Krzesełka schodowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które, choć w ograniczony sposób, mogą samodzielnie poruszać się. Jednak w przypadku osób jeżdżących na wózku inwalidzkim takie rozwiązanie nie zawsze sprawdza się. Dlatego powstały platformy schodowe umożliwiające bezpieczne pokonanie schodów także niepełnosprawnym siedzącym na wózku.

Platforma schodowa – co to takiego?

Platforma schodowa to urządzenie składające się z płaskiej podstawy, na której ustawiany jest wózek oraz mechanizmu umożliwiającego przemieszczanie platformy w górę i w dół schodów. Urządzenie to jest bardzo proste i wygodne. Pozwala na swobodne przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym, nie tylko na wózkach, ale również poruszającym się przy pomocy balkoników.

Platforma schodowa Ascendor po złożeniu

Platforma schodowa – gdzie może być zamontowana?

Zaletą platform schodowych jest ich szerokie zastosowanie. Można je montować zarówno w domach jednorodzinnych, blokach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, ale również w miejscach mniej oczywistych takich jak np. sklepy czy punkty usługowe. Platformy schodowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem, aczkolwiek wymagają nieco miejsca, aby można z nich wygodnie korzystać.

Platforma schodowa prostoliniowa
Platforma dla niepełnosprawnych na schody proste

Platforma schodowa – wymagania dotyczące montażu

Wymagania dotyczące montażu platformy schodowej mogą nieco różnić się w zależności od modelu urządzenia. Jednakże w większości wypadków do montażu tego urządzenia konieczna jest powierzchnia 1,3 m kwadratowego w miejscu przystanku platformy. Taka przestrzeń jest potrzebna do wygodnego wjazdu i zjazdu wózkiem z platformy. Drugim wymogiem jest szerokość schodów, która musi wynosić co najmniej 110 cm. Jest to szerokość jaką zajmuje rozłożona platforma schodowa. Większość produkowanych obecnie modeli jest składana, dzięki czemu nieużywane urządzenia zajmują niewiele miejsca.

Platforma schodowa montowana jest bezpośrednio na ścianie lub na specjalnych słupkach przygotowanych do montażu urządzenia. O sposobie montażu decydują warunki architektoniczne panujące w miejscu montowania jest platformy.

Platforma przyschodowa Delta

Platforma a krzesełko schodowe

Często pojawia się pytanie co jest lepszym rozwiązaniem – platforma czy krzesełko? Zanim podejmie się decyzję należy wiedzieć, że każde z tych urządzeń ma swoją specyfikę i wymagania. Krzesełko schodowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które choć w minimalnym stopniu mogą poruszać się samodzielnie. Jeśli konieczne jest przemieszczanie się na wózku, wówczas platforma będzie wygodniejszym rozwiązaniem. Podejmując decyzję o zakupie jednego lub drugiego urządzenia trzeba też pamiętać o wielkości obu instalacji. Platforma wymaga zdecydowanie większej przestrzeni montażowej i użytkowej, a co za tym idzie nie można jej zainstalować na wąskich schodach w domu. Kolejnym elementem mogącym wpłynąć na decyzję jest cena urządzenia. Aczkolwiek warto pamiętać, że istnieje możliwość dofinansowania do zakupu sprzętu umożliwiającego pokonywanie barier architektonicznych, w tym schodów. Dzięki dopłacie cena urządzenia i jego montażu może być znacznie niższa.

dofinansowanie PFRON

Platforma schodowa to urządzenie wymagające większej powierzchni niż krzesełko schodowe, jednak daje ona możliwość przemieszczania się między piętrami osobie na wózku, co pozwala na większą samodzielność niepełnosprawnemu a także jest wygodne dla opiekuna prowadzącego wózek. O tym, jakie urządzenie do pokonywania schodów najlepiej sprawdzi się w Twoim wypadku zapytaj naszych konsultantów. Doradzą Ci i pomogą w wyborze odpowiedniego modelu urządzenia.

platformy schodowe