Łazienka przystosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna być wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna, powinna też zapewniać bezpieczeństwo i intymność. Często w łazienkach osób niepełnosprawnych są zamontowane wanny, ale czy oznacza to, że nie ma już wtedy możliwości swobodnego skorzystania z łazienki? Otóż nie – ponieważ na rynku dostępne są urządzenia ułatwiające dostanie się osoby niepełnosprawnej do wanny, bez konieczności „wnoszenia” jej przez drugą osobę do tejże wanny.

podnosnik_wannowy1

Takim urządzeniem są podnośniki wannowe. Są one przeznaczone dla osób mających problemy ruchowe i nie mających na tyle siły aby wejść lub wyjść z wanny. Nadają się do każdej wanny. Jest to stabilne siedzisko z oparciem. Urządzenie zjeżdża z osobą do wanny, a następnie, po umyciu, unosi osobę z powrotem do krawędzi wanny. Podnośnik można w każdej chwili złożyć i schować.

Posiada prosty system sterowania – wodoszczelnego pilota. Opcją wyposażenia może być dysk przesuwno-obrotowy, pozwalający na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z urządzenia. Pilot posiada dwa przyciski do sterowania pracą: góra-dół oraz diodę informującą o stanie naładowania akumulatora. Pokrycie jest łatwe w utrzymaniu czystości i estetyczne, higieniczne, z powierzchnią łatwą do utrzymania czystości. Podnośnik jest wodoszczelny, bez obaw można używać go w kontakcie z wodą.

podnosnik_wannowy2

Podnośnik jest w stanie podnieść osobę do 150 kg. Wszystko zależy jednak od tego, jaki podnośnik wybierzemy. Warto na to zwrócić uwagę kupując urządzenie.

Zalety podnośnika wannowego:

  • duża stabilność i bezpieczeństwo użytkowania w wannie,
  • duża wysokość podnoszenia,
  • niewielkie rozmiary po złożeniu,
  • niewielka masa przy możliwości znacznego obciążenia,
  • prosty montaż/demontaż urządzenia.

Wady podnośnika wannowego:

  • zasilanie akumulatorowe,
  • długi czas ładowania.

Na zakup takiego podnośnika można uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON. Dofinansowania obsługiwane są przez jednostki samorządowe (PCPRy i MOPRy). O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, bądź inne równoważne orzeczenie, zamieszkujące na terenie danego miasta. Zakres udzielanej pomocy może się różnić w poszczególnych Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie/Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie. Wnioski rozpatrywane są wg kolejności wpłynięcia do urzędu, co oznacza że kto pierwszy ten lepszy, więc najlepiej taki wniosek złożyć na samym początku roku.