Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym są poszczególne urządzenia. Dopiero wtedy można określić, które urządzenie znajdzie zastosowanie w naszej, konkretnej sytuacji.

Zobacz jak dobrze wybrać urządzenie, aby spełniało nasze oczekiwania i potrzeby.

Krzesełko schodowe – urządzenie dźwigowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (z niewielką dysfunkcja narządu ruchu) i osób starszych do przemieszczania się po schodach. Osoba musi usiąść na krzesełku, dlatego ważne aby była dostatecznie sprawna. Urządzenie nie sprawdzi się w przypadku osób poruszających się na wózku.

uzywane_krzeselko6
Platforma schodowa – urządzenia dźwigowe, które likwiduje bariery architektoniczne (schody), transportując osoby niepełnosprawne. Posiada o wiele większy udźwig niż krzesła schodowe (około 230-300 kg). Z urządzenia może skorzystać zarówno osoba samodzielnie się poruszająca, jak i osoba na wózku.

podnosnik_delta1
Podnośnik – urządzenia dźwigowe, podobnie jak platforma schodowa służce do transportu osoby niepełnosprawnej po schodach. Przeznaczone dla osób samodzielnie się poruszających oraz dla osób poruszających się na wózku.

kali_a3
Kiedy już wiemy, czym są poszczególne urządzenia, należy zastanowić się nad kolejnymi kwestiami.

1. Kto będzie korzystał z urządzenia?

Czy będzie to osoba, która jest w stanie samodzielnie się przesiąść i usiąść na np. krzesełku schodowym?
Krzesełko jest wyposażone w ergonomiczne siedzisko, podłokietniki, podnóżek i pas bezpieczeństwa. Jest bezpiecznym i wygodnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problem z wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Często korzystają z tego urządzenia osoby po operacjach ortopedycznych, cierpiące na epilepsję czy np. z porażeniem kończyn (ale mogące się samodzielnie poruszać).
Czy będzie to osoba poruszająca się wyłącznie na wózku inwalidzkim?
W takim wypadku zamiast krzesełka schodowego polecane są platformy schodowe. Są to urządzenia, na które można wjechać wózkiem.
Jeśli jednak na schodach nie ma miejsca na montaż platformy, można rozważyć montaż podnośnika, np. przy balkonie.

2. Gdzie planuje się montaż urządzenia?

Warto wiedzieć, że jeśli urządzenia będzie montowane:

  • w domu jednorodzinnym – to decyzję o jego montażu musi podjąć właściciel domu
  • w bloku mieszkalnym – to wymagana jest wtedy zgoda spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, należy również wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe
  • w budynku użyteczności publicznej – to wtedy należy wziąć pod uwagę wymagania przeciwpożarowe.

3. Jak planuje się sfinansować zakup urządzenia?

Tutaj do wyboru są 2 opcje:

  • całą kwotę płaci kupujący – nie potrzebuje, bądź nie chce korzystać z dofinansowań, zależy mu na czasie, itp.
  • część kwoty dofinansowuje MOPR lub PCPR, a pozostałą część płaci sam kupujący – to opcja dostępna dla osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności ze względu na narząd ruchu.

Gdy już mamy odpowiedzi na wszystkie trzy pytania, wiemy, które urządzenie dźwigowe będzie w danej sytuacji dobrym rozwiązaniem.

Jeśli jednak okazuje się, że żadne z trzech wymienionych urządzeń nie mogą zostać zastosowane (bo np. osoba jest najemcą, a właściciel nie wyraża zgody na montaż urządzenia), jest jeszcze jedna opcja. Można pomyśleć o zakupie schodołaza. Schodołaz jest mobilnym urządzeniem, które można łatwo przewieźć w dowolne miejsce (łatwo spakować je do np. bagażnika samochodu). Jest to również najtańsze urządzenie z wszystkich wymienionych wcześniej. Obsługa schodołaza wymaga drugiej osoby (choć zdarzają się już przykłady schodołazów, które są w stanie obsłużyć samodzielnie osoby wymagające ich zastosowania). Schodołazy dostępne są w dwóch wersjach: z wózkiem inwalidzkim lub fotelikiem. W przypadku tego urządzenia, możliwe jest również wypożyczenie go na dowolny okres, jako że nie jest to urządzenia przygotowywane pod konkretnego użytkownika.

schodolaz_sherpa3schodolaz_gasienicowy_lg2004_1