Wkrótce koniec lata. Zwolennicy pływania przeniosą się z jezior, mórz i rzek do basenów. Osoby niepełnosprawne często mają problemy z wejściem do basenu. Z pomocą mogą jednak przyjść podnośniki basenowe dostępne na niektórych kąpieliskach.

Podnośnik basenowy – co to takiego?

Zwykle jest to siedzisko z oparciem, które zjeżdża wraz z pasażerem do basenu. A po zakończeniu wizyty w basenie, unosi osobę z powrotem na brzeg. Podnośnik basenowy jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych i starszych, które pragną korzystać z basenu, pomimo tego, że nie mogą samodzielnie do niego wejść.

Nie zajmuje dużo miejsca. A przy tym jest bezpieczny – zarówno dla osób obsługiwanych, jak i obsługujących. Gdy nie jest używany, można go łatwo schować, np. magazynie czy innym miejscu przechowania. Na rynku dostępnych jest wiele modeli takich podnośników. Poniżej opisaliśmy tylko niektóre z nich.

Podnośnik basenowy MET 400

Udźwig: 120 kg lub 150 kg
Masa własna: 170 kg
Wysokość podnoszenia: 1,10 m

Ma cztery kółka (w tym dwa obrotowe), które ułatwiają manewrowanie podnośnikiem. Stabilizujące podnóżki dają gwarancję bezpiecznego osadzenia urządzenia. Sterowanie podnośnikiem odbywa się za pomocą pilota przyciskowego, dzięki któremu obsługa podnośnika nie wymaga pomocy opiekuna. Urządzenie zawiera też składane podłokietniki, regulowany podnóżek i siedzisko, które można zdemontować.

podnosnik_basenowy_met400

Podnośnik basenowy Handi-Move 3200

Udźwig: 135 kg
Masa własna: 44 kg
Wysokość podnoszenia: 1880 mm

Podnośnik zasilany akumulatorowo. Został wykonany ze stali nierdzewnej pomalowanej proszkowo. Wyróżnia się intuicyjną obsługą za pomocą dwóch pneumatycznych przycisków. Jego zaletą jest mały rozmiar, dzięki któremu nie zajmuje dużo miejsca. Dla większej wygody użytkowników pilot sterujący został wyposażony w podstawowe funkcje: „góra/dół”.

podnosnik_basenowy_hm3200

Podnośnik basenowy Delfin

Udźwig: 110 kg (w zależności od ciśnienia wody)
Wysokość podnoszenia: 167 cm

Urządzenie napędzane za pomocą ciśnienia wody z instalacji wodnej budynku. Montowane jest do podłoża i ściany basenu. Podnośnik ten został wykonany ze stali nierdzewnej. Jest wyposażony w obrotowe krzesełko, które ułatwia wsiadanie i wysiadanie z brzegu basenu, oraz w napęd hydrauliczny.

podnosnik_basenowy_delfin

Powyżej wymieniliśmy tylko 3 modele podnośników basenowych, lecz obecnie jest ich już znacznie więcej. Zanim wybierzesz się na basen, skontaktuj się z wybraną jednostką i zapytaj, czy udostępnia urządzenie do transportu osoby niepełnosprawnej do i z basenu. Jeśli tak, to nie pozostaje nic innego, jak tylko skorzystać z tej opcji i cieszyć się czasem spędzonym w wodzie.