Zgodnie z polskim i europejskim prawem możesz zacząć korzystać z krzesełka do transportu po schodach dopiero po odbiorze technicznym urządzenia. Aby go przeprowadzić, musisz dopełnić kilku formalności i zebrać kompletną dokumentację. Zobacz, jak to zrobić od A do Z.

Mini winda na schody
Krzesełko schodowe – realizacja Wind Schodowych w Śmiglu

Dzięki przeczytaniu artykułu dowiesz się:

  • dlaczego wymagany jest odbiór techniczny windy krzesełkowej,
  • jakie dokumenty będą Ci potrzebne do jego uzyskania,
  • o czym musisz pamiętać po otrzymaniu protokołu z odbioru technicznego.

Co oznacza pełny dozór techniczny krzesełka schodowego?

Użytkowanie urządzeń przeznaczonych do transportowania osób niepełnosprawnych tj. krzesełko, podnośnik pionowy czy platforma schodowa, wymaga zgłoszenia windy do Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Na podstawie przekazanej dokumentacji oraz badania przeprowadzonego przez inspektora w miejscu montażu wystawiany jest protokół, który potwierdza możliwość korzystania z windy krzesełkowej. Przedstawiciele UDT, którzy prowadzą również okresowe badania techniczne, dopuszczają do użytku wyłącznie urządzenia spełniające normy opisane w tzw. Dyrektywie Maszynowej 2006/42/EC. W ramach dozoru inspektorzy sprawdzają stan techniczny krzesełka schodowego co 2 lata. Więcej informacji znajdziesz w rozporządzeniu Rady Ministrów z 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe Acorn A180

Koszty odbioru krzesełka do transportu po schodach

Aby móc w pełni korzystać z urządzenia, musisz pokryć koszty przygotowania dokumentów oraz formalnej procedury odbioru technicznego. Samo przeprowadzenie badania przez inspektora to wydatek wynoszący od 300 do 500 zł. Dzięki jego wykonaniu zyskujesz jednak pewność, że korzystanie z urządzenia jest w pełni bezpieczne. Jest to istotne szczególnie w przypadku bloku lub miejsc użytku publicznego, ponieważ jako właściciel windy dla niepełnosprawnych ponosisz odpowiedzialność za prawidłowe działanie krzesełka schodowego.

KRZESŁO SCHODOWE W BLOKU | WINDA DLA SENIORA OTOLIFT MODUL AIR

Dokumentacja dla krzesła do zwożenia chorych po schodach

Zgłoszenie windy krzesełkowej do UDT wymaga złożenia w urzędzie kompletu dokumentów. Do dwóch z nich warto dołączyć skany potwierdzające nadanie uprawnień osobom, które złożyły podpisy na dokumentacji. Chodzi tutaj o:

  • protokół budowlany – dokument podpisywany przez kierownika budowy, projektanta lub konstruktora, a więc osobę z uprawnieniami budowlanymi, która potwierdzi, że schody przeniosą obciążenia powstające w trakcie korzystania z krzesełka.
  • protokół elektryczny ze schematem jednokreskowym – jest on związany z gniazdkiem elektrycznym, z którego prąd służy do zasilania krzesła do zwożenia chorych po schodach. Podpisuje go elektryk posiadający uprawnienia D oraz E.

Urząd będzie wymagał od Ciebie także dostarczenia podpisanego wniosku o odbiór, w którym jako właściciel urządzenia jesteś nazywany płatnikiem. Wzór tego dokumentu oraz pozostałą dokumentację techniczną możesz bezpłatnie uzyskać od ekspertów z Wind Schodowych.

Krzesło schodowe dla seniorów Otolift TWO na torze krzywoliniowym

Krzesełka schodowe – dokumentacja techniczna

W jej skład wchodzą wszystkie dokumenty techniczne związane z urządzeniem, a więc:

  • projekt wykonawczy,
  • protokoły: prób przeciążeniowych i montażu,
  • deklaracja CE,
  • opis techniczny,
  • instrukcja obsługi,
  • lista serwisowa.
Krzesełko schodowe HomeGlide - Windy Schodowe

Gdy uzyskasz komplet dokumentów, dołącz je do wniosku i zanieś do odpowiedniego oddziału UDT. Następnie odczekaj tydzień i zadzwoń do urzędu, aby poprosić o dane inspektora, który przeprowadzi badanie w miejscu montażu krzesła do transportu po schodach. Po ich uzyskaniu umów termin odbioru krzesełka schodowego. W trakcie badania powinien być obecny konserwator z uprawnieniami UDT (może być nim ekspert z firmy montującej windę krzesełkową).

Odbiór techniczny krzesełek schodowych to nie wszystko

Otrzymanie protokołu od inspektora UDT pozwala Ci w pełni korzystać z samobieżnego fotelika. Nie zwalnia Cię jednak z obowiązków związanych z regularnym serwisowaniem i kontrolowaniem stanu technicznego urządzenia. W przypadku użytkowania krzesełka schodowego na potrzeby prywatne zamawiaj wizytę serwisanta raz w roku – jej koszt wynosi 200-250 zł. W innych sytuacjach niezbędne będzie sprawdzenie stanu krzesełka co 6 miesięcy.

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych