Coraz bliżej wakacje. Wiele osób myśli już o tym, gdzie spędzi swój wyczekiwany urlop. Podobnie jest w przypadku osób niepełnosprawnych. Wyjazdy wiążą się jednak z tym, że trzeba wybrać odpowiedni środek transportu, np. samolot. Co warto wiedzieć, będąc osobą niepełnosprawną i planując podróż samolotem?

Podróż samolotem
Niepełnosprawny w samolocie

Podróż samolotem – prawa osoby niepełnosprawnej podczas lotu samolotem

Na początku trzeba zaznaczyć, że linie lotnicze nie mogą odmówić zabrania na swój pokład osoby niepełnosprawnej ruchowo, mentalnie czy sensorycznie. Co więcej, istnieje szereg praw, które przysługują osobie niesprawnej podczas podróży samolotem. Gwarantują to przepisy zawarte w rozporządzeniu UE nr 1107/2006 z dnia 5 lipca 2006 o prawach pasażerów niepełnosprawnych i o ograniczonej mobilności.

Lot samolotem - osoba niepełnosprawna
Lot osoby niepełnosprawnej

Warto wiedzieć, że pomoc udzielona osobie niepełnosprawnej zarówno na lotnisku, jak i w samolocie jest bezpłatnaMożesz liczyć na:

  • pomoc podczas przemieszczenia się z wyznaczonego punktu do miejsca odprawy,
  • pomoc przy dokonywaniu odprawy i nadawaniu bagażu,
  • pomoc przy przemieszczeniu się z miejsca odprawy do samolotu wraz z wypełnieniem procedury emigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
  • wejście na pokład samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy,
  • pomoc przy przemieszczeniu się od drzwi samolotu do konkretnego miejsca na lotnisku,
  • pomoc przy przechowywaniu i pobieraniu bagażu w samolocie,
  • pomoc przy przemieszczeniu się z konkretnego miejsca na lotnisku do drzwi samolotu,
  • pomoc przy zejściu z pokładu samolotu przy wykorzystaniu wind, wózków inwalidzkich lub innej potrzebnej pomocy,
  • pomoc przy przemieszczaniu się z samolotu do hali bagażowej i przy odbiorze bagażu wraz z dopełnieniem procedury imigracyjnej, celnej i bezpieczeństwa,
  • pomoc w przemieszczeniu się z hali bagażowej do konkretnego punktu,
  • pomoc przy lotach tranzytowych,
  • pomoc przy przemieszczaniu się do toalety.
dofinansowaneie PFRON
Zobacz jak uzyskać dofinansowanie PFRON

Kiedy osoba niepełnosprawna musi podróżować z opiekunem?

Jeśli osoba niepełnosprawna chce podróżować sama, musi umieć samodzielnie skorzystać z toalety, samodzielnie spożywać posiłek i samodzielnie zaaplikować sobie odpowiednie lekarstwa. Osoby niepełnosprawne muszą być również zdolne samodzielnie założyć i korzystać z maski tlenowej. Jeśli osoba niepełnosprawna nie jest w stanie wykonać któreś z wymienionych czynności, musi podróżować pod opieką drugiej osoby (która ma ukończone 16 lat).

Niepełnosprawni w samolocie
Podczas lotu samolotem możesz liczyć na pomoc ze strony obsługi.

Jak wygląda transportowanie wózków inwalidzkich?

Oferta krzesełek schodowych

Linie lotnicze umożliwiają przewóz wózków inwalidzkich. Jeśli wózek przekracza rozmiary pozwalające na swobodny przejazd na pokładzie samolotu, musi on zostać nadany jako bagaż rejestrowany do luku samolotu. Jest to jednak usługa bezpłatna. W przypadku wózków elektrycznych trzeba podać informację, czy wózek zawiera akumulatory suche czy wypełnione płynnym elektrolitem. Obowiązek ustalenia, czy akumulator jest rozlewający się czy nierozlewający się należy do konkretnej linii lotniczej. Ważne jest, że linie lotnicze nie mogą żądać opłaty za pakowanie takich akumulatorów. Należy również podać czy wózek można złożyć.

Osoby niepełnosprawne i te z ograniczoną sprawnością ruchową wchodzą na pokład samolotu jako pierwsze i opuszczają go jako ostatnie. Mają też prawo do wybrania sobie miejsca, w którym będą mogły odpowiednio spędzić lot. Wybór jest jednak ograniczony wymogami bezpieczeństwa.

Samolot a osoba niepełnosprawna.
Lot osoby niepełnosprawnej

Osoby niewidome i niedowidzące, które korzystają z pomocy psa przewodnika mogą bezpłatnie przewieźć go na pokładzie samolotu. Wymagane jest poświadczenie weterynaryjne dotyczące takiego psa oraz  dokument potwierdzający jego status psa przewodnika, kaganiec i uprząż. Linia lotnicza nie może odmówić przyjęcia psa przewodnika na pokład, jeśli pies ma wszystkie potrzebne oznakowania i poświadczenia.

Podróż samolotem osoby niepełnosprawnej jest zatem jak najbardziej możliwa. Jeśli dodatkowo przygotujemy się do niej odpowiednio wcześnie, może okazać się bardzo przyjemna i niekłopotliwa. Pozostaje tylko liczyć na pomyślne wiatry.

Sprawdź modele windy Stiltz.
Skontaktuj się z naszym doradcą ds likwidacji barier architektonicznych