązek ustalenia czy akumulator jest rozlewający się czy nie rozlewający się należy do konkretnej linii lotniczej. Ważne jest, że linie lotnicze nie mogą żądać opłaty za pakowanie takich akumulatorów. Należy również podać czy wózek się składa.

Osoby niepełnosprawne i te z ograniczoną sprawnością ruchową wchodzą na pokład samolotu jako pierwsze i opuszczają go jako ostatnie. Mają też prawo do wybrania sobie miejsca, w którym będą mogły odpowiednio spędzić lot. Wybór jest jednak ograniczony wymogami bezpieczeństwa.

Osoby niewidome i niedowidzące korzystające z pomocy psa przewodnika mogą bezpłatnie przewieźć go na pokładzie samolotu. Wymagane jest poświadczenie weterynaryjne dotyczące takiego psa oraz  dokument potwierdzający jego status psa przewodnika, kaganiec i uprzęż. Linia lotnicza nie może odmówić przyjęcia psa przewodnika na pokład, jeśli pies ma wszystkie potrzebne oznakowania i poświadczenia.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej jest zatem jak najbardziej możliwa. Jeśli dodatkowo przygotujemy się do niej odpowiednio wcześnie, może okazać się bardzo przyjemna i niekłopotliwa. Pozostaje tylko liczyć na pomyślne wiatry.