Podnośnik pionowy stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych wind, ponieważ jego montaż nie wymaga przebudowywania obiektu, co pozwala obniżyć koszty inwestycji. Do najczęściej zakładanych podnośników dla niepełnosprawnych należą modele Kali B i LiftBoy. Czy wiesz, który z nich sprawdzi się w Twoim domu?
Z artykułu dowiesz się:
- czym wyróżnia się mały podnośnik platformowy LiftBoy
- jakie zalety wynikają z montażu windy platformowej Kali B,
- od czego powinien zależeć wybór modelu podnośnika pionowego,
- jakie są koszty zakupu i montażu obydw urządzeń,
- czym różni się podnośnik pionowy od windy osobowej do domu Stiltz.
Mały podnośnik pionowy – zalety i wady
Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim, doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nie tylko schody mogą stanowić przeszkodę nie do pokonania. Przykładem niepozornej bariery architektonicznej jest wysoki próg w domu lub na zewnątrz, który skutecznie uniemożliwia osobie niepełnosprawnej opuszczenie budynku. Prostym i stosunkowo tanim sposobem na pozbycie się tego utrudnienia jest założenie malego podnośnika platformowego dla niepełnosprawnych LiftBoy. Jego niewielkie gabaryty i waga sięgająca ok. 70 kg sprawiają, że można go postawić bezpośrednio na podłodze lub kostce brukowej, nie ryzykując ich uszkodzenia. Zaletą małego podnośnika platformowego jest także możliwość jego transportowania w bagażniku samochodu. Urządzenie ma jednak także wadę – niweluje różnicę w wysokości, która wynosi nie więcej niż 83 cm.
Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczno-ruchową dla małego podnośnika platformowego.
Podnośniki pionowe Kali B – idealne dla domu i bloku
Jeżeli swobodne wyjście z domu utrudniają Ci schody mające więcej niż 6 stopni, rozważ zamontowanie modelu windy o większym zasięgu. Podnośnik dla niepełnosprawnych Kali B umożliwia unoszenie osób siedzących na wózkach inwalidzkich na maksymalną wysokość 3 metrów. Można go założyć obok schodów oraz przy tarasie lub balkonie (jeżeli mieszkanie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim znajduje się na niskiej kondygnacji budynku). Montaż podnośnika platformowego dla niepełnosprawnych Kali B wymaga 2 m2 wolnej powierzchni oraz dostępu do prądu. Urządzenie jest standardowo zasilane silnikiem indukcyjnym trójfazowym, lecz po dokupieniu falownika można je podłączyć do zwykłego gniazdka elektrycznego.
Kliknij, aby pobrać dokumentację techniczno-ruchową dla windy Kali B.
Podnośniki pionowe Kali B kontra LiftBoy
Warto podkreślić, że wysokość unoszenia platformy to istotny, lecz nie jedyny czynnik, który może decydować o wyborze rodzaju windy. W przypadku niektórych budynków wielorodzinnych barierę architektoniczną mogą stanowić tylko 2-3 stopnie usytuowane przed drzwiami frontowymi. Jeśli jednak brakuje przy nich przestrzeni niezbędnej do zamontowania podnośnika LiftBoy, usunięcie przeszkody jest znacznie utrudnione. Jeżeli jednak osoba niepełnosprawna mieszka na parterze, warto rozważyć pominięcie frontowych schodów i stworzenie wjazdu do mieszkania bezpośrednio przez balkon. Będzie to możliwe, gdy zamiast lekkiego modelu podnośnika wybierzesz windę platformową Kali B.
Podnośnik pionowy dla niepełnosprawnych – cena
Zanim zdecydujesz się na konkretny typ urządzenia, porównaj koszty związane z montażem obydwu wind domowych. Finalny koszt inwestycji zależy od wielu czynników, m.in. miejsca montażu i wielkości różnicy wysokości poziomów. Można jednak przyjąć, że wydatki związane z zakupem, dowozem i montażem małej platformy dla niepełnosprawnych LiftBoy w wersji standardowej rozpoczynają się od 28 000 zł. Przy wyborze modelu windy Kali B powinieneś natomiast liczyć się z kosztami, które wynoszą przynajmniej 37 000 zł (w przypadku wysokości unoszenia platformy mieszczącej się w przedziale od 810 do 1059 mm). W obydwu sytuacjach możesz jednak obniżyć koszty nawet o 85%, dzięki uzyskaniu dofinansowania ze środków PFRON na likwidację barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych.
Windy domowe Stiltz alternatywą dla podnośników
Warto dodać, że dotacja przysługuje także na występującą w dwóch wariantach małą windę domową Stiltz. Ten innowacyjny dźwig może zainteresować zarówno seniorów oraz osoby niepełnosprawne, jak i domowników chcących zwiększyć komfort poruszania się pomiędzy kondygnacjami. Winda DUO zajmuje niewielką powierzchnię – do jej montażu wystarczy zaledwie 0,8 metra kwadratowego – i umożliwia przewóz 2 pasażerów. Z kolei winda TRIO służy do wygodnego i bezpiecznego transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Ze względu na to, że jej udźwig wynosi aż 250 kg, urządzenie może jednocześnie przewozić także 3 dorosłe osoby. W przeciwieństwie do podnośników pionowych windy Stiltz można zamontować w niemal dowolnym miejscu, np. na korytarzu, w sypialni czy kuchni.