Platforma schodowa likwiduje bariery architektoniczne w budynkach, transportując osoby niepełnosprawne po schodach. Ma większy udźwig niż  krzesełka schodowe. Zwykle instaluje się ją w ciągu biegu schodowego. Na rynku dostępne są platformy produkowane m.in. w Austrii, Czechach, Włoszech, Anglii czy Niemczech.

Platforma przyschodowa
Zewnętrzna platforma schodowa – montaż w Modrzycy

Nowoczesne platformy firmy Ascendor

Ascendor produkuje 2 modele dźwigów – PLG7 i PLK8. Pierwszy z nich jest platformą na szynie prostej, natomiast drugi –   platformą na szynie krzywoliniowej.

Windy dla niepełnosprawnych Ascendor są zasilane akumulatorowo. Zwykle znajdują się w nich 4 akumulatory 12 woltowe. W przypadku  większego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego stosuje się jednak 8 baterii.

Zarówno PLG7, jak i PLK8 zajmują na schodach mało miejsca. Są to urządzenia w pełni automatyczne i bardzo ciche. Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po ich złożeniu nie ma dostępu do panelu sterowania, zatem nikt, kto nie ma pilota, nie uruchomi urządzenia.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | Ascendor PLK8 na torze krzywoliniowym

Intuicyjna obsługa i wysoka jakość wykonania platform Ascendor

Dzięki temu, że w urządzeniach zastosowano czujniki krawędziowe, w chwili napotkania przeszkody, platforma automatycznie się zatrzyma. Urządzenia mogą być obsługiwane na kilka sposobów: z panela sterującego na platformie, z mobilnego pilota zdalnego sterowania, ze sterownika na kablu albo za pomocą kasety przywoławczej z blokadą dostępu.

PLATFORMA SCHODOWA ASCENDOR W DOMU | WINDA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wysokiej jakości tor jezdny został wykonany ze stali nierdzewnej i może służyć też jako poręcz. Cała obudowa windy schodowej jest wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej.

ascendor_plk8_instalacje
Montaż platformy schodowej Ascendor

Platforma krzywoliniowa Ascendor PLK8

Można ją zamontować na schodach krzywoliniowych lub zabiegowych. Możliwe jest również zamontowanie jej na schodach prostych ze zmiennym kątem nachylenia i tam, gdzie na dole jest wymagany zakręt parkingowy – 180 lub 90 stopni. Urządzenie porusza się po dwóch szynach mocowanych do ściany nośnej budynku lub do słupków. Tor jezdny platformy może zawierać odcinki poziome, jednak wtedy wymagana jest tzw. „trzecia rurka„.

Platforma została wyposażona w nowoczesny wyświetlacz LCD, który pozwala szybko lokalizować błędy lub usterki.

Winda schodowa ma płaską konstrukcję, dzięki czemu pozwala oszczędzić miejsce na schodach. W przypadku braku zasilania bezpieczeństwo korzystania z dźwigu zapewniają akumulatory i ich inteligentny system ładowania. Jeśli na schodach znajdzie się przeszkoda, system czujników bezpieczeństwa zatrzyma urządzenie automatycznie.

Dane techniczne Ascendor PLK8

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Szerokość po złożeniu: 25 cm
Wymiary platformy: 800×800 mm i 1000×800 mm
Kąt nachylenia schodów: 0° – 47°
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ∼50Hz
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Szyna: mocowana do ściany (nośnej) lub do stopni schodów (na słupkach)
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany i 107 cm przy montażu na słupkach

Ile kosztuje platforma schodowa PLK8?

Model Ascendor PLK8 kosztuje od 70 tys. zł. Cena zależy od długości schodów, sposobu montażu toru jezdnego (do ściany lub na słupkach) oraz liczby i rodzaju zakrętów.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych firmy Ascendor, model PLK8

Dodatkowy koszt stanowi opłata za przeprowadzenie odbioru technicznego UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Po zamontowaniu platformy otrzymasz od nas pełną dokumentację urządzenia (za wyjątkiem protokołu elektrycznego i budowlanego). Koszt odbioru technicznego do UDT wynosi 300-500 zł.

Warto wiedzieć, że na zakup takiej platformy można uzyskać dofinansowanie. Przyznawane jest ono ze środków PFRON, a obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (MOPR-y i PCPR-y). O szczegóły należy pytać w jednostce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych | model Ascendor PLK8 na szynie krzywoliniowej

Natomiast więcej na temat modelu PLG7 można znaleźć na stronie: https://dla-niepelnosprawnych.pl/platformy-schodowe/platforma-ascendor-plg7-na-szynie-prostej/

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych