krzesło schodowe krzywoliniowe dla osoby starszej – 4 sposoby na to, jak obniżyć koszty montażu

Wiele bloków z lat 70. to budynki czteropiętrowe bez windy, w których mieszkają głównie seniorzy. Specyfika starych bloków sprawia, że jedynym sposobem likwidacji barier architektonicznych jest często założenie krzesła schodowego krzywoliniowego na schody kręte lub zabiegowe. Zobacz, co możesz zrobić, aby maksymalnie obniżyć koszt montażu krzesła schodowego krzywoliniowego.

Ile kosztuje krzesło schodowe krzywoliniowe

Przeczytaj dzisiejszy artykuł, jeśli:

Jak zlikwidować bariery architektoniczne w bloku bez windy z lat 70.?

W dolnej części ponad pięćdziesięcioletnich budynków wielorodzinnych znajduje się zwykle wysoki parter, do którego prowadzą schody proste. Aby przejść na wyższe kondygnacje, musisz jednak pokonać schody rozwidlające się na kilka biegów i rozdzielone spocznikami. W takim przypadku najlepiej sprawdza się winda krzesełkowa na schody krzywoliniowe tak zwane krzesło schodowe krzywoliniowe. Właśnie dlatego wybierają ją często mieszkańcy 2, 3 lub 4 pięter w niskich blokach. Niestety, ceny krzeseł schodowych krzywoliniowych rosną wraz z wysokością bariery architektonicznej. W przypadku górnych kondygnacji wynoszą nawet 90-100 tys. zł.

Krzesło schodowe krzywoliniowe na najwyższym piętrze w bloku.

Krzesło schodowe krzywoliniowe – jak obniżyć koszt montażu dla osoby starszej?

Możesz jednak kupić komfortową windę schodową dla seniora nawet wtedy, gdy nie masz tak dużych oszczędności. Pomogą Ci w tym 4 mało znane sposoby na zmniejszenie kosztów likwidacji barier w bloku.

1. Otrzymaj dofinansowanie ze środków PFRON

Jesteś osobą niepełnosprawną? A może któryś z Twoich domowników posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub ma szansę je wyrobić? Jeśli tak, to pomóż mu dopełnić formalności i jak najszybciej złóż wniosek o dofinansowanie do likwidacji barier ze środków PFRON. Dzięki temu możesz obniżyć wydatki na zakup krzesła schodowego krzywoliniowego nawet o 95% (średnia wartość dotacji obejmuje 65%-85% inwestycji). Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak krok po kroku otrzymać finansowe wsparcie na zakup krzesełka schodowego do bloku.

Zobacz, jak działa krzesło schodowe krzywoliniowe, stworzone do pokonywania bardzo wąskich schodów.

2. Uzyskaj pomoc od spółdzielni mieszkaniowej

W budynkach wielorodzinnych z lat 60. i 70. mieszkają głównie osoby starsze, które z trudem pokonują schody. Jeśli jesteś jedną z nich, zgłoś się do spółdzielni mieszkaniowej z prośbą o sfinansowanie lub dofinansowanie montażu krzesełka schodowego dla wszystkich mieszkańców bloku.

3. Namów sąsiadów na partycypowanie w kosztach montażu krzesła schodowego krzywoliniowego

Przekonaj sąsiadów do wspólnego sfinansowania zakupu windy krzesełkowej dla seniora. Koszt inwestycji w likwidację barier na 3 lub 4 kondygnacji jest ogromny, jeżeli pokrywa go jedna osoba. Jeśli jednak podzielimy tę kwotę na 10 lub 20 rodzin, to wartość zakupu zmaleje do kilku tysięcy złotych. Solidarne pokrycie kosztów pozwoli więc Tobie i sąsiadom na zakup nowoczesnej windy, która ułatwi Wam codzienne pokonywanie schodów.

Krzesło schodowe krzywoliniowe można łatwo złożyć, aby zajmowało jeszcze mniej miejsca na schodach.

4. Wybierz montaż krzesełek prostych zamiast 1 krzesła schodowego krzywoliniowego

Ostatnim sposobem na zmniejszenie kosztów jest zastąpienie 1 krzesła schodowego na schody kręte lub zabiegowe, 2 krzesełkami prostymi. Jest to rozwiązanie kompromisowe, ponieważ zmusza pasażera do przechodzenia z siedziska jednej windy na fotelik drugiej. Pozwoli Ci jednak mocno obniżyć koszty zakupu i montażu krzesełek dla seniora w bloku.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe można czasami zastąpić dwoma krzesłami prostoliniowymi.

Jesteś zainteresowany założeniem krzesełka? Winda schodowa dla seniora może pojawić się w Twoim bloku już za kilka tygodni. Skontaktuj się z naszym ekspertem i zapytaj o indywidualną wycenę oraz szczegóły montażu.

FAQ

Czy krzesło schodowe krzywoliniowe na schody kręte/zabiegowe może zastąpić windę w niskim bloku?

Krzesło do transportowania chorych po schodach jest tańszą alternatywą dla tradycyjnej windy w bloku. Urządzenie porusza się w biegu schodów, przewożąc pasażera tuż nad stopniami. Dlatego zajmuje mniej miejsca niż dźwig osobowy. Czasami krzesełko schodowe stanowi jedyną szansę na likwidację barier w niskim bloku. Dotyczy to budynków, w których nie ma technicznych możliwości zainstalowania tradycyjnej windy.

Ile kosztuje założenie krzesła schodowego krzywoliniowego dla osoby starszej w bloku bez windy?

Koszt zakupu krzywoliniowej windy krzesełkowej rośnie wraz z liczbą pięter, które będzie przemierzać krzesełko. Możemy założyć fotelik dla seniora w 3- lub 4-piętrowym bloku tylko wtedy, gdy długość szyny jezdnej znacząco nie przekracza 30 metrów. W takim przypadku orientacyjny koszt montażu krzesełka schodowego najprawdopodobniej przewyższy 80 tys. zł. Mimo to będzie on niższy niż koszt założenia tradycyjnej windy.

Krzesełko schodowe krzywoliniowe dla seniora to idealne rozwiązanie dla mieszkańców niskich bloków bez windy.

Jak obniżyć koszty montażu windy schodowej dla seniora?

Istnieją 4 sposoby na zmniejszenie wydatków związanych z założeniem krzesła schodowe krzywoliniowego w bloku:

  1. uzyskanie dofinansowania dla osób niepełnosprawnych ze środków PFRON, które może obniżyć koszty nawet o 95%,
  2. wnioskowanie do spółdzielni mieszkaniowej o finansowe wsparcie budowy windy,
  3. partycypacja sąsiadów w kosztach projektu,
  4. zamontowanie tańszych krzesełek prostoliniowych zamiast jednej windy schodowej krzywoliniowej.