Czym różnią się od siebie te urządzenia? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie pozwoli optymalnie dopasować rodzaj windy do Twoich potrzeb i specyfiki budynku. Poznaj kluczowe różnice pomiędzy najpopularniejszymi dźwigami!

Likwidacja barier

Małe i wygodne krzesełka schodowe

Są to urządzenia dźwigowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) oraz osób starszych. Małe windy schodowe służą do bezpiecznego przemieszczania się po schodach. Dana osoba musi usiąść na krzesełku, dlatego powinna być wystarczająco sprawna, aby móc z niego skorzystać.Urządzenie może nie sprawdzić się w przypadku osób poruszających się na wózku.

Krzesełko dla seniora
Winda na schody dla niepełnosprawnych to komfortowy i bezpieczny sposób pokonywania stopni.

Estetyczne platformy schodowe dla niepełnosprawnych

Są to urządzenia dźwigowe, które likwidują bariery architektoniczne (schody), transportując tuż nad stopniami głównie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Mają o wiele większy udźwig niż krzesła schodowe (około 230-300 kg). Z platform przyschodowych może skorzystać zarówno osoba samodzielnie się poruszająca, jak i osoba na wózku.

podnosnik_delta1
Platforma przyschodowa

Praktyczne podnośniki pionowe dla osób na wózkach inwalidzkich

Są to urządzenia dźwigowe, które – podobnie jak platformy schodowe – służą do transportowania po schodach osób niepełnosprawnych. Przeznaczone są one dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich.

kali_a3
Podnośnik pionowy Kali w bloku

Skoro już wiemy, czym są poszczególne urządzenia, możemy przejść do kolejnych kwestii.

Kto będzie korzystał z windy dla niepełnosprawnych?

Czy będzie to osoba, która jest w stanie samodzielnie usiąść np. na krzesełku schodowym?

Krzesełko jest wyposażone w ergonomiczne siedzisko, podłokietniki, podnóżek i pas bezpieczeństwa. Jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Często korzystają z tego urządzenia osoby po operacjach ortopedycznych, cierpiące na epilepsję lub z porażeniem kończyn (ale mogące się samodzielnie poruszać).

KRZESŁO SCHODOWE W BLOKU | WINDA DLA SENIORA OTOLIFT MODUL AIR

Czy będzie to osoba poruszająca się wyłącznie na wózku inwalidzkim?

W takim wypadku zamiast krzesełka schodowego polecane są platformy schodowe. Są to urządzenia, na które można wjechać wózkiem inwalidzkim.
Jeśli jednak na schodach nie ma miejsca na montaż platformy, warto rozważyć założenie podnośnika, np. przy balkonie.

Gdzie ma być zamontowana winda schodowa?

Warto wiedzieć, że jeśli urządzenie będzie zamontowane:

  • w domu jednorodzinnym – to decyzję o jego montażu musi podjąć właściciel domu;
  • w bloku mieszkalnym – to wymagana jest zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, należy również wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe;
  • w budynku użyteczności publicznej – to należy uwzględnić wymagania przeciwpożarowe.
Platforma schodowa dla osób niepełnosprawnych - model Logic Extrema

Jak ma być sfinansowany zakup urządzenia?

Tutaj do wyboru są 2 opcje:

  • całą kwotę płaci kupujący – nie potrzebuje, bądź nie chce korzystać z dofinansowań, zależy mu na czasie, itp.;
  • część kwoty dofinansowuje MOPR lub PCPR, a pozostałą część płaci kupujący – to opcja dostępna dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na narząd ruchu.

Gdy uzyskamy odpowiedzi na wszystkie pytania, będziemy mogli wytypować urządzenie spełniające nasze oczekiwania. Co jednak, jeśli okaże się, że montaż windy dla niepełnosprawnych nie jest możliwy?

Schodołazy – alternatywa dla wind

W takiej sytuacji warto pomyśleć o zakupie schodołaza. Schodołaz jest mobilnym urządzeniem, które można łatwo przewieźć w dowolne miejsce (można spakować je np. do bagażnika samochodu). Jego obsługa wymaga pomocy drugiej osoby (choć zdarzają się już przykłady schodołazów, które mogą być obsługiwane wyłącznie przez osoby na wózkach inwalidzkich). Schodołazy są dostępne w dwóch wersjach: z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. Mobilne transportery można kupić lub wypożyczyć na dowolny okres czasu, aby móc je swobodnie przetestować.

schodolaz_sherpa3
Schodołaz

Dowiedz się więcej - zadzwoń do ekspertów z Wind Schodowych