Data publikacji: 10 lutego 2019
W blokach mieszka wiele osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy skarżą się na problemy z pokonywaniem schodów. Sposobem na ich rozwiązanie jest likwidacja barier za pomocą windy krzesełkowej lub platformy schodowej. Zobacz, co możesz zrobić, aby zamontować takie urządzenie w Twoim bloku.
W przypadku osób o ograniczonej sprawności ruchowej, które mieszkają w domach jednorodzinnych założenie krzesełka schodowego lub platformy schodowej nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli budynek spełnia warunki techniczne umożliwiające montaż jednego z tych urządzeń, do rozpoczęcia prac wystarczy jedynie umowa podpisana z właścicielem domu. Nieco inaczej przebiega załatwienie formalności związanych z montażem windy dla niepełnosprawnych w bloku. Zobacz, jakie działania musisz wykonać, aby usunąć ograniczenia natury architektonicznej w budynku wielorodzinnym.
Likwidacja barier w bloku krok po kroku
-
Wybierz rodzaj urządzenia
Czym kierować się przy wyborze windy dla niepełnosprawnych? Przede wszystkim potrzebami osób, które będą z niej korzystać. Jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim, najwygodniejszą opcją będzie zamontowanie platformy przyschodowej, która przeniesie Cię wraz z wózkiem na wybrany przez Ciebie poziom. W sytuacji, gdy Twoje mieszkanie znajduje się na parterze, a główną barierę stanowią wysokie schody prowadzące do bloku, rozważ zamontowanie podnośnika pionowego, który przetransportuje Cię wraz z wózkiem do mieszkania bezpośrednio przez balkon. Jeśli natomiast jesteś seniorem lub osobą korzystającą z laski albo kuli, optymalnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie jeżdżące krzesełko przyschodowe.
Podczas rozmowy telefonicznej uzyskasz szczegółowe informacje na temat wybranego przez Ciebie urządzenia oraz odpowiedzi na ewentualne pytania. Jeżeli zdecydujesz się na montaż windy, poprosimy Cię o przesłanie zdjęć schodów w celu przygotowania wyceny. Likwidacja barier jest prosta.
- Zrób zdjęcia schodom
Aby przygotować wstępny kosztorys, który jest niezbędny do uzyskania dofinansowania na likwidację barier, będziemy potrzebować 3-4 zdjęć Twoich schodów. Istotne będą dla nas przede wszystkim widoki z góry na dół i z dołu do góry. Pamiętaj o sfotografowaniu schodów z pewnej odległości, co umożliwi zaprezentowanie, jaka ilość przestrzeni znajduje się przed nimi. Nie musisz dysponować profesjonalnym aparatem fotograficznym, wystarczą nam zdjęcia wykonane telefonem komórkowym. Zazwyczaj zdjęcia wystarczają do stworzenia wyceny, jednak w niektórych sytuacjach możemy poprosić Cię o zmierzenie szerokości schodów lub szerokości całkowitej klatki schodowej. Likwidacja barier jest szybka.
-
Zapoznaj się z wyceną montażu urządzenia
Otrzymasz ją od nas bezpłatnie drogą mailową wraz z wizualizacjami i projektami wybranej przez Ciebie windy dla niepełnosprawnych dwg, które są niezbędne do przeprowadzenia rozmów ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową.
-
Uzyskaj zgodę na montaż od administracji budynku
Gdy otrzymasz od nas komplet bezpłatnych dokumentów i rysunków technicznych, które będą zawierały wszystkie szczegóły związane z wyglądem oraz wymiarami urządzenia dźwigowego, skontaktuj się z administratorem budynku, aby uzyskać zgodę na montaż. Jeżeli w Twoim bloku mieszka kilka osób niepełnosprawnych lub seniorów mających problemy z wchodzeniem po schodach, możesz zaproponować spółdzielni, aby przejęła na siebie wszystkie kwestie związane z założeniem i utrzymaniem krzesełka przyschodowego lub platformy schodowej. W razie braku zainteresowania taką opcją, wystąp o udzielenie Tobie zgody na montaż urządzenia. Czasami przed wydaniem decyzji administrator może poprosić Cię o zebranie opinii innych mieszkańców lub uzyskanie ich zgody odnośnie założenia wybranej przez Ciebie windy schodowej.
- Złóż wniosek o dofinansowanie budowy windy
Odwiedź miejski ośrodek pomocy społecznej i zapytaj o warunki uzyskania dofinansowania do windy w bloku ze środków PFRON. Zazwyczaj wynosi ono od 60% do 85% kosztów inwestycji. Złóż wniosek o dotację i dołącz do niego kosztorys oraz wizualizacje od firmy Windy Schodowe.
-
Umów się na pomiar schodów
Po uzyskaniu zgody administratora budynku na montaż urządzenia oraz otrzymaniu dotacji zadzwoń pod nr tel. +48 692 44 94 74, aby umówić się na podpisanie umowy i dokonanie profesjonalnego pomiaru schodów przez naszego pracownika.
-
Podpisz umowę i czekaj na montaż urządzenia
W zależności od typu oraz modelu windy schodowej, którą można zamontować w Twoim budynku czas oczekiwania może wynosić od 2 do 6 tygodni.
- Uzyskaj odbiór windy od Urzędu Dozoru Technicznego
Jeżeli administrator budynku nie zgodził się wziąć na siebie formalności związanych z montażem urządzenia, to oznacza, że jako właściciel windy jesteś zobowiązany do uzyskania ważnego przez dwa lata odbioru technicznego oraz regularnego serwisowania dźwigu i kontrolowania stanu gniazdka, do którego będzie on podłączony. Firma Windy Schodowe pomoże Ci w dopełnieniu obowiązków związanych z odbiorem – złożymy pełną dokumentację windy w Urzędzie Dozoru Technicznego. Zadbamy też o prawidłowe serwisowanie urządzenia.
Co zrobić w przypadku braku zgody spółdzielni?
Czasami zdarza się, że administrator budynku wielorodzinnego nie pozwala na zamontowanie krzesełka schodowego, platformy schodowej lub podnośnika schodowego. W takiej sytuacji zainstalowanie urządzenia nie jest możliwe. Jeżeli jednak poruszasz się na wózku, nadal masz szansę na zlikwidowanie bariery architektonicznej. Pokonać schody pomoże Ci schodołaz gąsienicowy – mobilny transporter, który nie wymaga montażu, a tym samym uzyskania zgody spółdzielni mieszkaniowej. Jest on też znacznie tańszy od urządzeń dźwigowych – jego koszt wynosi ok. 18 000 zł.
Co zrobić w przypadku braku dofinansowania?
Jeżeli uzyskasz zgodę administratora na montaż urządzenia, lecz nie otrzymasz na nie dotacji, spróbuj obniżyć koszty likwidacji barier. Jak to zrobić? Przede wszystkim sprawdź, czy w Twojej sytuacji można zastosować alternatywę dla wybranej windy dla niepełnosprawnych – cena takiego rozwiązania może być bowiem niższa i możliwa do pokrycia nawet bez dotacji. Jeżeli korzystasz z wózka inwalidzkiego, lecz masz w pełni sprawne ręce, rozważ zamontowanie krzesełka zamiast platformy przyschodowej. Dzięki temu obniżysz koszty inwestycji aż o połowę! Jeśli natomiast zamierzałeś zamówić krzesełko krzywoliniowe, weź pod uwagę montaż dwóch krzesełek prostoliniowych, których założenie będzie znacznie tańsze. W wersji ekonomicznej możesz też rozważyć zakup krzesełek używanych, które poruszają się na torze prostym.
Jak widzisz istnieje wiele możliwości likwidowania barier architektonicznych w bloku, a ich usunięcie jest możliwe nawet wtedy, gdy nie otrzymasz zgody spółdzielni lub dofinansowania.
Jeżeli chcesz porozmawiać o szczegółach montażu lub uzyskać bezpłatną wycenę założenia windy dla niepełnosprawnych, skontaktuj się z nami, dzwoniąc pod nr: +48 692 44 94 74 |
+48 698 132 056 | +48 606 686 002 lub wysyłając e-mail na adres: zapytanie@windy-schodowe.pl.
Zapraszamy!