Krzesełka schodowe to jedno z najprostszych i najtańszych rozwiązań pozwalających na likwidację bariery architektonicznej jaką są schody. Krzesełka montujemy najczęściej w domach i mieszkaniach. Używane są także w budynkach użyteczności publicznej. Głównymi zaletami tego rodzaju urządzeń jest ich niewielki rozmiar, możliwość przystosowania do różnych warunków lokalowych a także stosunkowo niewysoka cena. Niewątpliwym atutem krzesełek jest także ich trwałość i możliwość przekazania konkretnego urządzenia kolejnym użytkownikom. Tym samym można kupić zarówno urządzenie zupełnie nowe jak i używane. Czym różnią się krzesełka fabrycznie nowe od tych z drugiej ręki? Czy warto postawić na urządzenia używane?

krzesełka schodowe
Nowe krzesełko schodowe

Krzesełka schodowe – cena

Pierwszą cechą, która decyduje o tym, czy wybrać krzesełko używane czy nowe jest cena urządzenia. Używane krzesełka mają znacznie niższą cenę niż fabrycznie nowe. Decydując się na kupno urządzenia z drugiej ręki z pewnością zapłacisz mniej niż za nowe. Musisz jednak wiedzieć, że może okazać się konieczne dokupienie bocznych listew, aby stworzyć odpowiedni tor poruszania się krzesełka. Ponadto konieczna będzie opłata za montaż i przygotowanie urządzenia do użytku. Niemniej jednak używane krzesełko może okazać się tańsze o co najmniej kilkaset złotych, co stanowi spore oszczędności.

Stan techniczny

Nowe fabrycznie krzesełka schodowe mają gwarancję działania. W przypadku urządzeń z drugiej ręki może być różnie. Jeśli krzesełko kupisz bezpośrednio od wcześniejszego właściciela nie masz pewności jaki jest jego stan techniczny. Używane krzesełko możesz kupić od naszej firmy. Będziesz mieć wtedy pewność, że krzesełko jest sprawdzone i w pełni sprawne.

krzesełko schodowe używane
Używane krzesełko schodowe

Krzesełka schodowe -wygląd

Najbardziej rzucającą się w oczy różnicą między nowym a używanym urządzeniem jest zazwyczaj jego wygląd. Jak można spodziewać się fabrycznie nowe krzesełka nie posiadają zabrudzeń ani uszkodzeń zewnętrznych. W przypadku krzesełek z drugiej ręki wygląd zewnętrzny może być różny. Trzeba liczyć się z zabrudzeniami i uszkodzeniami powstałymi w skutek używania. Niektóre zabrudzenia i uszkodzenia można usunąć, ale nie wszystkie. Dlatego też przed zakupem konkretnego krzesełka dokładnie je obejrzyj, aby wiedzieć za co się płacisz.

Gwarancja i naprawy

Dla wielu kupujących ważnym elementem jest gwarancja na kupowane urządzenie. Fabrycznie nowe krzesełka mają gwarancję producencką, która wynosi co najmniej dwa lata. Okres gwarancji liczymy od dnia zakupu i/lub zamontowania urządzenia. W przypadku krzesełek z drugiej ręki gwarancja uzależniona jest od wieku urządzenia. Jeśli jeszcze nie ma ono dwóch lat nadal obowiązuje gwarancja producencka. Należy pamiętać, że gwarancja nie obejmuje wszystkich usterek jakie mogą powstać podczas użytkowania. Niezależnie od tego czy urządzenie jest nowe czy z drugiej ręki gwarancji nie podlegają usterki powstałe na skutek złego użytkowania. W przypadku urządzeń używanych gwarancji nie podlegają również usterki powstałe przed zakupem np. zarysowania obudowy czy uszkodzenia tapicerki. Dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie stanu urządzenia podczas zakupu. Warto również zrobić zdjęcia, najlepiej w obecności sprzedawcy. Po to, by w razie potrzeby mieć dokument w jakim stanie zostało kupione krzesełko schodowe, a co zepsuło się później.

Dofinansowanie do zakupu urządzenia

Krzesełka schodowe niezależnie od tego czy są nowe czy używane nie należą do tanich urządzeń. Trzeba liczyć się z wydatkiem co najmniej kilku tysięcy złotych. Jednakże można nieco obniżyć wysokość kwoty zakupu starając się od dofinansowanie ze środków PFRON. Dofinansowanie do zakupu krzesełka nie jest uzależnione od tego czy jest ono nowe czy używane, ponieważ jeśli spełnione są inne warunki przyznania dofinansowania zarówno w jednym jak i w drugim wypadku można otrzymać pieniądze.


Zarówno używane krzesełka schodowe jak i nowe to urządzenia, które pomagają w poruszaniu się osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi. Najczęściej kryterium wpływającym na wybór urządzenia z drugiej ręki jest jego cena – zazwyczaj znacznie niższa niż urządzenia nowego. Jeśli zdecydujesz się na używany sprzęt musisz liczyć się z tym, że jego wygląd może nie być idealny a gwarancja producencka już wygasła. Możesz kupić za naszym pośrednictwem używane krzesełka. Będą one na pewno sprawne technicznie i gotowe do montażu i użytku.