Szukasz prostej platformy dla niepełnosprawnych? A może chciałbyś szybko zwiększyć komfort życia schorowanych dziadków lub rodziców, lecz nie posiadasz dużych oszczędności? Zobacz najprostsze urządzenie do transportu osób – małą windę domową, która jest bezpieczna, wygodna i na każdą kieszeń!

Krzesełko schodowe w dobrej cenie.
Krzesełko schodowe dla osoby starszej

Przeczytaj artykuł w 5 minut i dowiedz się:

  • ile kosztuje prosta winda dla niepełnosprawnych,
  • które urządzenie do transportu osób najszybciej zlikwiduje bariery architektoniczne w Twoim domu,
  • które rodzaje dźwigów można zamontować w domu jednorodzinnym,
  • jak obniżyć koszty montażu krzesełka schodowego.

Prosta i mała winda do domu, czyli jaka?

Mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą usunąć bariery architektoniczne za pomocą kilku rodzajów wind dla niepełnosprawnych. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest założenie małej windy Stiltz DUO, którą można zamontować niemal w każdym miejscu – nawet w sypialni czy salonie.

Dwuosobowa winda przewiezie Cię na parter lub piętro w zaledwie 30 sekund, a jej nowoczesny wygląd zwiększy walory estetyczne domu. Wadą tej komfortowej i cichej windy jest jednak cena. W zależności od miejsca i sposobu montażu oraz kursu euro koszt założenia windy na jedną kondygnację rozpoczyna się od 70 tys. zł.

Cichą windę domową Stiltz DUO można zamontować w niemal każdym miejscu, niekoniecznie przy ścianie.

Istnieją także tańsze sposoby likwidacji barier w postaci schodów. Jednym z nich jest montaż podnośnika pionowego o wysokości podnoszenia do 1 m, który kosztuje min. 28 tys. zł.

Winda pionowa, która zniweluje barierę sięgającą do 3 m to już większa inwestycja – jej cena wynosi średnio 35-55 tys. zł. Do pozostałych alternatyw zaliczamy prostą platformę dla niepełnosprawnych oraz najmniejszą windę, czyli krzesło na schody dla seniora.

Krzesełko schodowe – najtańsza mała winda schodowa

Jeżeli szukasz prostej windy na każdą kieszeń i z szybką dostawą, rozważ wybór małego krzesełka schodowego. To urządzenie zajmuje niewiele miejsca, szczególnie po złożeniu i zmieści się właściwie na każdych schodach. W przeciwieństwie do windy Stiltz transportuje między piętrami osobę niepełnosprawną lub starszą w pozycji siedzącej.

W zależności od kształtu schodów małe windy dla seniorów poruszają się po torach prostych lub krzywoliniowych. Te pierwsze są tańsze – ich ceny wahają się zwykle od 9 do 14 tys. zł. Koszt zakupu i montażu krzesełka schodowego krzywoliniowego wynosi natomiast min. 26 tys. zł.  

Mała winda dla osoby starszej HomeGlide to najtańszy sposób na likwidację barier w domu.

Mała winda domowa – jak obniżyć jej cenę?

Proste windy schodowe nie wymagają dużych nakładów finansowych, lecz i tak warto spróbować zmniejszyć ich cenę. Możesz to zrobić na 3 sposoby:

  1. uzyskując dofinansowanie ze środków PFRON na zakup urządzenia do likwidacji barier architektonicznych. Osoby niepełnosprawne mogą w ten sposób sfinansować nawet 95% kosztów zakupu windy!
  2. kupując tanie krzesełko schodowe z rynku wtórnego – oczywiście na gwarancji,
  3. wybierając montaż 2 tanich krzeseł schodowych prostych zamiast 1 krzesełka krzywoliniowego. Takie rozwiązanie pozwala mniejszym kosztem zlikwidować barierę w postaci schodów zabiegowych.

Ile kosztuje prosta platforma dla niepełnosprawnych?

Z krzesełek schodowych często korzystają osoby niepełnosprawne, które mają na tyle silne ręce, że potrafią samodzielnie przenieść ciężar ciała na fotelik. Niestety jednak, te małe windy domowe nie pozwalają przetransportować pasażera razem z wózkiem inwalidzkim.

Jeżeli więc chciałbyś wygodnie przewozić po schodach niepełnosprawnego rodzica lub dziadka, wybierz prostą platformę schodową. Jej cena jest wyższa niż koszt zakupu krzesła schodowego i rozpoczyna się od 35 tys. zł w przypadku wind poruszających się po torze prostoliniowym. Ceny krzywoliniowych platform dla niepełnosprawnych wynoszą natomiast min. 50 tys. zł. Pamiętaj jednak o tym, że możesz zapłacić za windę znacznie mniej, jeśli uzyskasz dofinansowanie z PFRON dla osób niepełnosprawnych.

Prosta platforma dla niepełnosprawnych na schodach zewnętrznych

Schodołaz – najprostsze urządzenie do transportu osób w wersji mobilnej

Wielu mieszkańców domów musi zrezygnować z montażu prostej platformy dla niepełnosprawnych ze względu na zbyt wąskie schody. Problemem może być także niewielka ilość miejsca przed schodami na dole. W takiej sytuacji możesz jednak skorzystać z alternatywnego rozwiązania, czyli bezpiecznie przetransportować osobę niepełnosprawną za pomocą schodołazu.

Jest to mobilne urządzenie, z którego skorzystasz także poza domem. A możliwość łatwego złożenia transportera pozwoli Ci go schować do bagażnika samochodu i zabrać na rodzinne wakacje. Ile kosztuje schodołaz? Niewiele – niemal tyle, co mała winda schodowa.

Koszt zakupu używanego schodołazu wynosi 8-9 tys. zł, a nowego – 14-15 tys. zł. Podobnie jak w przypadku wszystkich wind dla niepełnosprawnych również na zakup mobilnego transportera możesz otrzymać dofinansowanie z PFRON.

Prosta winda do domu - różne modele firmy Windy Schodowe
Kliknij i zobacz na naszej infografice, jakie są kluczowe różnice pomiędzy windami dla osób niepełnosprawnych!

Masz dodatkowe pytania? A może potrzebujesz pomocy w wyborze urządzenia do likwidacji barier?

Porozmawiaj z ekspertem z firmy Windy Schodowe!

Oferta krzesełek schodowych
Sprawdź ofertę najlepszych krzesełek schodowych w europie

FAQ

Ile kosztuje najtańsze urządzenie do transportu osób w domu?

Jeżeli nie masz dużych oszczędności, wybierz krzesełko schodowe. Cena tej małej windy domowej rozpoczyna się już od 9 tys. zł. A możesz ją dodatkowo obniżyć, wybierając urządzenie z rynku wtórnego lub zakup z dofinansowaniem ze środków PFRON. Uzyskanie dotacji pozwoli Ci zmniejszyć koszty nawet o 95%!

Jeśli natomiast szukasz taniego urządzenia do transportu osób niepełnosprawnych po schodach, rozważ zakup schodołazu. Cena używanego transportera wahają się od 8 do 9 tys. zł.

Jaką małą windę dla osób starszych można zamontować w domu?

W przypadku seniorów najlepszym rozwiązaniem będzie założenie prostej windy na schody, czyli krzesełka schodowego lub windy domowej Stiltz. Obydwa urządzenia zapewnią osobie starszej bezpieczeństwo i samodzielność podczas pokonywania schodów. Krzesełko dla seniora może przewozić jedną osobę wyłącznie po schodach. Z kolei winda Stiltz DUO służy do jednoczesnego przewozu jednej lub dwóch osób i można ją zamontować w niemal każdym miejscu w domu.