Platforma schodowa likwiduje bariery architektoniczne w budynkach, transportując osoby niepełnosprawne po schodach. Ma większy udźwig niż  krzesełka schodowe. Zwykle instaluje się ją w ciągu biegu schodowego. Na rynku dostępne są platformy produkowane m.in. w Austrii, Czechach, Włoszech, Anglii czy Niemczech. Platforma Schodowa Ascendor to jeden z dostępnych modeli.

Platforma przyschodowa
Zewnętrzna platforma schodowa – montaż w Modrzycy

Nowoczesne platformy firmy Ascendor

Ascendor produkuje 2 modele dźwigów – PLG7 i PLK8. Pierwszy z nich jest platformą na szynie prostej, natomiast drugi –  platformą na szynie krzywoliniowej.

Windy dla niepełnosprawnych Ascendor zasila akumulator. Zwykle znajdują się w nich 4 akumulatory 12 woltowe. W przypadku  większego obciążenia (300 kg) lub długiego toru jezdnego stosuje się jednak 8 baterii.

Zarówno platforma schodowa Ascendor PLG7, jak i PLK8 zajmują na schodach mało miejsca. Są to urządzenia w pełni automatyczne i bardzo ciche. Ważną zaletą platform Ascendor jest to, że po ich złożeniu nie ma dostępu do panelu sterowania, zatem nikt, kto nie ma pilota, nie uruchomi urządzenia.

Intuicyjna obsługa i wysoka jakość wykonania platform Ascendor

Dzięki temu, że w urządzeniach zastosowano czujniki krawędziowe, w chwili napotkania przeszkody, platforma automatycznie się zatrzyma. Urządzenie może być obsłużone na kilka sposobów:

  • po pierwsze z panela sterującego na platformie,
  • po drugie z mobilnego pilota zdalnego sterowania,
  • po trzecie ze sterownika na kablu
  • po czwarte albo za pomocą kasety przywoławczej z blokadą dostępu.

Wysokiej jakości tor jezdny jest wykonany ze stali nierdzewnej i służy też jako poręcz. Cała obudowa windy schodowej jest wykonana z lekkiego tworzywa sztucznego lub ze stali nierdzewnej.

ascendor_plk8_instalacje
Montaż platformy schodowej Ascendor

Platforma (schodowa) krzywoliniowa Ascendor PLK8

Można ją zamontować na schodach krzywoliniowych lub zabiegowych. Platforma może być zamontowana na schodach prostych ze zmiennym kątem nachylenia i tam, gdzie na dole jest wymagany zakręt parkingowy – 180 lub 90 stopni. Urządzenie porusza się po dwóch szynach mocowanych do ściany nośnej budynku lub do słupków. Tor jezdny platformy może zawierać odcinki poziome, jednak wtedy wymagana jest tzw. „trzecia rurka„.

Platforma jest wyposażona w nowoczesny wyświetlacz LCD, który pozwala szybko lokalizować błędy lub usterki.

Platforma schodowa Ascendor ma płaską konstrukcję, dzięki czemu pozwala oszczędzić miejsce na schodach. W przypadku braku zasilania bezpieczeństwo korzystania z dźwigu zapewniają akumulatory i ich inteligentny system ładowania. Jeśli na schodach znajdzie się przeszkoda, system czujników bezpieczeństwa zatrzyma urządzenie automatycznie.

Dane techniczne Ascendor PLK8

Udźwig: 225 kg (300 kg w opcji)
Moc: 0,5 kW
Prędkość podróżowania: 0,15 m/s
Szerokość po złożeniu: 25 cm
Wymiary platformy: 800×800 mm i 1000×800 mm
Kąt nachylenia schodów: 0° – 47°
Zasilanie: 24V DC / 220V-230V ∼50Hz
Poziom hałasu: poniżej 63 dB
Szyna: mocowana do ściany (nośnej) lub do stopni schodów (na słupkach)
Minimalna szerokość schodów: 100 cm przy montażu toru do ściany i 107 cm przy montażu na słupkach

Ile kosztuje platforma schodowa PLK8?

Model Ascendor PLK8 kosztuje od 73 tys. zł. Cena zależy od:

  • po pierwsze długości schodów,
  • po drugie sposobu montażu toru jezdnego (do ściany lub na słupkach)
  • po trzecie oraz liczby i rodzaju zakrętów.

Dodatkowy koszt stanowi opłata za przeprowadzenie odbioru technicznego UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Po zamontowaniu platformy otrzymasz od nas pełną dokumentację urządzenia (za wyjątkiem protokołu elektrycznego i budowlanego). Koszt odbioru technicznego do UDT wynosi 300-500 zł.

Warto wiedzieć, że na zakup takiej platformy można uzyskać dofinansowanie. Możesz je otrzymać ze środków PFRON, a obsługiwane jest przez jednostki samorządowe (MOPR-y i PCPR-y). O szczegóły należy pytać w jednostce właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Natomiast więcej na temat modelu PLG7 można znaleźć na stronie: https://dla-niepelnosprawnych.pl/platformy-schodowe/platforma-ascendor-plg7-na-szynie-prostej/

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych