Łazienka przystosowana do potrzeb osoby niepełnosprawnej powinna być wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna. Musi też zapewniać bezpieczeństwo oraz intymność. Często w łazienkach osób niepełnosprawnych są zamontowane wanny. Nie oznacza to jednak wcale, że taka adaptacja wyklucza możliwość swobodnego korzystania z pomieszczenia przez osoby niepełnosprawne.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie warunki powinna spełniać łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo,
- jak zaadaptować łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, wykorzystując podnośnik wannowy,
- w jaki sposób działają podnośniki wannowe,
- jak zmniejszyć koszty zakupu podnośnika wannowego dzięki dofinansowaniu ze środków PFRON.
Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej w praktyce
Na rynku są już dostępne urządzenia ułatwiające wejście do wanny bez pomocy opiekuna, który wcześniej wnosił do niej osobę niepełnosprawną ruchowo. Są nimi podnośniki wannowe. Niektóre z nich mogą unieść osobę ważącą nawet 150 kg. Wszystko zależy jednak od tego, jaki podnośnik wybierzemy. Warto zwrócić na to uwagę w trakcie zakupu urządzenia.
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo może być wygodna
To właśnie z myślą o takich osobach powstały te nowoczesne urządzenia, które nadają się do każdej wanny. Stanowią one rodzaj stabilnego siedziska z oparciem. Podnośnik wannowy zjeżdża do wanny wraz z osobą niepełnosprawną, a następnie – po zakończeniu mycia – unosi pasażera z powrotem do krawędzi wanny. Sprawdza się nawet w małych łazienkach, ponieważ można go w każdej chwili złożyć oraz schować.
Podnośnik ten został wyposażony w prosty system sterowania za pomocą wodoszczelnego pilota. Opcjonalnie można go kupić wraz z dyskiem przesuwno-obrotowym, który pozwala na jeszcze bardziej komfortowe korzystanie z urządzenia. Na pilocie znajdują się dwa przyciski do sterowania pracą: góra-dół oraz dioda informująca o stanie naładowania akumulatora. Materiał pokrywający podnośnik ułatwia jego utrzymanie w czystości i zachowanie estetycznego wyglądu. Urządzenie jest wodoszczelne, co zwiększa bezpieczeństwo jego użytkowania nawet podczas kontaktu z wodą.
Zalety wykorzystania podnośnika wannowego do adaptacji łazienki dla potrzeb osoby niepełnosprawnej:
- stabilność i bezpieczeństwo użytkowania w wannie,
- duża wysokość podnoszenia,
- niewielkie rozmiary po złożeniu,
- mała masa, która idzie w parze z dużym udźwigiem,
- prosty montaż i demontaż urządzenia.
Wady podnośnika wannowego:
- zasilanie akumulatorowe,
- długi czas ładowania.
Dofinansowanie ze środków PFRON dla niepełnosprawnych
Na zakup takiego podnośnika można uzyskać dotację, która pozwoli obniżyć koszty jego zakupu. Dofinansowania są obsługiwane przez jednostki samorządowe (PCPR-y i MOPR-y). Mogą się o nie ubiegać osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, bądź inne równoważne orzeczenie, które zamieszkują na terenie danego miasta. Zakres udzielanej pomocy może być różny w poszczególnych Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie i Miejskich Ośrodkach Pomocy Rodzinie. Wnioski rozpatrywane są wg kolejności wpłynięcia do urzędu, co oznacza że kto pierwszy, ten lepszy. Najlepiej jest więc złożyć taki wniosek na samym początku roku.
Dofinansowanie ze środków PFRON przysługuje również na podnośnik ścienny Levicare, który umożliwia adaptację łazienki do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zobacz jego działanie na poniższym filmiku i dowiedz się więcej o tym praktycznym urządzeniu!