Moda w architekturze zmienia się bardzo szybko. Nowe rozwiązania mają, zazwyczaj, na celu poprawę komfortu mieszkańców, ale nie zawsze pomysły wprowadzane powszechnie w życie sprawdzają się na dłuższą metę. Tak jest między innymi w przypadku domów jednorodzinnych z wysokim parterem. Idealne budownictwo dla młodych okazało się pułapką dla wielu seniorów. Jak jednak można się przekonać, na każdy problem znajdzie się rozwiązanie. W przypadku wysokiego parteru jest nim krzesło schodowe.

Dom z wysokim parterem – pomysł na mieszkanie dla młodych

W drugiej połowie XX wieku bardzo modne stały się domy z wysokim parterem. Patrząc obiektywnie rozwiązania w nich zastosowane wydają się być bardzo wygodnymi. W wielu tego typu domach dolną część budynku zajmuje garaż, warsztat, dodatkowe pomieszczenia gospodarcze lub mieszkalne. Samo mieszkanie znajduje się na wyższym poziomie, do którego trzeba dostać się schodami. Takie rozmieszczenie pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych jest wygodne i funkcjonalne wtedy, gdy w domu mieszkają młodzi i pełnosprawni ludzie. W chwili, gdy u mieszkańców pojawiają się problemy z poruszaniem się, dom z wysokim parterem staje się prawdziwą pułapką. Wygodne jednopoziomowe mieszkanie pozwala swobodnie poruszać się wewnątrz, nawet osobom z problemami ruchowymi czy na wózkach inwalidzkich, ale pokonanie kilkunastostopniowych schodów przy wyjściu z domu staje się ogromnym wyzwaniem.

krzesło schodowe na wysoki parter

Zewnętrzne krzesło schodowe – proste rozwiązanie problemu

Osoby, które kupowały dom z wysokim parterem pod koniec XX wieku, dziś mają już nie tylko dzieci, ale również wnuki. Młode pokolenie biega swobodnie po schodach, ale dla dziadków pokonanie ich to prawdziwy problem. Seniorzy często narzekają na kłopoty z poruszaniem się i ograniczenia z tym związane, a przecież rozwiązanie problemu wcale nie jest trudne. Do wyboru jest co najmniej kilka opcji. Jedną z najtańszych i najprostszych jest budowa podjazdu. Niestety to rozwiązanie nie zawsze się sprawdza. Inną opcją zniwelowania przeszkody jaką są schody, jest krzesełko schodowe. Jego rozmiary są niewielkie, więc można je zamontować nawet na bardzo wąskich schodach. Ponadto jest wygodne i bezpieczne dla użytkownika. Mogą z niego korzystać seniorzy oraz osoby niepełnosprawne ruchowo niezależnie od wieku.

Dlaczego warto postawić na krzesełko schodowe?

Krzesło schodowe to jeden z najprostszych sposobów pokonywania przeszkody jaką są strome lub wysokie schody prowadzące do domu. Ma ono wiele zalet, wśród których najważniejszymi są niewielki rozmiar oraz przystępna cena. Krzesło schodowe nie należy do popularnych rozwiązań stosowanych w domach prywatnych, a szkoda, ponieważ doskonale sprawdza się. Jeśli dom należy do osoby prywatnej, montaż krzesełka nie wymaga żadnej dodatkowej zgody poza zgodą właściciela. Ponadto w większości wypadków krzesełko montowane jest na schodach istniejących i nie wymaga dodatkowych przeróbek budowlanych. Nowoczesne windy krzesełkowe są odporne na zmienne warunki pogodowe, więc nie trzeba martwić się, że podczas deszczu krzesełko przestanie działać. Dzięki zabezpieczeniom takim jak ograniczona prędkość czy pasy bezpieczeństwa osoba korzystająca z urządzenia pokonuje schody bezpiecznie i wygodnie.

Krzesełko do transportu po schodach

Modne domy z wysokim parterem powstające w drugiej połowie XX wieku były doskonałym rozwiązaniem dla młodych rodzin. Niestety niewielu trzydziestolatków budujących lub kupujących dom myśli o tym, jak wydostanie się z niego czterdzieści lat później. Kiedy pojawia się problem z pokonywaniem schodów właściciele zamykają się w domu. A przecież to wcale nie jest konieczne. Wystarczy dobrze się rozejrzeć i można znaleźć proste rozwiązanie problemu jakim jest krzesełko schodowe montowane na zewnątrz domu.

Na sam koniec warto dodać, iż osoby starsze, które posiadają grupę inwalidzką, mogą postarać się o dofinansowanie ze środków PFRON do zakupu takiej windy schodowej.